
Začiatkom februára predstavila Európska komisia dokument s názvom „Jednoduchšia a rýchlejšia Európa: Oznámenie o implementácii a zjednodušení,” ktorý dopĺňa Pracovný program EK na rok 2025. Cieľom je odbremeniť občanov, podniky a verejnú správu od byrokracie, zrýchliť naplnenie spoločných cieľov a oživiť európsku konkurencieschopnosť. Ako uvádza Draghiho správa o konkurencieschopnosti, nadmerná komplexita pravidiel a ich nedôsledná aplikácia brzdia ekonomický potenciál EÚ.
Komisia sa tak rozhodla prehodnotiť prístup a zjednodušiť procesy naprieč viacerými bodmi:
M
I. Efektívna realizácia politík EÚ
Nedostatky v implementácii pravidiel a neúplný jednotný trh oslabujú prosperitu. Občania a firmy tak nevidia plné výhody európskych politík, pričom podniky – najmä malé a stredné – čelia administratívnym prekážkam.
Komisia preto plánuje:
- účinnejšiu spoluprácu s členskými štátmi pri aplikácii noriem;
- investície do digitalizácie a administratívnych kapacít;
- dialóg so zainteresovanými stranami;
- rýchle a rozhodné vymáhanie pravidiel.
M
II. Jednoduchšia a rýchlejšia Európa
Transformácie v oblasti zelenej a digitálnej politiky prinášajú zásadné zmeny v hospodárstve a spoločnosti, čím vzniká konkurencia o zdroje a inovatívne riešenia. Aby sme uspeli v tomto novom prostredí, je nevyhnutné prehodnotiť aktuálny prístup, ktorý zjednoduší regulačný rámec a odstráni rôzne zdroje prekážok. Komisia preto stanovila zníženie administratívnej záťaže o 25 % pre všetky firmy a o 35 % pre MSP do konca mandátu (celková úspora 37,5 mld. EUR). Séria omnibus balíkov, vrátane opatrení pre udržateľnosť, zjednodušenie investícií riešenia pre MSP a digitalizácie, má zabezpečiť zjednodušenie interakcií medzi právnymi normami.
M
III. Nový prístup k tvorbe legislatívy
Pre efektívne fungovanie trhu je kľúčové, aby bola nová legislatíva jasná, stručná a prehľadná. Podľa prieskumov väčšina podnikov, najmä malých a stredných, vníma súčasné regulačné požiadavky ako najväčšiu prekážku pri zakladaní a rozvoji podnikania. Preto je potrebné dôkladnejšie posudzovanie dopadov novej legislatívy na konkurencieschopnosť, MSP a startupy.
Nový legislatívny proces bude zahŕňať:
- posilnenú kontrolu dopadov na MSP a konkurencieschopnosť;
- dôsledný dohľad nad delegovanými aktmi;
- integráciu digitálnych riešení pri návrhu zákonov;
- metodológiu na hodnotenie zmien v pripravovanej legislatíve.
M
IV. Spoločná zodpovednosť: partnerstvo a spoluvlastníctvo
Okrem úsilií na úrovni EÚ zohrávajú kľúčovú úlohu aj národné, regionálne a miestne orgány, ktoré budú nevyhnutnými partnermi pri premenení ambícií na konkrétne opatrenia. Komisia ich vyzýva, aby navrhovali konkrétne zjednodušenia, zapájali zainteresované strany do konzultácií a prenášali zmeny na všetky úrovne riadenia. Monitorovanie pokroku bude prebiehať prostredníctvom pravidelných správ o výsledkoch a spolupráce so zákonodarcami na vytváraní jednoduchých a efektívnych zákonov EÚ.
Viac informácií tu.
Zverejnené 24.2.2025, slord