Návrh Európskej komisie by mal podporiť a pomôcť start-upom prekonať bariéry, ktorým čelí väčšina na začiatku svojej existencie. Hoci v Európe nie je núdza o inovatívne business nápady, pre drvivú väčšinu z nich je pomerne náročné prežiť prvé kritické roky. Pritom trh v Európe prináša spolu až 500 miliónov potenciálnych zákazníkov. Komisia by týmto návrhom rada prispela k zvýšeniu využitia tohto potenciálu.
Viceprezident Jyrki Katainen, ktorý má na starosti trh práce, investície a konkurencieschopnosť, hovorí: , Start-upy, ktoré vznikajú na lokálnych úrovniach by sa v krátkom čase mohli stať úspešnými a posunúť sa na globálnu úroveň. Mali by naplno využiť možnosti jednotného trhu u nás a dostať druhú šancu, ak sa im nepodarí uspieť prvýkrát. V tom by im malo pomôcť zlepšenie prístupu k financovaniu a navýšenie venture capital.´ Komisia spolu s Európskou investičnou bankou vypracovala návrh Pan-European Capital Fund, v ktorom EÚ poskytne finančné prostriedky do výšky 400 miliónov eur. Druhým kľúčovým bodom, ktorý komisia navrhuje upraviť je umožniť podnikom reštrukturalizáciu financií, vďaka čomu sa môžu vyhnúť možnému bankrotu. Komisia už v rámci tohto predložila legislatívny návrh, ktorý by mal riešiť spomínanú platobnú neschopnosť. V neposlednom rade komisia pracuje na zjednodušení daňového systému, ktorý zahŕňa ich nedávny návrh Common Consolidated Corporate Tax Base (CCCTB).
Návrh komisie okrem iného podporuje posilnenie ekosystémov, ktorých cieľom je spojiť start-upy s investormi, business partnermi, univerzitami či výskumnými centrami. K spoločnému cieľu sa pripájajú aj ďalšie iniciatívy. Zmeny v programe Horizont 2020 naznačujú možné vytvorenie European Innovation Council v budúcnosti. Inštitúcia Startup Europe network posilňuje spájanie clustrov a ekosystémov v rámci Európy a Enterprise Europe Network (EEN) poskytuje poradenské služby v oblasti možností financovania, vytvárania partnerstiev a iných užitočných informácií.
Viac informácií tu.
Credit to pixabay.com