Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Manifest pre výskum COVID-19 v EÚ predĺžený do roku 2023



Predĺžením do roku 2023 chce Európska komisia umožniť podporovateľom Manifestu, aby svoje iniciatívy podľa jeho zásad udržali aktívne. Cieľom je tiež ponúknuť ostatným možnosť, aby ho začali podporovať a zapojili sa do konkrétnych opatrení na uľahčenie zdieľania a prístupu k duševnému vlastníctvu v reakcii na pandémiu COVID-19.

Manifest je politickým vyhlásením, ktoré poskytuje usmerňujúce zásady pre príjemcov výskumných grantov financovaných EÚ. Vyhlásenie má za cieľ zabezpečiť, že výsledky výskumu budú sprístupnené včas a za prijateľnú cenu, čím sa zaručí čo najväčší potenciálny vplyv v boji proti COVID-19.

Súbor hlavných zásad zakotvených v manifeste je nasledovný:

  1. Bezodkladné zverejnenie a sprístupnenie výsledkov, či už hmotných alebo nehmotných, napríklad na platforme výsledkov programu Horizont (Horizon Results Platform), na existujúcej platforme na zdieľanie duševného vlastníctva alebo prostredníctvom existujúceho patentového združenia.

  • Bezodkladne sprístupniť vedecké práce a výskumné údaje v otvorenom prístupe a v súlade so zásadami FAIR, a to prostredníctvom preprintových serverov alebo verejných archívov, s právami pre ostatných, aby mohli na publikáciách a údajoch stavať, a s prístupom k nástrojom potrebným na ich overovanie. To znamená, napríklad, sprístupniť údaje z výskumu COVID-19 prostredníctvom Európskej dátovej platformy COVID-19.

  • Ak je to možné, udelenie na obmedzený čas bezodplatných licencií na duševné vlastníctvo, ktoré sú výsledkom výskumu financovaného EÚ. Tieto bezodplatné licencie sa poskytnú výmenou za záväzok nadobúdateľov licencií – rýchlo a široko distribuovať výsledné produkty a služby za spravodlivých a primeraných podmienok na prevenciu, diagnostiku, liečbu a obmedzenie šírenia COVID-19.

Význam riešenia pandémie prostredníctvom dobrovoľných licenčných mechanizmov nedávno pripomenul Európsky parlament v súvislosti s Walsmannovou správou o európskym Akčným plánom v oblasti duševného vlastníctva na podporu obnovy a zvýšenie odolnosti EÚ.

Táto iniciatíva bola doteraz úspešná, keďže manifest podporilo viac ako 650 organizácií (vrátane univerzít, výskumných ústavov a súkromných spoločností) a viac ako 1875 jednotlivcov z celej Európy i mimo nej. Podporili ho aj medzinárodné organizácie, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) alebo Medicines Patent Pool. To svedčí o jasnom odhodlaní a silnej angažovanosti v záujme lepšieho zhodnocovania výsledkov výskumu.

Komisia v súčasnosti zhromažďuje informácie o opatreniach prijatých podporovateľmi manifestu s cieľom vyhodnotiť vplyv tejto dobrovoľnej iniciatívy. Zozbierané údaje prispejú k zvýšeniu povedomia o tom, ako môže zhodnocovanie poznatkov prispieť k prekonávaniu mimoriadnych situácií v oblasti zdravia a spoločenských výziev.

Viac informácií:

Zverejnené 17.2.2022, slord