Európska komisia zverejnila niekoľko správ v rámci MLE (Mutual Learning Exercise) k systémom financovania výskumu založeného na výkonnosti (Performance-based Research Funding Systems, ďalej len „PRFS“).
Štúdia Modus Operandi stanovuje metodologický prístup a pracovný plán MLE k PRFS. Dokument zároveň stanovuje rozsah, ciele, časový harmonogram a prerozdelenie práce MLE.
Tematická štúdia č. 1 – „PRFS Design – Policies and Ambitions“ stanovuje celkový rámec pre diskusiu o MLE, zaoberá sa celkovým systémom verejného financovania výskumu a skúma úlohu a význam politických cieľov, ktorými sa riadi návrh PRFS a jeho dve zložky (proces hodnotenia a finančné vzorce). Správa tiež poskytuje prehľad o kľúčových konštrukčných parametroch, ktoré definujú PRFS, a možnostiach návrhu, ktoré sú dostupné pre tvorcov politík. V rámci hodnotiacej zložky ide o model, ktorý sa má použiť na hodnotenie, vrátane výskumnej činnosti.
Tematická štúdia č. 2 – „Bibliometrics in PRFS“ sa zameriava na využívanie bibliometrie a podobných údajov a metód vo vzťahu k takýmto systémom financovania. Kľúčové otázky tejto správy sú, akým spôsobom sa bibliometria používa priamo alebo nepriamo v systéme financovania, ako sú použité ukazovatele a zdroje údajov, a miera do akej biliometrické ukazovatele alebo bibliometrické informácie ovplyvňujú prideľovanie finančných prostriedkov.
Tematická štúdia č. 3 – „Peer review in PRFS“ sa zameriava na využívanie hodnotenia v kontexte PRFS. Jeho cieľom je podporiť diskusiu a vzájomné vzdelávanie medzi zúčastnenými krajinami o rôznych aspektoch a otázkach týkajúcich sa systémov hodnotenia založených na „Peer review“. Rozsah tohto dokumentu tvoria systémy „Peer review“, ktoré nie sú priamo spojené s hodnoteniami zameranými na distribúciu financovania, ale napriek tomu tvoria dôležitú súčasť národnej hodnotiacej kultúry.
Tematická štúdia č. 4 – „Third-stream metrics in PRFS“ sa zameriava na použitie alebo dopyt po „third stream metrics“ v kontexte PRFS. Zámerom je podporiť diskusiu a vzájomné vzdelávanie v rôznych aspektoch a otázkach týkajúcich sa „third stream metrics“ a ich používaní v hodnotiacich systémoch. V súčasnosti má iba málo krajín na svete skúsenosti s „third stream metrics“ ako rutinným prvokom vo svojich hodnotiacich systémoch. So zvyšujúcou sa dôležitosťou, ktorú tvorcovia politík pripisujú výskumu pri riešení spoločenských problémov, viedla k rastúcemu záujmu a dopytu po znalostiach a praktických usmerneniach pre navrhovanie takýchto metrík.