Európsky patentový úrad (EPÚ) zverejnil štúdiu o inovačnom procese na európskych univerzitách. Správa poskytuje prvý komplexný prehľad o tom aké je postavenie európskych univerzít v oblasti patentovania a inovácií.
Zo štúdie vyplýva, že počet akademických výskumníkov podávajúcich patentové prihlášky sa v posledných rokoch zvyšuje a aktuálne presahuje 10% všetkých patentových prihlášok podaných na EPÚ. Tieto prihlášky boli buď podané v mene celej univerzity a/alebo jej kancelárií pre transfer poznatkov („priame akademické patenty“) alebo v mene výskumníkov, sponzorov alebo inej spoločnosti („nepriame akademické patenty“).
Štúdia vychádza z údajov z viac ako 1 200 univerzít a ich kancelárií pre transfer poznatkov (KTOs) za obdobie rokov 2000 – 2020. Podiel priamych akademických patentov sa zvýšil z úrovne 20% v roku 2000 na 45% v roku 2019. Avšak, rozličné vnútroštátne právne predpisy v oblasti duševného vlastníctva vedú k rozdielom v tom, ako často je patentová prihláška podaná zo strany samotnej univerzity. To má za následok rozdiely v stratégiách a partneroch, ktorí sú vybraní na uvedenie inovácií z univerzitných laboratórií na trh.
Koncentrácia patentov na univerzitách
Väčšinu akademických patentov na EPÚ má na svedomí úzka skupina aktívnych univerzít (5%), ktoré sú zodpovedné za polovicu všetkých akademických patentov podaných na EPO. Medzi ne patria napr. Université Grenoble Alpes, Mníchovská technická univerzita, Oxfordská univerzita, Federálny technologický inštitút v Zürichu, Kodanská univerzita či Polytechnická univerzita v Miláne.
Štúdia poukazuje aj na vysokú mieru spolupráce medzi univerzitami ako aj verejnými výskumnými organizáciami, nemocnicami, priemyslom či strednými a malými podnikmi, keďže veľký počet patentových prihlášok je podávaný spoločne. Avšak málo spoluprác presahuje hranice jednotlivých krajín, čo poukazuje na fragmentáciu jednotného trhu EÚ v oblasti výskumu a inovácií. Aj Správa o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti, ktorú predstavil Mario Draghi, bývalý taliansky premiér a prezident ECB, poukazuje na nedostatok inovačných klastrov v jednotlivých krajinách a sektoroch, ktoré by zahŕňali priemysel aj univerzity, ako kľúčovú prekážku na ceste k inováciám. V tejto súvislosti nedávne zavedenie jednotného patentu znamená pokrok v riešení spomínaných výziev a dopĺňa iniciatívy EÚ na podporu spolupráce medzi priemyslom a akademickou sférou, ako aj na poskytovanie finančnej podpory vedecky orientovaným startupom.
Súčasne so zverejnením štúdie EPÚ bol bezplatný nástroj „Deep Tech Finder” (DTF) rozšírený o takmer 900 európskych univerzít, ktoré majú podané alebo udelené európske patentové prihlášky.
Tento nástroj už obsahuje obchodné profily a patentové portfóliá viac ako 9 250 start-upov pripravených na investície, z ktorých viac ako 1 500 sú spin-offy z univerzít. Funkcie DTF umožňujú jednoducho filtrovať start-upy podľa štádia rastu, priemyselného odvetvia alebo technického zamerania, ako aj vyhľadávanie podľa názvov start-upov, univerzít alebo investorov.
Do prípravy štúdie boli zapojení experti z 26 krajín, vrátane slovenských expertov.
Viac informácií (ANG)
Zverejnené 30.10.2024, slord