Spoločné výskumné centrum (JRC) Európskej komisie a Medzinárodný inštitút pre analýzu aplikovaných systémov (IIASA) zverejnili spoločnú štúdiu k demografickým scenárom v EÚ do roku 2060. Štúdia bola zverejnená 4. júna 2019 a zaoberá sa faktormi, ako je migrácia, vzdelávanie a účasť pracovnej sily. Štúdia poskytuje súbor scenárov, ktoré naznačujú, ako môžu tieto faktory ovplyvniť budúcu populáciu a trh práce v EÚ.
Medzi kľúčové zistenia patrí: (i) očakávaná priemerná dĺžka života vďaka pokroku v medicíne a živote; lepšiemu vzdelaniu, aj keď menšej pracovnej sile v EÚ, ktorá bude musieť v budúcnosti podporovať viac zainteresovaných osôb, čím sa zvýši tlak na sociálne systémy EÚ; (ii) potreba zvýšenia účasti pracovnej sily; (iii) prisťahovalectvo sa stáva významným faktorom demografického vývoja; (iv) mobilita v rámci EÚ ako ďalší kľúčový prvok budúcej demografie EÚ – najmä pohyb smerom na západ, pričom počet obyvateľov klesá a zrýchľuje starnutie obyvateľstva v niektorých krajinách východnej a južnej EÚ; (v) pokračujúci globálny rast populácie, najmä v Afrike a Ázii – s podporou vzdelávania (najmä pre dievčatá) je možné dosiahnutie miernejšieho rastu populácie a rozvoja.
Autori správy zdôrazňujú, že hoci sa tieto zmeny môžu zdať skľučujúce, nepredstavujú pre našu spoločnosť neriešiteľné problémy.
Viac informácií: