Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Ôsma edícia V4 tréningu pre projektových manažérov projektov Horizont 2020



V dňoch od 23. do 24. novembra 2020 sa uskutočnila jesenná edícia školenia pre projektových manažérov z krajín Vyšehradskej štvorky (V4) zameraného na projekty súčasného rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, Horizont 2020, ako aj nasledujúceho rámcového programu, Horizon Europe (2021 – 2027).

Školenie sa vzhľadom aktuálnu epidemiologickú situáciu uskutočnilo online.

Podujatie bolo opäť otvorené aj pre ďalšie partnerské krajiny, a tak sa školenia zúčastnilo celkovo 35 projektových manažérov pôsobiacich na univerzitách a výskumných inštitúciách v krajinách V4, Nórsku, Estónsku, Litve, Moldavsku a európskej asociácii EURADA.

Na organizácii sa podieľala Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD), Styčná kancelária ČR pre výskum, vývoj a inovácie (CZELO), Zastúpenie Národnej kancelárie Maďarska pre výskum, vývoj a inovácie v Bruseli (NRDIO) a Styčná agentúra Poľska pre výskum (PolSCA). Spoločným cieľom týchto subjektov je zvyšovanie národnej účasti v európskych programoch pre výskum, vývoj a inovácie a zviditeľňovanie regiónu v Bruseli.

Hlavnou ambíciou školenia bolo zvýšiť odborné kapacity projektových manažérov, a to poskytnutím cielených informácií s pridanou hodnotou z Bruselu, rozšírením ich povedomia o politickom kontexte európskeho výskumu a o programoch a iniciatívach, ktoré presahujú rámcový program Horizont 2020 a Horizon Europe. 

Vďaka organizácii mohli účastníci absolvovať intenzívny 2-dňový program, ktorý zahŕňal prezentácie rečníkov z Generálnych riaditeľstiev a Výkonných agentúr Európskej komisie, ako aj celý rad prezentácií od rôznych expertov so skúsenosťami z praxe.

V súvislosti s blížiacim sa záverom programu Horizont 2020 (2012 – 2020) a s nástupom programu Horizon Europe bolo cieľom školenia uľahčiť prechod na nové programové obdobie. Zástupcovia Európskej komisie preto prostredníctvom svojich príspevkov odovzdali účastníkom vedomosti o kľúčových novinkách, ktoré nový program prinesie. Týmito novinkami sú napríklad výskumno-inovačné misie EÚ, nový systém európskych partnerstiev, ako aj niektoré zmeny v implementácii a každodennom riadení projektov. Účastníkom bol tiež prezentovaný európsky výskumno-inovačný ekosystém ako celok, jeho súčasné politické priority, systém fungovania a ďalšie príležitosti financovania výskumu a inovácií, ktoré budú dostupné počas nasledujúcich 7 rokov.

Účastníci sa tiež oboznámili s konkrétnymi programami vytvárania spolupráce naprieč Európskym výskumným priestorom (ERA), akými sú napríklad nástroje programu Horizont 2020 pre šírenie excelentnosti a rozširovanie účasti a o možnostiach využitia ďalších iniciatív, akými sú napríklad aktivity COST. Taktiež sa diskutovalo o politikách a iniciatívach Európskej komisie smerom k otvorenému prístupu k výskumným dátam (tzv. Open access). Na tému akcií Marie Sklodowska-Curie (MSCA) si mali účastníci možnosť vypočuť nielen informácie o fungovaní schémy a jej perspektívach v programe Horizon Europe, ale aj osobnú skúsenosť a praktické rady univerzity majúcej úspešné MSCA projekty.

Odborníci so znalosťou bruselského prostredia a zástupcovia belgických inštitúcií potom zdieľali svoje rady a skúsenosti so získavaním známky kvality HRS4R (stratégia pre rozvoj ľudských zdrojov) alebo sa podelili o svoje skúsenosti s efektívnym projektovým manažmentom. Nechýbala ani prezentácia venovaná systému auditov projektov Horizont 2020 a informatívna sekcia o miere účasti krajín V4 v programe.

Tohtoročné podujatie, aj napriek jeho online forme, vytvorilo priestor pre profesionálny networking účastníkov. Vytváranie kontaktov medzi účastníkmi bolo podporené pomocou krátkej seba prezentácie v úvode podujatia, ako aj neskôr počas interaktívneho workshopu v skupinách zameraného na zoznámenie sa, výmenu osobných skúseností, odporúčaní či tipov a trikov pre úspešnú participáciu v medzinárodných projektoch.

Slovenskí účastníci zastupovali tieto inštitúcie:

  • Centrum vedecko-technických informácií SR,
  • Ekonomická univerzita v Bratislave,
  • Slovenská akadémia vied (SAV),
  • Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne / FunGLASS, Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá,
  • Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici,
  • Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Ďalšie školenie projektových manažérov krajín V4 by sa malo konať na jar 2021. Jeho náplň bude aktualizovaná podľa spätnej väzby prevzatej od účastníkov a jeho forma bude rešpektovať príslušné zdravotnícke opatrenia v EÚ.

Celý program školenia nájdete tu.