Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Petícia za „Single Pan-European Startup Entity“



Zdroj: eu-inc.org

 

Spoločnosť „EU Inc.“ založili podnikatelia a investori s cieľom vytvoriť jednotný celoeurópsky startupový subjekt (A single pan-European startup entity), ktorý by vybudoval inštitucionálne základy budúcej konkurencieschopnosti Európy a priniesol exponenciálne výnosy. Táto iniciatíva nadväzuje na myšlienku zavedenia tzv. “28. režimu” ako jednotného rámca pre inovatívne firmy v EÚ.

 

Takýto „EU Inc.“ subjekt by mohol výrazne zjednodušiť a urýchliť podnikanie v Európe, pričom by sa mal sústrediť na niekoľko kľúčových oblastí:

  • Zjednodušenie investičných procesov: Štandardizované pravidlá umožnia celoeurópske investície a odstránia bariéry medzi krajinami.
  • Jednotný program zamestnaneckých opcií na akcie (ESOP): Tento krok sprístupní podiel na úspechu startupov zamestnancom v celej Európe.
  • Zjednodušenie cezhraničných operácií: Zamestnávanie ľudí z rôznych krajín či pohyb kapitálu budú jednoduchšie a administratívne menej náročné.
  • Digitálne zakladanie firiem: Proces registrácie spoločnosti bude trvať len niekoľko hodín a bude plne online, dostupný v angličtine.

 

Výsledky tejto iniciatívy by Európe mohli priniesť prelomové úspechy a vytvoriť z nej najlepšie štartovacie miesto pre najväčšie a najvplyvnejšie spoločnosti budúcnosti. Ide o posilnenie našich jedinečných európskych silných stránok: našej rozmanitosti, decentralizovaného fondu talentov a našich jedinečných startupových centier.

Petícia za vznik jednotného celoeurópskeho startupového subjektu však potrebuje aj vaše hlasy. Pridajte sa so svojím podpisom k známym menám, vrátane zakladateľov spoločností Stripe, Alan, DeepL, Remote, Rohlik, Supercell, Wise či investorov z Index Ventures, Atomico a Sequoia.

 

Kontext

Držanie európskeho kapitálu v rámci národných hraníc predstavuje nerealizovaný potenciál a umelé obmedzenie šancí našich startupov na úspech. Napriek tomu Európa v počte nových technologických zakladateľov predbieha USA. Sme globálnym lídrom v oblasti investícií do technológií v oblasti klímy. Darí sa aj našej deep tech” scéne a európske startupy vytvárajú pracovné miesta trikrát rýchlejšie ako iné odvetvia. Preto je veľmi potrebné, aby sa vytvoril rámec na uvoľnenie všetkých talentov a technológií, ktorými Európa disponuje. 

Iniciatíva navyše vzniká v čase, keď ešte môže ovplyvňovať agendu budúcej Európskej komisie, keďže nedávno schválení eurokomisári ešte nezačali pracovať na svojich programoch na nasledujúce roky. 

Zavedenie tzv. „28. režimu” ako jednotného rámca pre inovatívne firmy v EÚ patrí aj medzi hlavné priority budúcej komisárky pre „Startupy, výskum a inovácie” Ekateriny Zaharievy. Už začiatkom budúceho roka sa má uskutočniť aj fórum pre startupy a scaleupy, ktoré pripraví pôdu pre Európsky inovačný zákon, ktorého hlavným cieľom bude posunúť Európu na špičku globálnej konkurencieschopnosti v oblasti inovácií. 

 

Zverejnené 22.11.2024, slord