Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Poverovacie listy pre portfóliá „Startupy, výskum a inovácie“ a „Obrana a vesmír“



Zdroj: Európska komisia

 

Ursula von der Leyen včera predstavila návrh na zloženie budúcej Európskej komisie.  

Témy výskumu a inovácií už po novom nebudú spojené s kultúrou, vzdelávaním a mládežou, ale budú patriť do samostatného portfólia s názvom „Startupy, výskum a inovácie“, čo naznačuje posilnenie dôležitosti startupov vo zvyšovaní kompetitívnosti Európy. Toto portfólio by mohla mať na starosti Ekaterina Zaharieva z Bulharska

Témy z oblasti vesmíru budú zaradené do portfólia „Obrana a vesmír“, za ktoré by podľa návrhu predsedníčky mal zodpovedať Andrius Kubilius z Litvy. 

Obaja menovaní kandidáti si od predsedníčky prevzali svoje poverovacie listy. 

 

Zdroj: Európska komisia

„Startupy, výskum a inovácie“:

zhrnutie poverovacieho listu adresovaného Ekaterine Zaharieve 

 

Posilnenie postavenia kľúčových tém portfólia:

  • Z poverovacieho listu pre Ekaterinu Zaharievu vyplýva, že na posilnenie konkurencieschopnosti Európy sa bude musieť hospodárstvo EÚ v budúcnosti výraznejšie zamerať na výskum, inovácie, vedu a technológie.
  • Podľa Ursuly von der Leyen by sa budúca eurokomisárka pre „Startupy, výskum a inovácie“ mala sústrediť hlavne na prevratný základný vedecký výskum a inovácie (najmä v strategických oblastiach). 
  • Okrem rozšírenia Európskej rady pre inovácie (EIC) a Európskej rady pre výskum by mala dostať priestor aj iniciatíva vytvorenia siete dôveryhodných investorov z oblasti špičkových technológií z celej Európy, čo by podporilo spoločné investície v spolupráci s fondom EIC zabezpečujúc tak nielen lepšie financovanie, ale aj kvalitu odborných znalostí na rozvoj startupov v oblasti špičkových technológií.

 

Startupy:

  • Pre startupy by mala byť vypracovaná aj stratégia EÚ pre začínajúce ako aj  rozširujúce sa podniky (scale-ups), ktorá by týmto podnikom zlepšila rámcové podmienky. 

 

AI stratégia pre vedcov:

  • Očakávaným míľnikom by malo byť predloženie zásadnej stratégie na zvýšenie využívania Al európskymi vedcami. S touto témou sa spája aj plánované zriadanie Európskej rady pre výskum Al.  

 

Posilnenie spolupráce na akademickeji úrovni:

  • Komisárka by sa mala zamerať aj na podporu novej generácie výskumných pracovníkov a stimuláciu spolupráce medzi akademickými subjektmi, súkromným a verejným sektorom s cieľom vytvoriť atraktívne kariérne perspektívy, k čomu by mohlo napomôcť aj posilnenie univerzitných aliancií.

 

Plánované legislatívne návrhy:

  • V rámci legislatívy by mala nová komisárka predložiť Akt o Európskom výskumnom priestore zaručujúci tzv. „piatu slobodu“, teda voľný pohyb výskumných pracovníkov, vedeckých poznatkov a technológií, a Európsky inovačný akt, ktorý by mal zefektívniť regulačný rámec a uľahčiť prístup k rizikovému kapitálu pre európske inovatívne startupy a rozširujúce sa podniky.  
  • Ďalej by mala pracovať aj na Akte o vyspelých materiáloch a spolupracovať na Akte EÚ o biotechnológiách a aktualizovanej stratégii biohospodárstva. Medzi plánmi Komisie je zaradený aj rozvoj Nového európskeho Bauhausu so zameraním najmä na inovácie a materiály na biologickej báze.

 

Zjednodušenie a zvýšenie efektivity financovania:

  • V neposlednom rade bude eurokomisárka tradične dohliadať aj na implementáciu a prideľovanie finančných prostriedkov z výskumných a inovačných programov EÚ (napr. Horizont Európa), a zabezpečovať, aby sa tieto zdroje efektívne využívali na dosiahnutie najvyšších štandardov vedeckej excelentnosti
  • Súčasťou plánov Komisie je aj ďalšie zjednodušenie prístupu k financovaniu, najmä pre inovatívne malé a stredné podniky a malé spoločnosti so strednou trhovou kapitalizáciou.

 

 

Zdroj: Európska komisia

„Obrana a vesmír“:

zhrnutie poverovacieho listu adresovaného Andriusovi Kubiliusovi s dôrazom na oblasť vesmíru 

 

Vesmírna stratégia EÚ pre bezpečnosť a obranu:

  • Vesmírne portfólio odráža čoraz spornejšiu povahu vesmíru vrátane jeho prepojenia s otázkami bezpečnosti a obrany. Úlohou budúceho komisára bude preto zabezpečovať v spolupráci s vysokou predstaviteľkou/podpredsedníčkou Komisie nepretržité vykonávanie vesmírnej stratégie EÚ pre bezpečnosť a obranu.

 

Podpora vesmírneho priemyslu a vnútorného trhu: 

  • Medzi priority Komisie by mala patriť podpora silného a inovatívneho vesmírneho priemyslu a zachovanie autonómneho, spoľahlivého a nákladovo efektívneho prístupu EÚ do vesmíru. 
  • Spolupráca s Európskou vesmírnou agentúrou by mala viesť k podpore inovácií, férovej hospodárskej súťaži a účinnému vnútornému trhu s vesmírnymi produktmi a službami.
  • Eurokomisár by sa mal sústrediť aj na vývoj, zavádzanie a využívanie vesmírnych prostriedkov EÚ (vrátane programu pozorovania Zeme Copernicus), globálnych a regionálnych satelitných navigačných systémov EÚ Galileo a EGNOS a komunikačných satelitov GOVSATCOM a IRIS2. 

 

Plánované legislatívne návrhy:

  • V rámci legislatívy by sa mal nový komisár zamerať na návrh vesmírneho práva EÚ. Podľa Draghiho správy by mal v tomto zmysle pracovať hlavne na zavedení spoločných noriem a pravidiel EÚ pre činnosti v kozmickom priestore a na harmonizácii licenčných požiadaviek.
  • Okrem toho by mal navrhnúť aj stratégiu pre vesmírne dátové hospodárstvo s cieľom využiť potenciál údajov, produktov a technológií získaných z vesmíru.

 

Stručné zhrnutie pre oblasť obrany:

  • Podľa slov predsedníčky narastajúci počet komplexných hrozieb, ktorým Európa čelí, signalizuje, že sa EÚ musí zamyslieť nad budúcou európskou bezpečnostnou architektúrou a investovať do bezpečnosti a obrany v úzkej spolupráci s partnermi a s NATO. Práve posilňovanie partnerstva medzi EÚ a NATO patrí ku kľúčovým bodom agendy budúcej Komisie. Táto spolupráca by mala naďalej pokrývať všetky hrozby vrátane tých, ktoré majú kybernetickú, hybridnú či vesmírnu povahy. 
  • Platí, že zodpovednosť za ozbrojené sily si každý členský štát nesie sám, napriek tomu môže podpora investícií, priemyslu, obstarávania, výskumu a inovácií na európskej úrovni do budúcnosti predstavovať veľký prínos. Komisia by sa v tomto ohľade mala riadiť jednoduchou zásadou: „Európa musí míňať viac, lepšie, a európsky”.
  • Detailné plány pre oblasť obrany nájdete v samotnom poverovacom liste

 

Súvisiace dokumenty

Poverovací list „Startupy, výskum a inovácie“ – Ekaterina Zaharieva 

Biografia – Ekaterina Zaharieva 

Poverovací list „Obrana a vesmír“ –  Andrius Kubilius

Biografia – Andrius Kubilius

Zoznam nominovaných komisárov do budúcej Európskej komisie 

 

Zverejnené 19.09.2024, slord