Začiatkom decembra 2020 uverejnila Európska asociácia univerzít (EUA) pozičný dokument o procese obnovy Európskeho výskumného priestoru (European Research Area, ERA), ktorý vychádza z predchádzajúcich pozičných dokumentov a zameriava sa na témy, ktoré sú pre univerzity najdôležitejšie.
Tento dokument zdôrazňuje prierezové oblasti v novom Európskom výskumnom priestore ako aj kľúčové záležitosti, ktoré budú nevyhnutné na dosiahnutie strategických cieľov ERA, systému riadenia a finančnej podpory.
EUA vyzýva Európsku komisiu a členské štáty, aby vytvorili inkluzívny systém riadenia, ktorý zahŕňa komplexný dialóg s orgánmi zastupujúcimi univerzity a ďalšími zainteresovanými stranami v oblasti výskumu a inovácií. Do procesu je potrebné aktívne zapojiť Výbor pre Európsky výskumný priestor a inováciu (European Research Area and Innovation Committee – ERAC), ako aj ERA fórum pre transformáciu (ERA Forum for Transition). Podľa tohto dokumentu by malo byť rovnako dôležité umožnenie dialógu a synergie s Európskym vzdelávacím priestorom (EEA).
Čo sa týka financovania, EUA požaduje väčšie finančné prostriedky na európskej a vnútroštátnej úrovni na splnenie kolektívnych ambícií európskej agendy pre výskum a inovácie. Lepšie synergie a strategické zosúladenie medzi finančnými poskytovateľmi a programami financovania by prispelo k efektívnejšiemu financovaniu a pripravilo by tak cestu pre nový a úspešný ERA.
Príspevok sa zmieňuje aj o ďalších aspektoch, ako sú napr. rovnováha medzi výskumom, ktorého priority si určujú samotní výskumníci a výskumom orientovaným na misie, inštitucionálna autonómia a akademická sloboda alebo kariérny postup začínajúcich výskumných pracovníkov.
Celý príspevok si môžete stiahnuť tu: