Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Program FET: Aktuálny stav a výhľad do budúcnosti



Dňa 6. novembra 2018 sa uskutočnilo ďalšie zasadnutie v rámci skupiny IGLO (Informal Group of Liaison Offices) OPEN. Témou prednášky bol aktuálny stav programu Budúce a vznikajúce technológie (Future and Emerging Technologies, FET) ako aj jeho vývoj v budúcnosti, a to v programe Horizon Europe. Rečníkom bol pán Jean-François Buggenhout (DG CONNECT).

Program FET, disponujúci rozpočtom 2,5 mld. EUR, je zo strany vedeckej komunity jedným z najuznávanejších. Riadený DG CONNECT, tento nástroj podporuje interdisciplinárny výskum cez tri rôzne schémy:

1.    FET Open: Nové nápady (40% z celkového rozpočtu)
2.    FET Proactive: Novo-vznikajúce komunity (26% z celkového rozpočtu)
3.    FET Flagships: Veľké vedecko-technické výzvy (32% z celkového rozpočtu)

Viac o týchto troch schémach programu FET sa dočítate v našej sekcii tu.

Prednáška bola zameraná najmä na nástroj FET Flagships. Nakoľko sú FET Flagships rozsiahle vedecké iniciatívy (zahŕňajúce stovky excelentných európskych pracovísk) a ich cieľom je vyriešiť ambiciózne vedecké a technologické výzvy, majú veľmi veľký potenciál vyvíjať nové a prevratné technológie smerujúce na trh. Ich úspech je však podmienený kontinuálnou podporou finančnými prostriedkami zo strany verejného sektora. Dodávame, že program FET Flagships sú implementované vo veľmi úzkej spolupráci medzi Európskou komisiou a členskými štátmi EÚ a ich spolufinancovanie členskými štátmi je na úrovni 50 percent.

Pre ilustráciu takýchto FET Flagships si môžeme uviesť iniciatívy Human Brain Project Flagship a Graphene Flagship, ktoré boli spustené ešte v roku 2013 na desaťročné obdobie. Nová iniciatíva Quantum Flagship odštartovala dňa 29. októbra 2018 na podujatí Quantum Europe 2018 vo Viedni.

Úplnou novinkou bude iniciatíva FET Flagship On Advanced Battery Technologies (Vývoj pokrokových technológií na výrobu batérií), ktorá je momentálne vo faze prípravy a bude spustená spoločne s rámcovým programom pre vedu a výskum Horizon Europe v roku 2021. Skladovanie energie pomocou batérií bolo identifikované ako jedna z najdôležitejších strategických priorít pre Európu. Lídrom v tejto oblasti je Ázia a predovšetkým Čína. Cieľom programu je vytvorenie takých technológií, ktoré umožnia výrobu batérií novej generácie vyžadujúce úplne nové chemické postupy.

Dôležitou informáciou je taktiež spustenie verejnej konzultácie, ktorej výsledkom bude identifikácia nových oblastí a tém, ktoré budú môcť potenciálne tvoriť obsah budúcich iniciatív FET Flagships. Jedná sa o pomerne dlhý proces niekoľkých rokov, na konci ktorého bude identifikovaných 6 nových programov. Dva programy budú vybrané z každej z nasledujúcich troch oblastí:

1.    ICT and Connected Society (Informačné a komunikačné technológie a prepojená spoločnosť)
2.    Health and Life Sciences (Zdravie a vedy o živote)
3.    Energy, Environment & Climate change (Energia, životné prostriedie a klimatické zmeny)

Celkový rozpočet tejto výzvy na predkladanie návrhov bude 6 mld. EUR.

Program FET Flagships v novom rámcovom programe pre vedu a výskum Horizon Europe:

Po dôkladnejšom nahliadnutí na navrhovanú schému nového rámcového programu Horizon Europe (tabuľka priložená v prezentácii) zisťujeme, že program FET už v tejto schéme pod rovnakým názvom nenájdeme. Program FET preto podstúpi viaceré organizačné zmeny.

Najpravdepodobnejším scenárom pre budúcnosť tohto programu je, že budú súčasťou Európskej rady pre inovácie (European Innovation Council, EIC) a potenciálne aj obsahovou náplňou tzv. misií, teda veľkých spoločenských, ale aj vedecko-technických výziev, ktoré môžu byť vyriešené len na základe spolupráce členských štátov. V legislatívnom návrhu Európskej komisie sa uvádza, že FET Flagships majú mnohé podobnosti s konceptom misií a preto sa budú v novom programe klasifikovať ako misie, s totožnými kritériami výberu, riadenia ako aj ich implementácie. Zaznela taktiež zmienka o tom, že ešte v rámci programu Horizont 2020 by sa mali uskutočniť dva pilotné programy pod záštitou EIC, zodpovedajúce programom FET Open a FET Proactive. Ak nenastane žiadna zmena v prebiehajúcom procese ich definovania, tieto pilotné programy budú spustené už v roku 2019.

Veľkou výzvou zostáva definovanie celkového organizačného rámca programu FET. Jedná sa o proces, ktorý zatiaľ nie je ukončený a preto nie sú vylúčené ani zásadnejšie zmeny v porovnaní s doteraz známymi faktami.

V rámci diskusie sa vyskytla aj otázka o synergiách EŠIF a programu Horizon Europe. Z odpovede rečníka vyplynulo, že vyššie spomínaný legislatívny návrh Európskej komisie opisuje systematický vzťah medzi oboma schémami a to tak, že EŠIF budú môcť byť využívané aj pri spolufinancovaní iniciatív programu Horizon Europe.

Viac informácií: