Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Science Europe načrtáva šesť prekážok na ceste k rovnomernejšiemu európskemu prostrediu v oblasti výskumu a inovácií



Zvýšenie investícií, transformácia výskumnej kultúry a podpora prilákania talentov – to sú odporúčania pre rovnomernejšie európske prostredie v oblasti výskumu a inovácií, ktoré sú uvedené v novom dokumente Science Europe.

Hoci talent sa skrýva všade, nie každé miesto v Európe je rovnako vybavené na jeho využitie. To spôsobuje nerovnomerné toky talentov, ktoré v niektorých častiach vytvárajú ohniská excelentnosti a v iných ostávajú bez najbystrejších mozgov.

Výskumné a inovačné kapacity sa v jednotlivých regiónoch líšia a rozdiely sú zjavné aj na úrovni jednotlivých krajín. To je dôvod, prečo tvorcovia politík rozdelili krajiny EÚ do dvoch skupín: Krajiny, ktoré sa rozširujú a ktoré musia zvýšiť svoju výkonnosť v oblasti výskumu a inovácií, a krajiny, ktoré sa nerozširujú.

Pretrvávajúce rozdelenie spôsobilo, že mnoho najšikovnejších talentov z krajín, ktoré sa rozšírili, väčšinou zo strednej a východnej Európy, odišlo do zahraničia bez toho, aby sa obzreli späť. Po vstupe do EÚ v roku 2004 len z Poľska odišlo 2,2 milióna ľudí, väčšina z nich smerovala do západnej Európy. Z nich 30 % malo vysokoškolské vzdelanie. Len málo z nich sa vrátilo a krajina mala problém prilákať talenty zo zahraničia, kým nezačala využívať štrukturálne fondy EÚ na investície do svojho ekosystému výskumu a inovácií. Oplatilo sa to: dnes 50 % postdoktorandov v Poľsku pochádza zo zahraničia.

Maciej Żylicz, predseda správnej rady Nadácie pre poľskú vedu (FNP), ktorý sa minulý týždeň počas prezentácie dokumentu Science Europe podelil o príbeh svojej krajiny, uviedol, že špeciálny program umožňujúci výskumným pracovníkom otvoriť si svoje prvé laboratórium v Poľsku mal veľký vplyv na prilákanie talentov, pričom 70 % účastníkov pochádza zo zahraničia.

A mladí výskumníci si jasne uvedomujú, že potrebujú konkurencieschopný ekosystém. Nedávny prieskum ukázal, že rozhodnutie mladých výskumníkov presťahovať sa do Poľska závisí od troch hlavných aspektov: konkurenčného prostredia, kariérnej stability a infraštruktúry a platu, a to v tomto poradí dôležitosti. Je to zmena postoja oproti situácii spred desiatich rokov, keď sa v podobnom prieskume ako najvyššia priorita uvádzal konkurencieschopný plat, po ktorom nasledovala atraktívnosť výskumu.

Slovinsko medzitým pracuje na výchove mladých talentov. Ak sa pozrieme na odmeny z Európskej rady pre výskum, prestížneho fondu EÚ pre základný výskum, skúsení slovinskí vedci sú dobrí v získavaní grantov, ale mladí vedci majú tendenciu dosahovať horšie výsledky.

Na riešenie tohto problému teraz krajina investuje do pomoci svojim výskumným pracovníkom získavať skúsenosti v zahraničí a realizuje špeciálny program, ktorý každoročne financuje 12 projektov na prilákanie talentov späť.

V rámci diskusie Science Europe načrtla šesť kľúčových opatrení, ktoré by mali členské štáty prijať na preklenutie rozdielov v roztrieštenom európskom prostredí výskumu a inovácií, ktoré boli zhromaždené na sérii seminárov v tomto roku a prezentované na spoločnej konferencii s organizáciou Science|Business minulý týždeň.

Úzke miesta

Všetko sa začína peniazmi. Investície do výskumu a inovácií stále nie sú dostatočne vysoké na to, aby podporovali vynikajúce výsledky. Rozpočty by mali byť primerané, spoľahlivé a spojené s jasnými dlhodobými stratégiami.

Po druhé, výskumníkom sa darí v zdravej kultúre výskumu. To zahŕňa transparentné hodnotiace procesy, prístup k odbornej príprave a možnosť skúmať nové myšlienky. Moderná a prispôsobivá výskumná kultúra je dôležitejšia ako vysoký plat, uvádza sa v dokumente.

Po tretie, vlády by mali urobiť viac pre prilákanie a udržanie talentov vytvorením vhodných podmienok. V tejto súvislosti sa v dokumente zdôrazňuje lepšia ochrana akademickej slobody, programy mobility, ktoré pomáhajú budovať siete v celej Európe, rozvoj špičkových výskumných infraštruktúr a zabezpečenie ich dostupnosti pre všetkých výskumných pracovníkov.

Po štvrté, výskumní pracovníci sú len časťou skladačky. Osobitnú pozornosť treba venovať odbornej príprave podporného personálu, ako sú koordinátori, odborníci na údaje, administrátori výskumu, správcovia zariadení a finančných prostriedkov, ktorí pomáhajú pri získavaní výskumných grantov a vybavovaní administratívy.

Po piate, krajiny by mali naďalej podporovať siete na posilnenie integrácie, ktorá umožňuje spoločné projekty spolupráce a výmenu poznatkov. V tejto oblasti Science Europe predpokladá väčšiu úlohu akcií COST, programu EÚ, ktorý uľahčuje vzájomné diskusie.

A napokon, rozmanitosť podporuje inovácie. Na jej využitie by sa mala zvýšiť rozmanitosť medzi výskumnými pracovníkmi, pokiaľ ide o etnický pôvod, sociálny pôvod, pohlavie, náboženstvo, sexuálnu orientáciu a zdravotné postihnutie, ako aj v samotnej politike výskumu poskytovaním rozmanitejšej škály výskumných fondov a prijímaním rozmanitosti výskumných kontextov.

Viac informácií:

Zverejnené: 8.12.2022, slord