Európsky spoločný podnik vysokovýkonnej výpočtovej techniky (EuroHPC JU) zverejnil prvé výzvy na vyjadrenie záujmu s cieľom vybrať miesta, ktoré budú v roku 2020 hostiť prvé superpočítače spoločného podniku EuroHPC JU.
Odo dňa 21.02.2019 sú otvorené 2 výzvy na vyjadrenie záujmu. Všetky informácie sa nachádzajú na stránke EuroHPC JU tu.
- Výzva na hosťovanie objektov pre stredne výkonných superpočítačových systémov (Petascale) (s výkonnostnou úrovňou schopnou vykonávať najmenej 10 15 operácií za sekundu, alebo 1 Petaflop). Uzávierka 15. apríla 2019.
- Výzva na hosťovanie objektov pre systémy s predexaflopovou výkonnosťou (Precursors to Exascale) (s výkonnostnou úrovňou schopnou vykonať viac ako 150 Petaflops). Uzávierka 4. apríla 2019.
Kontext
Superpočítač, známy aj ako vysokovýkonný výpočtový systém (HPC), zahŕňa tisíce procesorov, ktoré paralelne pracujú na analyzovaní miliárd kusov údajov v reálnom čase, vykonávajú výpočty oveľa rýchlejšie ako bežné počítače a umožňujú vedecké a priemyselné výzvy veľkého rozsahu a zložitost, ktoré sa majú splniť. Spoločný podnik EuroHPC JU má za cieľ vybaviť EÚ do konca roku 2020 infraštruktúrou svetovej úrovne, ktorá bude dostupná pre používateľov z akademickej obce, priemyslu a malých a stredných podnikov a verejného sektora. Tieto nové európske superpočítače podporia aj rozvoj vedúcich vedeckých, verejných a priemyselných aplikácií v mnohých oblastiach vrátane osobnej medicíny, bioinžinierstva, predpovedania počasia a boja proti zmene klímy, objavovania nových materiálov a liekov, prieskumu ropy a plynu, navrhovania nových lietadiel, automobilov a inteligentných miest.
Súvislosti
Spoločný podnik EuroHPC JU bol založený na základe nariadenia Rady v roku 2018 za účasti 25 členských krajín EÚ (vrátane Slovenskej republiky), Európskej komisie a súkromných členov, vrátane Európskej technologickej platformy pre vysokovýkonné výpočty (ETHP4C) Big Data Value Association. Spoločný podnik má sídlo v Luxemburgu. Cieľom je do roku 2020 získať a nasadiť v EÚ najmenej dva superpočítače, ktoré budú zaradené medzi prvých päť na svete a najmenej dve ďalšie, ktoré by dnes boli v popredných 25 strojoch na celom svete. Tieto superpočítače budú hosťované a prevádzkované hostiteľskými subjektmi (existujúcimi vnútroštátnymi superpočítačmi), ktoré sa nachádzajú v rôznych členských štátoch EÚ, ktoré sa zúčastňujú na spoločnom podniku EuroHPC JU. Výška finančnej podpory predstavuje približne 1 miliardu EUR, približne polovica pochádza z prostriedkov zúčastnených členských štátov a druhá polovica zo zdrojov EÚ. Súkromní členovia z akademickej obce a priemyslu (z členských štátov EÚ alebo asociovaných krajín H2020) si môžu podať prihlášku na zapojenie sa do tejto spolupráce a poskytujú nepeňažné príspevky, ktoré podľa Komisie predstavujú približne 400 miliónov EUR.
EuroHPC JU bude podporovať vývoj exaflopových výkonnostných systémov založených na technológiách EÚ do roku 2022 alebo 2023.
Spoločný podnik EuroHPC bude v prevádzke od roku 2019 do roku 2026 a bude realizovať tieto činnosti:
- Nadobudnutie a prevádzka dvoch špičkových superpočítačových strojov s predexaflopovou výkonnosťou a aspoň dvoch stredne výkonných superpočítačových strojov (schopných zhruba 10 16 výpočtov za sekundu) a poskytovanie a riadenie prístupu k týmto superpočítačom širokej škále verejných a súkromných používateľov počínajúc rokom 2020.
- Výskumno-inovačný program zameraný na HPC: cieľom je podporiť rozvoj európskych supervýkonných výpočtových technológií vrátane prvej generácie európskej mikroprocesorovej technológie s nízkou spotrebou energie a spoločné dizajnovanie európskych exaflopových strojov, ako aj zlepšovať kvalitu aplikácií, podporovať rozvoj zručností a propagovať širšie využívanie vysokovýkonnej výpočtovej techniky.
Viac informácií: