Európska komisia uverejnila správu o monitorovaní účasti malých a stredných podnikov (MSP) počas prvých troch rokoch programu Horizont Európa. Správa ponúka komplexný prehľad o účasti MSP v programe, pričom sa venuje aj rozdeleniu účastníkov z jednotlivých členských krajín, štrukturálnym charakteristikám MSP a úlohe, ktorú MSP zohrávajú v spoločných výskumných a inovačných projektoch.
Hlavné zistenia správy:
- V prvých troch rokoch programu Horizont Európa získali MSP finančné príspevky v celkovej výške 6,6 miliardy EUR, čo predstavuje viac ako 20 % všetkých finančných prostriedkov programu. Ide o výrazný nárast v porovnaní s predchádzajúcim programom Horizont 2020. MSP získali prevažne grantové financovanie (5,33 mld. EUR), zatiaľ čo približne 1,26 mld. EUR bolo rozdelených prostredníctvom kapitálového financovania prostredníctvom fondu EIC.
- Zaujímavým vývojom je pokles účasti MSP zo 41,1 % v programe Horizont 2020 na 33,9 % (7 474 MSP v prvých troch rokoch programu Horizont Európa), pričom celkový počet zapojených MSP je pomerne konštantný. V správe sa uvádza viacero dôvodov, pričom hlavnou príčinou tohto trendu je zmena stratégie rámcového programu, a to podporovať menší počet inovatívnejších MSP s väčším kapitálom na rast, vrátane ukončenie nástroja pre MSP a toho, že účastníci programu EIC Accelerator sa zatiaľ len zriedkavo zapájajú do iných projektov programu Horizont Európa.
- V správe sa tiež uvádza zmena typu zapojených MSP v porovnaní s programom Horizont 2020, pričom sa znížil počet MSP pôsobiacich v oblasti výroby a zvýšil sa počet MSP pôsobiacich vo vedeckých a technických oblastiach. Tento trend možno čiastočne vysvetliť presunom nástroja pre MSP do akcelerátora EIC.
- Viac ako polovica (52,1 %) MSP v rámci programu Horizont Európa sú nováčikmi v programoch EÚ v oblasti výskumu a inovácií. Pretrvávajúcou výzvou však zostáva, že nováčikovia majú v súčasnosti nízku úroveň väzby na program a často sa zúčastňujú len v jednom projekte.
- Úspešnosť žiadostí MSP sa výrazne zlepšila, pričom je na aktuálnej úrovni 19,9 % v porovnaní s 12 % v programe Horizont 2020, čo je spôsobené aj veľmi výrazným nárastom kvality projektových návrhov v celom programe.
- Účasť MSP je stále najsilnejšia v rámci 2. piliera (najmä v klastri 4 a 5), po ktorom nasleduje 3. pilier programu. V projektoch sa MSP zúčastňujú najmä ako partneri v konzorciách vedených väčšími organizáciami.
- Takmer 50 % MSP v programe Horizont Európa pochádza z Nemecka, Španielska, Talianska, Francúzska a Holandska. Wideningové krajiny sa podieľajú na účasti MSP v Horizonte Európa len 18 % v porovnaní so 68 % v 12 členských štátoch EÚ, ktoré sa považujú za krajiny s vysokou výkonnosťou v oblasti VaI.
- MSP priemerne v rámci programu Horizont Európa získa v rámci jedného projektu približne 475 000 EUR, zatiaľ čo v programe Horizont 2020 bol tento priemer nižší o viac ako tretinu a pohyboval sa na úrovni 344 700 EUR.
Zverejnené 03.09.2024, slord