Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Správna rada EIT predstavila svoju budúcu víziu pre konkurencieschopnú Európu



Zdroj: Európsky inovačný a technologický inštitút

Správna rada Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT) zverejnila víziu, ktorá vyzdvihuje rolu EIT v rámci posilnenia konkurencieschopnosti EÚ. Výsledky EIT v oblastiach ako inovácie, rozvoj zručností a podpora startupov prispievajú k dlhodobej stratégii EÚ posilniť inovácie, zvýšiť konkurencieschopnosť a podporiť hospodársky rast. EIT posilnil európske inovačné ekosystémy vybudovaním najväčšej inovačnej siete na kontinente a zavádzaním nových prístupov k rozvoju zručností a podnikateľského vzdelávania. Tieto snahy sú v súlade s cieľom EÚ vytvoriť tzv. “Úniu zručností“ a realizovať Strategický plán pre vzdelávanie v STEM oblastiach (veda, technológie, inžinierstvo a matematika). Okrem toho môže EIT významne prispieť ku kľúčovým iniciatívam, ako je Dohoda o čistom priemysle či Stratégie pre podporu startupov a scaleupov.


EIT v číslach 

Od svojho vzniku v roku 2008 sa vďaka podnikateľským a inovačným programom EIT podarilo za posledných 15 rokov:

  • uviesť 2400+ inovatívnych produktov a služieb na trh;
  • finančne pomôcť 9900+ spoločnostiam
  • vytvoriť 10 miliárd EUR externých investícií získaných podporenými firmami, ktoré dnes majú celkovú hodnotu 71 miliárd EUR; 
  • vyškoliť viac ako 880 000 absolventov
  •  rozšíriť účasť krajín s nižším inovačným potenciálom na svojich aktivitách prostredníctvom Regionálnej inovačnej schémy (RIS)

 

Dlhoročný úspech EIT vytvoril pevný základ pre víziu konkurencieschopnej Európy, ktorá kladie dôraz na: 

  • znižovanie inovačnej priepasti: EIT plánuje spustiť vylepšený program Regional Innovation Booster, ktorý nadväzuje na úspechy RIS. Cieľom je podporiť startupy v regiónoch s nižšou inovačnou kapacitou, uľahčiť prístup k financiám a vytvoriť synergiu medzi investormi a talentmi. To prispeje k podpore vzniku ďalších nových startupov zo strednej, východnej a južnej Európy;
  • odstránenie nedostatku zručností: prostredníctvom EIT Innovation Campus inštitút zjednoduší účasť vo vzdelávacích a školiacich programoch. Tento projekt bude podporovať prípravu budúcej pracovnej sily a podporovať výskumníkov na ich ceste stať sa podnikateľmi. Dôležitou súčasťou je taktiež podpora žien-podnikateliek. 
  • posilnenie synergií a zavedenie spoločného rámca pre všetky inovačné nástroje EÚ: EIT chce posilniť spoluprácu s inými organizáciami, ako sú Európska rada pre výskum (ERC) a Európska rada pre inovácie (EIC). Cieľom je vytvoriť jednotný rámec od výskumu po komercializáciu – od základného výskumu (ERC), cez vytvorenie startupov (EIT) až po expanziu firiem (EIC).
  • pokračovanie v monitorovaní a riadení znalostných a inovačných spoločenstiev (KIC): EIT bude naďalej usmerňovať svoje znalostné a inovačné spoločenstvá tak, aby dosiahli maximálny vplyv a finančnú udržateľnosť. Už tri z desiatich znalostných a inovačných komunít dosiahli úplnú zrelosť sú finančné nezávislé. 
  • rozvoj jedinečného modelu so zameraním na pridanú hodnotu: EIT bude naďalej rozvíjať svoj model a zameriavať sa na oblasti, v ktorých môže priniesť pridanú hodnotu, ako napríklad bezpečnosť, umelá inteligencia, robotika, vesmír a letectvo. 

 

Overený inovačný model

Posledné publikácie Európskej komisie opakovane zdôraznili vplyv a pridanú hodnotu EIT. Medzi hlavné zistenia patrí: 

  • násobný efekt verejného financovania: každé euro z programu Horizont Európa vložené do EIT sa premieňa až na 8 EUR investícií v jednotlivých znalostných a inovačných komunitách;
  • rýchlosť a efektivita: vďaka financovaniu viazanému na konkrétne výkony a rýchlemu schvaľovaniu grantov EIT prideľuje prostriedky až dvakrát rýchlejšie ako je priemer programu Horizont Európa; 
  • budovanie dlhodobých inovačných ekosystémov: EIT úspešne prepojuje koncept znalostného trojuholníka  (podnikanie, vzdelávanie, výskum) a buduje dlhodobé inovačné ekosystémy naprieč kontinentom. 

 

V decembri 2024 bol EIT uznaný ako najúspešnejší investor, ktorý stojí za najrýchlejšie rastúcimi startupmi v Európe v rebríčku Sifted. Okrem toho ho v januári zaradil Európsky patentový úrad medzi 5 najlepších investorov v Európe

 

Kontext 

EIT posilňuje schopnosť Európy inovovať tým, že podporuje riešenia naliehavých globálnych výziev a pestuje podnikateľské talenty, aby vytvoril udržateľný rast a kvalifikované pracovné miesta v Európe. EIT si kladie za cieľ zvýšiť konkurencieschopnosť Európy, udržateľný hospodársky rast a tvorbu pracovných miest podporou a posilňovaním spolupráce medzi poprednými podnikmi, vzdelávacími a výskumnými organizáciami. Taktiež podporuje inovácie a podnikateľstvo v Európe vytváraním prostredia, ktoré podnecuje vznik kreatívnych a inovatívnych myšlienok. 

 

Viac informácií 

 

Zverejnené 7.3.2025, slord