Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Stanovisko Vedeckej rady ERC k rezignácii prezidenta ERC Maura Ferrariho



Vedecká rada Európskej rady pre výskum (Scientific Council of the European Research Council) zverejnila oficiálne stanovisko k rezignácii prezidenta ERC Maura Ferrariho, ktorý od 1. januára tohto roku vystriedal vo funkcii Jean-Pierre Bourguignona. Mauro Ferrari oficiálne rezignoval zo svojej funkcie dňa 7. apríla 2020.

 

Vedecká rada vydala ku vzniknutej situácii stanovisko, v ktorom objasňuje  okolnosti, podľa ktorých už  v piatok dňa 27. marca 2020 všetkých 19 aktívnych členov vedeckej rady ERC individuálne a jednomyseľne požiadalo Maura Ferrariho, aby odstúpil z funkcie predsedu ERC.

 
Táto žiadosť bola podaná zo štyroch dôvodov, ktoré členovia Vedeckej rady uvádzajú nasledovne:

  • Počas svojho trojmesačného funkčného obdobia profesor Ferrari neprejavil dostatok ocenenia pre podstatu ERC podporovať excelentnú vedu na hranici poznania, ktorú navrhli a implemtnovali najlepší výskumní pracovníci v Európe. Napriek tomu, že to vo verejných vyhláseniach podporuje, návrhy, ktoré predložil Vedeckej rade, túto pozíciu neodrážajú. Nerozumel kontextu ERC v rámci výskumného a inovačného programu EÚ Horizont 2020.
  • Od svojho vymenovania profesor Ferrari prejavil nedostatočnú angažovanosť v ERC, nezúčastnil sa na mnohých dôležitých stretnutiach, trávil veľa času v USA a neobhajoval program a poslanie ERC pri zastupovaní ERC.
  • Naopak, profesor Ferrari uskutočnil v rámci Komisie niekoľko osobných iniciatív bez toho, aby konzultoval spoločné znalosti Vedeckej rady alebo sa o ňu opieral a namiesto toho využil svoju pozíciu na propagáciu svojich vlastných myšlienok.
  • Napokon bol profesor Ferrari zapojený do viacerých externých firiem a spoločností, niektorých akademických a komerčných, čo si vyžadovalo veľa času a úsilia a pri viacerých príležitostiach sa ukázalo, že tieto aktivity majú prednosť pred jeho záväzkom voči ERC. Pracovné zaťaženie spojené s týmito činnosťami sa ukázalo byť nezlučiteľné s mandátom predsedu Vedeckej rady“.

Profesor Ferrari následne rezignoval 7. apríla 2020. Preto jeho rezignácia v skutočnosti nasledovala po jednomyseľnom písomnom hlasovaní o nedôvere. Profesor Ferrari naopak uviedol, že dôvodom jeho rezignácie je to, že Vedecká rada nepodporila jeho výzvu, aby ERC financovala osobitnú iniciatívu zameranú na vírus COVID-19. Vedecká rada v tejto súvislosti uviedla, že sa neozaoberala osobitne týmto bodom, keďže to nie je jej poslaním a Generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie (DG RTD) Európskej komisie už bolo veľmi aktívne pri vývoji nových programov na podporu výskumu spojeného s vírusom SARS-CoV-2 prostredníctvom vhodných kanálov.

 
ERC poskytla začiatkom apríla zoznam svojich výskumníkov, ktorí sú financovaní ERC a už dlhší čas aktívne pracujú na skúmaniu koronavírusov a mnohých ďalších rovnako nebezpečných patogénov. Viac ako 50 prebiehajúcich alebo ukončených projektov ERC podporovaných v celkovej hodnote približne 100 miliónov EUR prispieva k reakcii na pandémiu COVID-19 poskytovaním informácií z niekoľkých rôznych vedeckých oblastí, ako sú: virologia, epidemiológia, imunológia, cesty pre novú diagnostiku a liečby, verejné zdravie, zdravotnícke pomôcky, umelá inteligencia, sociálne správanie, krízové ​​riadenie.

 

ERC ponúka príjemcom flexibilitu na prispôsobenie ich výskumného projektu a tým pádom vedci môžu podávať svoje projektové návrhy aj v oblasti COVID-19 bez potreby vyhlasovania osobintej výzvy.

 
Vedecká rada na záver uviedla, že ľutuje vyhlásenie profesora Ferrariho a naďalej naplno pracuje spoločne s Výkonnou agentúrou ERC (ERCEA) na spracovaní žiadosti o granty Consolidator Grants, Starting Grants, Synergy Grants a Proof of Concept Grants. Tieto budú podporovať výskumníkov v celej Európe pri objavovaní a skúmaní.

 

Viac informácií a celé znenie stanoviska si môžete prečítať tu.