Dňa 28. februára 2019 Generálne riaditeľstvo pre výskum a inovácie (DG RTD) Európskej komisie oficiálne predstavilo už štvrtú edíciu monitorovacej správy pre podporu spoločenských a humanitných vied v rámcovom programe Európskej únie pre výskum a inovácie Horizont 2020.
Štúdia poskytuje kľúčové informácie a ponaučenia vyplývajúce z integrácie tém pod vlajkou spoločenských a humanitných vied (Social Sciences and Humanities, ďalej len „SSH“) do projektov programu Horizont 2020 v roku 2017. Zahŕňa všetky témy výziev na predkladanie návrhov z roku 2017 s označením SSH, ako aj projekty vybrané na základe týchto výziev. Európska komisia zdôrazňuje, že hlavným cieľom nemá byť zhrnutie maximálneho počtu tém a výziev pod hlavičkou SSH, ale dôležite je zamerať sa na témy, kde má začlenenie disciplín SSH reálny zmysel, a kde majú jasnú pridanú hodnotu.
Kľúčové výsledky vyplývajúce zo štúdie:
- Financovanie: celkový rozpočet pre spoločenské a humanitné vedy stúpol zo 7% v roku 2016 na 8,5% v roku 2017. Počet tém pod vlajkou SSH narástol o 29 tém, z 84 v roku 2016 na 113 tém v roku 2017.
- Kvalitatívne výsledky: počet projektov minimálne s jedným partnerom z oblasti spoločenských a humanitných vied viditeľne stúpol zo 71% na 86%.
- Prioritné oblasti spoločenských výziev: zatiaľ, čo v prípade SC 1 (Zdravie, demografické zmeny a kvalita života), SC 2 (Potravinová bezpečnosť, udržateľné poľnohospodárstvo a lesníctvo, výskum námorných, morských a vnútrozemských vôd a biohospodárstvo), SC 5 (Opatrenia v oblasti klímy, životné prostredie, efektívne využívanie zdrojov a suroviny) a SC 6 (Európa v meniacom sa svete – inkluzívne, inovačné a reflexívne spoločnosti) je progres jasne viditeľný, pri SC 4 (Inteligentná, ekologická a integrovaná doprava) bol v porovnaní s rokom 2016 zaznamenaný mierny pokles tém pod vlajkou SSH.
- Disciplíny: dominantnou disciplínou je naďalej ekonómia, avšak dobrý výkon bol zaznamenaný aj v oblasti politológie, verejnej správy, obchodu a marketingu. Humanitné vedy (napr. umenie a niekoľko spoločenských vied) sú zastúpené v projektoch iba v obmedzenom počte.
Na rozdiel od predchádzajúcich troch edícii, najnovšia štúdia zahŕňa výsledky monitoringu niekoľko nových oblastí v rámci prvého a druhého pilieru programu Horizont 2020: Európska rada pre výskum (ERC), Akcie Marie Sklodowska – Curie (MSCA), Budúce a vznikajúce technológie (FET) a Výskumne infraštruktúry (RI).
Viac informácií: