Európska komisia spustila už druhú zo šiestich cien Európskej inovačnej rady (European Innovation Council, ďalej len „EIC“) v rámci programu Horizont 2020.
Úlohou ceny s názvom „Palivo zo slnka: umelá fotosyntéza“ je vybudovať plne funkčný prototyp systému založeného na fotosyntéze, ktorý môže produkovať využiteľné syntetické palivo.
Umelá fotosyntéza sa všeobecne považuje za jednu z najsľubnejších nových technológií na zabezpečenie udržateľných alternatív k súčasným dodávkam paliva.
Vzhľadom na svoju schopnosť využívať kombináciu slnečného žiarenia, vody a uhlíka zo vzduchu na výrobu energie je umelá fotosyntéza považovaná za potenciálnu prelomovú energetickú technológiu.
Môže sa použiť na výrobu vodíkových alebo uhlíkových palív – kolektívne označovaných ako solárne palivá – ktoré ponúkajú efektívne a prenosné prostriedky na skladovanie slnečnej energie. Slnečná energia môže byť použitá ako alternatíva k fosílnym palivám a ako surovina pre širokú škálu priemyselných procesov.
Za účelom tejto ceny sa rozumie umelá fotosyntéza ako proces, ktorý sa zameriava na napodobňovanie fyzikálnej chémie prirodzenej fotosyntézy absorpciou slnečnej energie vo forme fotónov.
Riešenie je potrebné použiť na výrobu molekúl paliva prostredníctvom syntetického systému, ktorý sa má dodávať ako jediné integrované zariadenie využívajúce buď biomimetiku, nanotechnológie, syntetickú biológiu alebo kombináciu týchto systémov.
Cena v hodnote 5 miliónov EUR má cieľ:
- stimulovať inovácie a sústrediť výskum a vývoj na energetické aplikácie v novej energetickej technológii prostredníctvom zvýšeného verejného a obchodného záujmu;
- urýchliť vývoj nových inovatívnych systémov premeny energie využívajúcich solárne svetlo a prírodné prvky na výrobu obnoviteľných palív používaných v priemysle, bývaní a doprave;
- vytvoriť stimul pre priemyselnú účasť a vytváranie začínajúcich podnikov, tlačiť technológiu umelej fotosyntézy na výrobu paliva a na ďalšiu úroveň vývoja
- vytvárať záujem o túto problematiku a podporovať interdisciplinárnu spoluprácu medzi potenciálnymi žiadateľmi, ako sú študenti, mladí vedci a inžinieri;
- zdôrazniť rozmanitosť možných riešení.
Táto cena je súčasťou úsilia EÚ o zdvojnásobenie investícií do výskumu a inovácií v oblasti energetického priemyslu do roku 2020 v rámci medzinárodnej iniciatívy „Mission Innovation: Accelerating the Clean Energy Revolution.“
Termín pre podanie žiadostí je 3. február 2021.
Tzv. „EIC Horizon Prizes“ sú súčasťou pilotného projektu EIC pre roky 2018-2020 v rámci rámcového programu EÚ Horizont 2020. Ocenenia „EIC Horizon Prizes“ sú mimoriadne ambiciózne, pretože sa očakáva, že prinesú inovácie v oblastiach, v ktorých je potrebné vyriešiť dôležité spoločenské problémy. Tieto ceny vyžadujú prelomové riešenia, ktoré by mali preukázať ich uskutočniteľnosť alebo potenciál s cieľom úspešného nasadenia inovatívnych produktov na medzinárodných trhoch.
Viac informácií je možné získať tu.