Mladí vedci z Írska, Dánska, Nemecka a USA získali 17. septembra 2019 najvyššie vyznamenanie v rámci 31. ročníka Súťaže Európskej únie pre mladých vedcov, ktorá sa tento rok konala v bulharskej Sofii. Nasledujúci mladí vedci sú odmenení vo výške 7.000 EUR za každý z týchto výnimočných projektov:
- Adam Kelly (Írsko), za projekt “Optimised Simulation of General Quantum Circuits”;
- Magnus Quaade Oddershede (Dánsko), za projekt “The wingtip’s influence on the efficiency of airplane wings”;
- Alex Korocencev a Felix Christian Sewing (Nemecko), za projekt “Hoverboard – a Magnetically Levitated Vehicle”;
- Leo Li Takemaru a Poojan Pandya (USA), za projekt “Investigating the Role of the Novel ESCRT-III Recruiter CCDC11 in HIV Budding: Identifying a Potential Target for Antiviral Therapy”.
Na druhom mieste sa umiestnili tímy z Gruzínska, Španielska, Fínska a Južnej Kórey. Tretiu priečku obsadili tímy zo Švajčiarska, Bieloruska, Rakúska a Poľska. Úplný zoznam ocenených je dostupný tu.
Mladí vedci zo Slovenska prezentovali na súťaži celkovo 3 projekty. Jedným z troch bol aj projekt Jána Vargu pod názvom „Prevention of Cheating in e-Sports“, ktorý získal ocenenie vo forme pozvánky zúčastniť sa nasledujúceho podujatia NWCT (National Workshop on Coding Theory Prize). Srdečne gratulujeme!
Víťazom ceny odovzdal Krasimir Valchev (bulharský minister školstva a vedy) a Signe Ratso, zástupkyňa generálneho riaditeľa z Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie.
V súťaži sa predstavilo 154 súťažiacich zo škôl v 40 krajinách. Študenti sa v dňoch od 13. do 18. septembra 2019 predstavili medzinárodnej porote, ktorej predsedal Dr. Attila Borics z Maďarskej akadémie vied. Všetci účastníci už predtým získali prvú cenu v súťažiach v jednotlivých krajinách.
Súvislosti:
Súťaž Európskej únie pre mladých vedcov vznikla na podnet Európskej komisie s cieľom uľahčiť spoluprácu a vzájomnú výmenu názorov medzi mladými vedcami s podobnými schopnosťami a záujmami. Súťaž má povzbudiť mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o vedu, aby si zvolili vedeckú kariéru.
Prvý ročník súťaže sa konal v roku 1989 a zúčastnilo sa ho 15 krajín. Na tohtoročnom už 31. ročníku sa zúčastnilo 40 krajín.
Súťaž EÚ pre mladých vedcov je súčasťou oblasti Veda pre spoločnosť a veda so spoločnosťou (SwafS), ktorá je financovaná z programu Horizont 2020.
Viac informácií o súťaži EÚ pre mladých vedcov spolu s fotogalériou, dosiahnutými úspechmi, biografickými údajmi členov poroty a opisom všetkých prihlásených projektov nájdete na stránke https://eucys.eu/.