Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Výsledky ESET Science Award 2024



 

Zdroj: ESET Science Award

 

Minulý štvrtok sme počas slávnostného galavečera spoznali laureátov prestížneho ocenenia ESET Science Award za rok 2024.

 

Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku

V kategórii „Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku” si ocenenie prevzala Prof. Ing. Mária Bieliková PhD., ktorá sa venuje umelej inteligencii a strojovému učeniu v Kempelenovom inštitúte inteligentných technológií, ktorý v roku 2020 sama založila. Pani Bieliková pracuje v mladom vednom odbore, ktorý sa neustále mení, od čoho sa odvíja aj oblasť jej výskumu. 

„Na informatike je krásne, že môžete vytvárať riešenia pre kohokoľvek – pre psychológov, lekárov, učiteľov, a tak sa stanete tak trochu odborníkom aj z tejto oblasti.“

Pani Bieliková sa dlhodobo venuje riešeniu problému zahltenia informáciami. Aktuálne sa zaoberá návrhom metód analýzy kredibility textových informácií. Spolu s tímom sa venuje aj metodológii strojového učenia, špeciálne téme trénovania modelov s obmedzeným množstvom dát alebo označkovaných dát. Jej cieľom je vytvárať riešenia, ktoré sú nielen inovatívne, ale aj užitočné pre spoločnosť.

Kempelenov inštitút inteligentných technológií predstavuje prvý nezávislý výskumný inštitút na Slovensku, ktorého cieľom je prinášať excelentnú vedu do firiem a prepájať ich s akademickým sektorom. Inštitút má potenciál škálovať výskumné aktivity a konkurencieschopnosť voči veľkým medzinárodným inštitúciám v umelej inteligencii. 

 

Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov

Laureátom kategórie Výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov” je Mgr. František Herman, PhD., ktorý pôsobí na Katedre experimentálnej fyziky Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave, kde okrem učenia spolu s kolektívom študentov skúma teoretickú fyziku kondenzovaných látok. Momentálne upriamujú svoju pozornosť najmä na supravodiče a na fakulte sa im v rámci tímu podarilo skonštruovať aj jednoduchý matematický model. 

„Naša teória vie popísať vzorky v širokom spektre neusporiadanosti a pre rôzne teploty. Sme schopní popísať materiály pri nízkych aj pri vyšších teplotách, blízko kritickej hranice, kedy už supravodivosť zaniká.“ 

Vďaka zisku SASPRO grantu sa pán Herman tejto problematike venuje už osem rokov. Práve granty sú podľa jeho slov pre výskum teoretických fyzikov kľúčové, keďže vďaka nim môžu napríklad cestovať na konferencie či prezentovať výsledky a robiť tak reklamu kolektívu, univerzite či celej krajine. Podľa Hermana na Slovensku aj napriek mnohým prekážkam nie je núdza o šikovných a talentovaných vedcov.

„Chcem veriť v svet, v ktorom ľuďom netreba neustále pripomínať význam vedy.“ 

 

Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania

V kategórii „Výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania” je laureátom Prof. Ing. Igor Farkaš, Dr., zástupca vedúcej Katedry aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý patrí medzi popredných slovenských odborníkov a popularizátorov v oblasti umelej inteligencie. 

V Centre pre kognitívnu vedu sa už desaťročia špecializuje na skúmanie modelov umelých neurónových sietí, ktoré tvoria prepojenie medzi matematikou a ľudským mozgom. V ostatných rokoch sa sústreďuje aj na spojenie umelej inteligencie a robotiky so zameraním sa na humanoidné roboty. 

 „Vďaka finančnej podpore našej fakulty sme pred dvoma rokmi mohli kúpiť humanoidného robota NICO, ktorý sa stal aj predmetom nášho skúmania v rámci medzinárodného projektu TERAIS, financovaného Európskou úniou. Spolu s kolegami a študentmi je naším cieľom vybaviť ho inteligenciou a širokým spektrom kognitívnych schopností.“ 

Profesor je taktiež garantom jedinečného medzinárodného interdisciplinárneho magisterského študijného programu – kognitívna veda. Verí, že práve táto oblasť zohrá v budúcnosti kľúčovú úlohu pri zdokonaľovaní umelej inteligencie, ktorá má podľa neho potenciál dosiahnuť a aj prekonať úroveň tej ľudskej. 

„Veda je pre mňa postoj k životu, lebo sa vo svojej podstate zaoberá poznávaním. Teší ma, že mám možnosť robiť to, čo ma nesmierne baví.“

 

Zdroj: ESET Science Award

 

Cena verejnosti

Okrem hlavných cien bola počas slávnostného galavečera udelená aj „Cena verejnosti”. Tú si prevzal prednosta II. Onkologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného onkologického ústavu, Prof. MUDr. Michal Mego, DrSc, ktorý sa popri starostlivosti o svojich pacientov venuje aj vzdelávaniu medikov a výskumu. 

Profesor v roku 2009 založil v Národnom onkologickom ústave Jednotku translačného výskumu, ktorej cieľom je prenášať poznatky zo základného výskumu do klinickej praxe a naopak. Pán Mego sa so svojím tímom dlhodobo venuje výskumu v oblasti cirkulujúcich nádorových buniek pri rakovine prsníka a skúma tiež oblasť nádorov semenníkov a mikrobiómu spolu s probiotickými baktériami, ktoré by mohli byť prínosom pre lepšie zvládanie vedľajších účinkov liečby. 

„Neúspech vás môže buď znechutiť, alebo, naopak, motivovať. Môžete sa z neho poučiť a informácie, ktoré získate aj pri neúspešnej štúdii môžu byť, ak sú správne využité, prínosom pre ďalší výskum.“

Profesor si však uvedomuje neľahkú pozíciu vedy na Slovensku a najmä v biomedicíne a lekárskych vedách vníma dlhodobý nedostatok podpory a inštitucionalizácie, čo často núti lekárov pracovať aj vo voľnom čase. 

„Zatiaľ čo v zahraničí majú tímy na správu klinických štúdií a zber biologického materiálu, u nás lekári s výnimkou pár pracovísk, ako je napríklad Národný onkologický ústav v Bratislave, musia zvládať všetky tieto úlohy sami, čo vedie k ich vyčerpaniu a vyhoreniu.“

 

Viac informácií o tohtoročných laureátoch ako aj o ostatných talentovaných finalistoch nájdete na stránke ESET Science Award

 

Zdroj: ESET Science Award 

Zverejnené 18.10.2024, slord