Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Výsledky verejnej konzultácie k strategickému plánovaniu rámcového programu Horizont Európa a zverejnenie záverečnej konzultácie pre zastrešujúce organizácie



Dňa 5. novembra 2019 sa uskutočnilo podujatie IGLO Open zamerané na prezentáciu výsledkov verejnej konzultácie k strategickému plánovaniu rámcového programu Horizont Európa. Najnovšie informácie odprezentoval p. Clement Evroux  (DG RTD), pričom sa zameral na dva aspekty v procese spoluvytvárania rámcového programu, a to (i) zhrnutie výsledkov uskutočnenej verejnej konzultácie a (ii) aktualizácia Orientačného dokumentu k strategickému plánu pre program Horizont Európa.

 

Výsledkom verejnej konzultácie, ktorá prebiehala od 28. júna do 4. októbra 2019 a na ktorú zareagovalo celkovo 6806 respondentov, je publikácia správy o najdôležitejších trendoch vyplývajúcich z prijatých pripomienok a návrhov pre program Horizont Európa. Za kľúčové výstupy konzultácie Európska komisia považuje skvalitnenie textu Orientačného dokumentu a zapojenie rôznych typov aktérov, ako napr. miest, ktoré sú kľúčové v otázke vytvárania synergií medzi lokálnymi a európskymi programami pre výskum a inovácie, v tomto prípade najmä Horizont Európa.

 

Dôležitými zisteniami vyplývajúcimi z uskutočnenej konzultácie je široká zhoda na tom, že program Horizont Európa prispieva k výkonu priorít európskych politík. Trend odpovedí kladie špecifický dôraz na ekologické témy ako biodiverzita, udržateľnosť rozvoja a klimatické zmeny, prierezové témy (spolupráca s regiónmi mimo Európskej únie a integrácia rovnosti mužov a žien) a na zabezpečenie úzkeho prepojenia jednotlivých častí programu Horizont Európa (v záujme napĺňania cieľov udržateľného rozvoja – SDGs). Zaujímavým trendom bola požiadavka integrovať do všetkých častí programu aspekty tzv. citizens science, teda výskumu, ktorý je čiastočne ale úplne uskutočňovaný amatérskymi či neprofesionálnymi vedcami za účelom zapojenia občanov do výskumných projektov.

 

Orientačný dokument pre program Horizont Európa je založený predovšetkým na (i) svojom právnom základe, (ii) výsledkoch spoluvytvárania medzi rôznymi Generálnymi riaditeľstvami EK a politických cieľoch Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyen a (iii) výsledkoch verejnej konzultácie a verejných debát v rámci podujatia European Research and Innovation Days (24.-26. septembra 2019). Vďaka výsledkom konzultácií bolo možné zlepšiť štruktúru a jazyk textu, lepšie zohľadniť tému klimatických zmien a reflektovať špecifickejšie témy ako napr. dôležitosť vodných zdrojov, vzdelávanie mladistvých, kultúrne dedičstvo, migrácia, ako aj želanie venovať viac pozornosti projektom adresujúcim výskum v rámcí nižších úrovní pripravenosti technológie (Technology Readiness Levels – TRL),

 

Zároveň Európska komisia spustila online verejnú konzultáciu zameranú na zozbieranie dodatočných vstupov od zastrešujúcich organizácií (t.j zastupujúce subjekty z aspoň 3 rôznych krajín a majúcich silnú orientáciu na výskum a inovácie). Tieto vstupy budú adresovať kvalitatívny aspekt programu Horizont Európa, jeho pridanú hodnotu a reálny dopad. Konzultácia je zverejnená na webovej stránke Európskej komisie a prístupná do 17. novembra 2019.

 

V rámci diskusie p. Evroux informoval účastníkov, že Európska komisia bola spokojná s výsledkami prieskumu a procesom vytvárania programu Horizont Európa, avšak bolo pre nich zložité nájsť správnu rovnováhu medzi získaním odpovedí od relevantných aktérov a kontrolou EK nad procesom vytvárania programu Horizont Európa. Zároveň sa vyjadril, že EK by v budúcnosti uprednostnila viac podujatí, na ktorých by mohla získavať návrhy a pripomienky priamo od zainteresovaných osôb.

 

Viac informácií: