V dňoch 23 – 26. septembra 2018 sa na slovenskom Smolenickom zámku uskutočnilo prvé podujatie pod záštitou siete HERA určeného pre začínajúcich výskumných pracovníkov. Hostiteľom podujatia bola Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá sa v roku 2016 stala členom konzorcia v projekte HERA IV.
HERA (Humanities in the European Research Area) je partnerstvom typu ERA-NET a združuje organizácie financujúce výskum humanitných vied z 26 európskych krajín s Európskou komisiou, s cieľom etablovať humanitné vedy v Európskom výskumnom priestore (ERA) a v rámcových programoch EÚ pre výskum a inovácie. Cieľom ERA-NET projektov je vytvoriť schémy, ktoré budú prepájať a koordinovať národné a regionálne výskumné programy v členských a asociovaných krajinách EÚ vo vybraných oblastiach. Ide napríklad o vyhlasovanie spoločných vedeckých výziev alebo podporu spoločných aktivít.
Podujatia na Smolenickom zámku sa zúčastnilo viac ako 50 doktorandov a postdoktorandských výskumných pracovníkov. Na podujatí boli zastúpené viaceré HEROU-podporené projekty pod názvom „Uses of the Past“ a početné zastúpenie mali aj vybraní začínajúci výskumní pracovníci z rôznych krajín Európy.
Hlavné ciele podujatia:
- podpora interdisciplinárnych štipendií;
- podpora kariérneho rozvoja začínajúcich výskumníkov;
- budovanie nadnárodných sieti pre začínajúcich výskumníkov;
- poskytnutie priestoru na vedenie interdisciplinárnych debát o skúsenostiach z projektov „Uses of the Past“;
- hodnotenie poskytovania nových príležitostí pre ešte výraznejšiu podporu výskumu.
Počas podujatia mali začínajúci výskumní pracovnici možnosť zúčastniť sa viacerých workshopov na rôzne témy, ako napr. digitálne humanitné vedy, publikovanie s otvoreným prístupom (Open Access), spolupráca s partnermi mimo akademickej pôdy či hodnotenie kariérneho rozvoja. Výskumníci mali možnosť objaviť meniaci sa výskumný ekosystém humanitných vied a naučiť sa, ako si môžu poradiť so súvisiacimi výzvami aj výhodami. Taktiež mali príležitosť trénovať kritické myslenie a zapojiť sa do diskusie o výskumnej etike a integrite.
Súčasťou podujatia boli aj individuálne (1:1) stretnutia s vedúcimi workshopov ako aj s prítomnými členmi HERA, počas ktorých mali začínajúci výskumní pracovnici možnosť diskutovať o kariérnom rozvoji a s ním spojených výzvach, ktorým musia čeliť, ale aj o budúcich príležitostiach. Okrem workshopov a pracovných diskusií bol poskytnutý aj priestor pre neformálny networking. Výstava plagátov prebiehajúca počas podujatia priniesla ocenenia jednej účastníčke a jednému účastníkovi, reprezentujúcich projekty SoundMe a Cruising the Seventies.
Slovenské subjekty sa zatiaľ v rámci programu Horizont 2020 (2014 – 2020) stali partnermi v 18 konzorciách, ktoré realizujú projekty v rámci ERA-NET a získali tak príspevok vo výške 2,28 mil. EUR z rozpočtu EÚ.
Článok uverejnený na webstránke siete HERA nájdete tu.
Viac informácií: