Dňa 20. októbra sa uskutočnilo zasadnutie pracovnej skupiny IGLO pre implementáciu. Témou zasadnutia bolo nedávno prijaté oznámenie Európskej komisie o novom Európskom výskumnom priestore (ERA) a jeho implementácia.
Pozvanou rečníčkou bola Apostolia Karamali, vedúca oddelenia „Research & Innovation Outreach – Academic R&I and Research Organisations (G.2)“ Generálneho riaditeľstva EK pre výskum a inovácie (DG RTD).
Európsky výskumný priestor medzi rokmi 2000 a 2020
Koncept ERA bol prijatý v roku 2000 s cieľom prekonať fragmentáciu európskych výskumných ekosystémov a umožniť voľný obeh vedcov a vedomostí. Rok 2000 bol rokom začiatku dlhodobého procesu budovania ERA ako jednotného trhu EÚ pre výskum a inovácie, ktorý dodnes naďalej zostáva živým procesom. Dnes, v roku 2020, čelí EÚ spoločenským, ekologickým a hospodárskym výzvam, ktoré komplikuje pandémia ochorenia COVID-19.
Cieľom nového ERA je presmerovať svoje nástroje tak, aby prispievala k:
- Urýchleniu dvojitej (ekologickej a digitálnej) transformácie a zavádzaniu nových riešení v oblastiach, ako je dekarbonizácia priemyslu alebo udržateľná mobilita;
- Posilneniu odolnosti a pripravenosti na budúce krízy, pre ktoré sú výskum a inovácie v oblasti zdravia, digitálnych technológií, spoločenských, humanitných, ekonomických vied a klímy nevyhnutné;
- Podpore európskej konkurenčnej výhody v globálnej súťaži a technologickej suverenity v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vesmíru, umelej inteligencii, nových generácií internetu a elektronickej mobility.
ERA dosiahla za posledných 20 rokov tieto úspechy:
- vybudovanie 37 európskych výskumných infraštruktúr, realizovaných s investíciou takmer 20 miliárd EUR;
- 7 miliárd EUR v spoločných programoch medzi členskými štátmi;
- Lepšie kariéry vo výskume: C&C (Charter & Code) pre výskumných pracovníkov, sieť EURAXESS;
- European Open Science Cloud (EOSC);
- mnohé ďalšie.
Naďalej však poznáme oblasti, v ktorých je priestor na zlepšenie:
- Cieľ investícií do VaI vo výške 3% HDP nebol dosiahnutý – investície zo strany súkromného sektora sú nedostatočné a verejné investície nerastú;
- Významné rozdiely vo výkonnosti VaI v rámci EÚ;
- Potreba ambicióznejších politických reforiem;
- Potreba vylepšiť prenos výsledkov VaI do komerčnej sféry;
- Pokrok v oblasti rodovej rovnosti bol pomalý (iba 24% najvyšších pozícií v sektore vysokoškolského vzdelávania je obsadených ženami);
- Potreba vyššieho zapojenia občanov a spoločnosti do VaI.
Nový Európsky výskumný priestor
Jadrom ERA je princíp excelentnosti. Nový ERA bude zlepšovať výskumno-inovačné ekosystémy predovšetkým v týchto oblastiach:
- Kariéry výskumných pracovníkov,
- Mobilita výskumných pracovníkov a priťahovanie talentov,
- Posilnenie inovačného ekosystému,
- Spolupráca medzi akademickým prostredím a priemyslom,
- Technologická suverenitu EÚ.
Európska komisia navrhuje novú víziu ERA, založenú na 4 strategických cieľoch. Každý zo strategických cieľov má určené konkrétne akcie na jeho dosiahnutie.
Cieľ 1: Stanovenie priorít pre investície a reformy. Prioritou bude viesť a urýchliť ekologickú a digitálnu transformáciu pomocou nástrojov ako spoločné programy, výskumno-inovačné misie EÚ a európske partnerstvá v oblasti VaI. Novinkou je zameranie sa na kvalitatívne monitorovanie investícií, na rozdiel od čisto kvantitatívnej metodológie.
Akcie:
- Opätovne potvrdiť cieľ investovať 3% HDP do VaI a navrhnúť cieľ dodatočného verejného úsilia vo výške 1,25% HDP EÚ, ktorý majú členské štáty dosiahnuť do roku 2030.
- Podporovať členské štáty pri koordinácii a stanovovaní priorít pri národnom financovaní a reformách VaI prostredníctvom tranzitného fóra „European Research Area Forum for Transition“. Do roku 2030 dobrovoľne vyčleniť 5% národných verejných investícií do VaI na spoločné programy a európske partnerstvá.
Cieľ 2: Zlepšenie prístupu k excelentnosti. Je potrebné plne využiť potenciál ERA a uskutočniť reformy pomocou nástrojov ako napríklad Nástroj na podporu politiky (PSF), Nástroj technickej pomoci (TSI), Mechanizmus na podporu obnovy a odolnosti (RRF), nástroje politiky súdržnosti EÚ a mobility.
Akcie:
- Podporovať členské štáty, ktoré nedosahujú priemernú úroveň investícií do VaI v EÚ, aby v nasledujúcich 5 rokoch zvýšili svoje investície o 50%.
- Podporovať členské štáty, ktoré majú slabšiu výkonnosť, v príprave svojich výskumných pracovníkov na prístup a rozvoj excelentnosti a počas nasledujúcich 5 rokov zvýšiť počet ich vysoko citovaných publikácií o 1/3.
Cieľ 3: Komercializácia výsledkov VaI. Je potrebné zvýšiť konkurencieschopnosť EÚ pomocou prelomovej vedy prostredníctvom nástrojov ako napríklad Európska rada pre inovácie (EIC), program InvestEU, cestovné mapy priemyselných technológií, ERA hubs a i.
Akcie:
- Do roku 2022 vypracovať spoločné cestovné mapy priemyselných technológií s cieľom maximalizovať inovácie v strategických oblastiach, ako je umelá inteligencia, obehová ekonomika či zdravotníctvo.
- Vytvoriť rámec na podporu európskych výskumno-inovačných ekosystémov na základe existujúcich kapacít s cieľom rozšíriť excelentnosť a maximalizovať hodnotu vytvárania, obehu a využívania znalostí.
- Aktualizovať a rozvíjať usmernenia pre vytváranie hodnoty zo znalostí a kódex postupov pre inteligentné využívanie duševného vlastníctva.
Cieľ 4: Prehlbovanie ERA. Cieľom je vytvoriť lepšie podmienky pre vedecké kariéry, otvorenú vedu, infraštruktúry a univerzity svetovej úrovne a rovnosť príležitostí. Tento cieľ sa bude podporovať celým súborom akcií, medzi ktoré patria:
- Poskytnúť súbor opatrení na podporu kariéry výskumných pracovníkov prostredníctvom mobilitných schém, školení a ďalších, s cieľom učiniť Európu atraktívnou pre talentovaných ľudí;
- Podporovať publikovanie v otvorenom prístupe;
- Pripraviť plán pre vytváranie synergií medzi výskumom a vysokoškolským vzdelávaním;
- Organizovať príležitosti pre zapájanie sa občanov do VaI a občiansku vedu;
- Spoločne s členskými štátmi vytvárať nové prístupy implementácie strategických priorít ERA pomocou tzv. Paktu pre výskum a inovácie v Európe.
ERA a program Horizon Europe
Apostolia Karamali predstavila implementáciu ERA v programe Horizon Europe, s osobitným zameraním na časť programu „Rozšírovanie účasti a posilnenenie ERA“.
Pracovný program tejto časti programu Horizon Europe bude prispievať k napĺňaniu strategických priorít ERA mnohými spôsobmi.
- K cieľu stanoveniu priorít bude poskytovať nástroje ako Teaming alebo Nástroj na podporu politiky (PSF).
- K cieľu komercializácie výsledkov VaI prispeje vytváraním centier excelentnosti (v rámci nástroja Teaming), podporou štandardizácie alebo riadením a využívaním duševného vlastníctva.
- K cieľu zlepšovania prístupu k excelentnosti prispeje nástrojmi Teaming, Twinning, COST, centrá excelentnosti alebo zvyšovaním excelentnosti univerzít.
- K cieľu prehlbovaniu ERA bude poskytovať nástroje ako ERA Chairs, Twinning, COST, otvorená veda, rodová rovnosť alebo etika a integrita výskumu.
Pomocou časti programu “Reforma a zlepšenie európskeho systému výskumu a inovácií” budú počas rokov 2021-2022 podporené aktivity pre monitorovanie pilotnej iniciatívy Európskych univerzít, ako aj vytváranie akceleračných služieb pre univerzity a univerzitné siete.
Časť “Rozširovanie účasti a šírenie excelenosti” podporí budovanie kapacít pre posilnenie sietí inštitúcií vysokoškolského vzdelávania a ich spoluprácu s okolitými ekosystémami.
Ďalšie kroky
Dňa 20. októbra 2020 sa uskutočnila ministerská konferencia k ERA v nemeckom Bonne. Dňa 27. novembra 2020 sa očakáva prijatie Záverov Rady EÚ pre konkurencieschopnosť k novému ERA. Od začiatku decembra 2020 sa začne proces prípravy implementácie nového ERA – prebehnú diskusie s členskými štátmi ohľadom vytvorenia tranzitného fóra ERA a Paktu pre výskum a inovácie v Európe.
Celú prezentáciu si môžete stiahnuť tu.