Skupina na vysokej úrovni, ktorej úlohou je sledovať zjednodušenie administratívnej záťaže pre príjemcov prostriedkov z EŠI fondov, uverejnila svoje návrhy pre tvorcov politík po roku 2020.
Hoci úspechy politiky súdržnosti EÚ sú nepopierateľne pozitívne, súčasné množstvo pravidiel často komplikuje život miestnym orgánom, ktoré spravujú fondy EÚ, alebo podnikom žiadajúcim financovanie zo zdrojov EÚ. Zjednodušenie je preto kľúčové a Európska komisia by mala preskúmať, ako ešte viac zjednodušiť prístup k fondom EÚ v rozpočtovom rámci po roku 2020.
Podľa skupiny je súčasná štruktúra pravidiel efektívna, ale potrebuje vhodnú očistu. Malo by sa zachovať riadenie na základe zdieľaného hospodárenia, aby sa zabezpečila vzájomná dôvera a zodpovednosť za spoločné ciele rastu a tvorby pracovných miest. Ale najjednoduchšie pravidlá sú také, ktorých je málo. Skupina preto navrhuje pravidlá, ktoré treba odstrániť alebo radikálne zoškrtať.
Pravidlá jednotlivých fondov a nástrojov EÚ by sa mali zharmonizovať, pokiaľ ide o štátnu pomoc, verejné obstarávanie a spôsoby preplácania nákladov, aby sa uľahčili synergie a aby sa príjemcovia mohli uchádzať o viaceré zdroje financovania EÚ na ten istý projekt. Ak by sa napríklad uplatňovali rovnaké pravidlá pre politiku súdržnosti a Európsky fond pre strategické investície (EFSI), malým podnikom by sa ľahšie pristupovalo k podpore.
Všetky členské štáty a regióny by mali mať k dispozícii ešte jednoduchší rámec, ak by spĺňali niekoľko kritérií: spoľahlivé systémy riadenia a kontroly, významné vnútroštátne spolufinancovanie na podporu zdravého vynakladania finančných prostriedkov, identifikácia kľúčových štrukturálnych reforiem na vykonávanie a uprednostňovanie niekoľkých prioritných oblastí v záujme dosiahnutia úspešných výsledkov.
Skupina navrhuje, aby sa pravidlá EÚ potom oklieštili na strategické investičné priority a zásady financovania. Fondy EÚ by sa uvoľňovali prostredníctvom existujúcich administratívnych mechanizmov a audítorská činnosť Komisie by bola obmedzená. Daný členský štát a Komisia by sa dohodli na sledovaných štrukturálnych reformách a konkrétnych výsledkoch, na základe ktorých by sa realizovali úhrady nákladov.
Zjednodušenie už prinieslo hmatateľné úspechy: komisár Oettinger predstavil tri správy o plnení rozpočtu EÚ v roku 2016. Jedným z ponaučení je, že zjednodušené pravidlá EÚ uľahčujú miestnym orgánom, poľnohospodárom a podnikom využívať fondy EÚ efektívne a správne. Komisia v rovnakom duchu v septembri 2016 navrhla zjednodušenie pravidiel, na základe ktorých členské štáty a iní príjemcovia dostávajú peniaze z EÚ.
Kľúčové odporúčania skupiny na vysokej úrovni o zjednodušení politiky súdržnosti po roku 2020
Informácie boli poskytnuté z ec.europa.eu