Hlavná iniciatíva Európskej rady pre inovácie (EIC) – InnoNext (The Next Generation Innovation Talents’ Initiative) sa snaží podporiť spoluprácu medzi najlepšími európskymi talentmi z oblasti deep tech, začínajúcimi inovátormi, podnikateľmi, inovatívnymi startupmi a malými a strednými podnikmi (MSP) financovanými z európskych Rámcových programov pre vedu a výskum. Využíva na to inovačné stáže, ktoré podporujú vplyvné inovácie a posilňujú európsky inovačný ekosystém. Na rozdiel od tradičných programov, stáže InnoNext sú prispôsobené pre každého účastníka, aby boli v súlade s konkrétnymi potrebami jednotlivých podnikov a talentov. Stáže trvajú 3 až 6 mesiacov a sú plne financované z príslušných programov EÚ alebo InnoNext, vďaka čomu finančne nezaťažujú hostiteľské spoločnosti.
Aktuálne sú v ponuke dva druhy stáží:
- Zameranie na výskum – Deep Tech Talents – stáže pre talenty z oblasti deep tech zamerané na výskum, ktoré zahŕňajú spoluprácu na špičkových projektoch, riešenie technologických výziev či rozvoj výskumných aplikácií v európskom podnikateľskom ekosystéme.
- Zameranie na podnikateľské zručnoosti – Aspiring Innovators – stáže pre ašpirujúcich inovátorov zamerané na oblasť podnikania, ktoré ponúkajú praktické skúsenosti a rozvoj podnikateľských zručností.
Aktuálna výzva je otvorená až do júla 2026.
Talenty
Do iniciatívy sa môžu zapojiť výskumní pracovníci či inovátori pracujúci na hranici vedeckého a (deep tech) technologického výskumu a vývoja, ktorí sú pripravení posunúť svoje prelomové technológie z laboratória na trh, ak spĺňajú aspoň jednu z nasledujúcich požiadaviek:
- Držitelia EIC Pathfinder postdoktorandského štipendia
- Doktorandi a/alebo postdoktorandi, ktorí sa zúčastňujú na projektoch financovaných Európskou radou pre výskum (ERC)
- Štipendisti postdoktorandských štipendijných programov v rámci akcií Marie Skłodowska-Curie (MSCA)
- Štipendisti doktorandských programov v rámci akcií Marie Skłodowska-Curie (MSCA)
- Štipendisti v COFUND projektoch v rámci akcií Marie Skłodowska-Curie (MSCA)
- Vedeckí pracovníci s titulom PHD a/alebo postdoktorandi, ktorí sú členmi konzorcia pri projekte financovanom z časti programu Horizont Európa venovanej výskumným infraštruktúram
- Študenti (a absolventi) magisterských a doktorandských programov EIT Label
- Členovia EIT Alumni
- Prijímatelia benefitov z programu EIT Jumpstarter
- Účastníci iných postdoktorandských vzdelávacích programov podporovaných znalostnými a inovačnými spoločenstvami EIT.
Prihlasovanie bude otvorené od 13. decembra 2024.
Firmy
Do iniciatívy sa taktiež môžu zapojiť (v úlohe hostiteľskej inštitúcie) inovatívne startupy alebo MSP, ktoré chcú získať prístup k novým nápadom a poznatkom z oblasti špičkového výskumu a urýchliť vývoj svojich riešení, ak spĺňajú aspoň jednu z nasledujúcich požiadaviek:
- Startupy a MSP podporované z programu EIC Accelerator (vrátane nástroja H2020 pre MSP)
- Spoločnosti ocenené EIC Seal of Excellence
- Startupy alebo MSP podporované schémou EIC Transition
- Startupy alebo MSP podporované službami znalostnej a inovačnej komunity EIT v oblasti inovácií a vytvárania podnikov
- Startupy alebo MSP vytvorené v dôsledku získania podpory od znalostých a inovačných komunít (KIC) EIT
- Startupy, scaleupy alebo MSP, ktoré boli partnermi v znalostých a inovačných komunitách (KIC) pre Inovačné aktivity
- Startupy alebo scaleupy, ktorých aspoň jeden spoluzakladateľ je členom EIT Alumni
Prihlasovanie je otvorené od 4. decembra 2024.
Firmy a talenty si vytvoria svoje profily v rámci InnoNext platformy kde budú následne za pomoci nástrojov umelej inteligencie prepojení.
Medzi hlavné ciele iniciatívy InnoNext, ktoré môžu urýchliť vývoj inovatívnejších produktov a služieb patria:
- Podpora rovnosti príležitostí: Poskytovanie prístupu k špičkovým výskumným nápadom a poznatkom pre inovatívne startupy a MSP.
- Uľahčenie prenosu znalostí: Rozvoj podnikateľského myslenia medzi výskumnými pracovníkmi a začínajúcimi inovátormi cez zisk praktických skúseností a pochopenie procesov, ktoré sú potrebné na posun výskumných nápadov na ďalšiu úroveň.
- Zlepšenie podnikateľského rastu: Mobilizácia jednotlivcov so špecifickými zručnosťami, vedomosťami a schopnosťami získanými vďaka programom excelentnosti EÚ v rámci inovatívnych startupov a MSP.
- Zvýšenie konkurencieschopnosti: Zabezpečenie lepšieho prístupu k výskumným talentom pre inovatívne startupy a MSP podporované z programov financovaných EÚ.
Zverejnené 11.12.2024, slord