Začiatok: 12. 06. 2025 13:00
Koniec: 12. 06. 2025 17:00
Typ podujatia: Diskusia
Organizátor: Science|Business
Miesto konania: Brusel a online
Štát: Belgicko
Odkaz: https://shorturl.at/kteyB

Dňa 12. júna 2025 usporiada Science|Business diskusiu, ktorej cieľom je definovať budúce kroky pre budovanie odolnej a bezpečnej Európy v čase geopolitických zmien.
Kontext diskusie
V priebehu niekoľkých týždňov rozhodnutia druhej Trumpovej vlády otriasli základmi európskeho bezpečnostného rámca a prinútili politických lídrov po celom svete čeliť novej definícii „realpolitik“ 21. storočia. Vzhľadom na prístup Bieleho domu k riešeniu konfliktov na Ukrajine a na Blízkom východe, zavedenie obchodných ciel aj voči najväčším partnerom a spojencom, ako aj odstúpenie od kľúčových multilaterálnych dohôd sa EÚ ocitla na historickom rázcestí a pod obrovským tlakom, aby určila smer a cieľ ďalších krokov.
Ako Európa zareaguje na prevraty v jej súčasnom geopolitickom prostredí?
Ako zdôraznil bývalý fínsky prezident Sauli Niinistö, príprava na množstvo cezhraničných hrozieb a kríz si vyžaduje bezprecedentný 360-stupňový prístup, ktorý prepojí vojenskú a civilnú oblasť a zahrnie všetky piliere vlády a spoločnosti. Ako však Niinistö zdôrazňuje, Európa si už nemôže dovoliť nekonečné debaty o protokoloch – závažnosť posledných udalostí si vyžaduje okamžité kroky a integráciu princípov pripravenosti už pri navrhovaní (z angl. preparedness-by-design) do kľúčových politík, nástrojov a programov EÚ.
Priemysel a výskum zohrávajú kľúčovú úlohu pri formovaní novej paradigmy – ako producenti a dodávatelia nevyhnutných tovarov, ako prevádzkovatelia kritickej infraštruktúry a služieb, ako aj vývojári nových inovácií potrebných na riešenie hrozieb. Každé odvetvie – od polovodičov, energetiky a vesmíru po potraviny, vodu a zdravotníctvo – prináša jedinečné výzvy v dodávateľských reťazcoch, vrátane prístupu k surovinám, výrobných kapacít a vytvárania zásob. Okrem fyzických hrozieb však existujú aj digitálne ekvivalenty: kybernetické útoky na infraštruktúru, krádeže dát a duševného vlastníctva, dezinformačné kampane riadené umelou inteligenciou a zásahy do demokratických procesov prostredníctvom sociálnych médií.
Kľúčové otázky pre diskusiu:
- Čo bude v nadchádzajúcich rokoch definovať “bezpečnosť“ v najdôležitejších sektoroch Európy?
- Ako môžu veda a technológie pomôcť EÚ a jej členským štátom dosiahnuť tento cieľ?
- Aké konkrétne kroky sú potrebné na zabezpečenie samotného európskeho ekosystému výskumu a inovácií?
Na diskusiu zvolá Science|Business členov svojej medzinárodnej siete, inštitúcie EÚ a ďalšie zainteresované strany o týchto otázkach a ďalších zaujímavých témach. Podujatie bude zároveň vysielané online pre verejné publikum.
Bližšie informácie o registrácii a programe budú poskytnuté čoskoro.
Zverejnené 17.3.2025, slord