Dňa 11. februára 2020 spustila Európska komisia 7. edíciu Ceny EÚ pre ženy inovátorky. Cena sa udeľuje štyrom najlepším ženám podnikateľkám, ktoré sa snažia svojimi inováciami robiť svet lepším a svojím príkladom inšpirujú ostatných, aby ich nasledovali.
Cieľom súťaže je zviditeľnenie žien, ktoré významne prispeli do vedy, výskumu a inovácií. Ocenenie uznáva veľkú úlohu žien v prinášaní významných inovácií na trh a oceňuje mimoriadne výsledky podnikateliek, ktoré stoja v čele inovatívnych spoločností. Cena EÚ pre ženy inovátorky sa tiež usiluje zvýšiť povedomie o väčšej potrebe žien podnikateliek v tejto oblasti a tiež vytvoriť silné vzory pre ženy a dievčatá. Často sú totiž aj kvôli nedostatku viditeľných ženských vzorov ženy odrádzané od profesií v oblasti vedy a technológií.
Cenou je finančná odmena až do výšky 100 000 EUR, ktorá sa každoročne udeľuje štyrom európskym ženám, ktoré založili úspešnú spoločnosť a priniesli na trh inováciu. Do súťaže sa môžu zapojiť ženy z členských krajín Európskej únie, rovnako ako aj z pridružených krajín v rámci programu Horizont 2020.
Uzávierka pre podávanie žiadostí je 21. apríla 2020.
Podrobnosti o cene EÚ pre ženy inovátorky a možnostiach, ako sa zapojiť, nájdete tu: EU Prize for Women Innovators.
_________________________
Cena pre Ženy inovátorky bola spustená, tak ako každý rok, 11. februára, ktorý je oficiálnym svetovým dňom žien a dievčat vo vede.
Svet potrebuje vedu a veda potrebuje aj väčšie zastúpenie žien a dievčat. V súčasnosti ženy predstavujú celosvetovo iba 30% pracovníkov vo výskume a iba 35% zo všetkých študentov v STEM (science, technology, engineering, mathematics) odboroch sú ženy. Podľa údajov z roku 2018, z takmer 15 miliónov vedcov a technikov v Európskej únii až 59% sú muži. Viaceré štúdie tiež zistili, že ženy v STEM odboroch menej publikujú svoje práce, sú menej platené za ich výskumy a nepokročia vo svojej kariére tak ďaleko ako muži.
Napriek niektorým prekážkam, ženy a dievčatá pokračujú vo vedení inovácií a priekopníckych výskumov. Aj mnohé ženy výrazne prispeli k novým objavom v medicíne, vesmíre, chémií, fyzike a mnohých iných oblastiach.
Na Slovensku boli a sú viaceré iniciatívy na podporu žien vo vede, a to napríklad: projekt „Aj ty v IT“, súťaž projektu ŽijemVedu „Ženy vo vede a veda pre všetkých“ alebo projekt L’ORÉAL-UNESCO Pre ženy vo vede na Slovensku.
Zdroj: Európska Komisia; UNESCO; UN WOMEN, Eurostat