Dňa 3. mája 2021 vymenovala komisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež, Mariya Gabriel, štyroch nových členov Správnej rady Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT). Jedným z týchto štyroch nových členov sa stal Ján Figeľ.
Ján Figeľ bol prvým slovenským eurokomisárom. Bol tiež hlavným vyjednávačom v prístupovom procese Slovenska do EÚ. Vo vnútroštátnej politike pôsobil ako podpredseda a poslanec parlamentu, podpredseda vlády a štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí.
Figeľ informoval, že cieľom inštitúcie je napomáhať tvorbe, rozvoju a prenosu inovácií medzi vedou, výskumom, univerzitami a firmami v prioritných oblastiach, ako sú klimatické zmeny, nerastné suroviny, inovačná energetika, potraviny a zdravie. S inštitútom zároveň spolupracujú vedci, študenti a podnikatelia z krajín Európskej únie. Organizácia sídli v Budapešti.
„Inovácie vznikajú spojením vedy a výskumu, vzdelávania a podnikania. Zo súčasnej celkovej krízy v Európe a vo svete vedie cesta k rozvoju cez takúto cielenú, rozumnú a výhodnú spoluprácu,“ uviedol v tejto súvislosti Figeľ. Dodal, že vymenovanie do Správnej rady inštitútu je pre neho návratom k inštitúcii, ktorú v rokoch 2006 až 2008 ako člen Európskej komisie pomáhal zakladať.
Ďalšimi troma členmi sa stali:
- Janis Grevins (Lotyšsko) – akademický pracovník so silným zameraním na inštitucionálny rozvoj, implementáciu technológií a obchodné väzby.
- Nora Khaldi (Írsko) – zakladateľka a výkonná riaditeľka biotechnologickej spoločnosti Nuritas.
- Razvan Nicolescu (Rumunsko) – predtým pôsobil ako rumunský minister energetiky. V súčasnosti je partnerom spoločnosti Deloitte Rumunsko.
Súvislosti
Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) je orgán EÚ, ktorý Európska únia vytvorila v roku 2008, aby posilnila inovačnú schopnosť Európy. EIT je v súčasnosti neoddeliteľnou súčasťou rámcového programu EÚ pre výskum a inovácie, Horizon Europe (predtým Horizont 2020, 2014 – 2020).
Inštitút je jedinečnou iniciatívou EÚ, ktorá stimuluje inovácie na celom území Európy tým, že prepája podniky, vzdelávanie a výskum s cieľom nájsť riešenie na naliehavé globálne výzvy.
Viac informácií nájdete tu.
Zdroj: sme.sk a oficiálne stránky EIT
Zverejnené 6.5.2021, slord