Európske strategické fórum pre výskumné infraštruktúry (ESFRI) oznámilo zahrnutie 11 nových návrhov do aktualizácie cestovnej mapy ESFRI 2021 Roadmap. Návrhy boli vysoko hodnotené z hľadiska ich vedeckého prínosu a pripravenosti na implementáciu. Na excelentný výskum sú určené investície v hodnote 4,1 miliardy EUR a prispejú k riešeniu európskych výziev. Vybrané výskumné infraštruktúry budú významne podporovať kľúčové priority EÚ, ktorými sú Sociálny pilier EÚ, digitalizácia, Zelená dohoda a zdravie.
Medzi nové projekty ESFRI patrí:
EBRAINS – European Brain ReseArch INfrastructureS, distribuovaná digitálna výskumná infraštruktúra na rozhraní neurovedy, výpočtovej techniky a technológií, ktorá ponúka vedcom a vývojárom pokročilé nástroje a služby pre výskum mozgu.
EIRENE RI – Research Infrastructure for EnvIRonmental Exposure assessment in Europe, prvá výskumná infraštruktúra EÚ v oblasti životného prostredia a jeho vplyvu na ľudské zdravie.
ET – Einsteinov teleskop, prvé a najpokročilejšie observatórium gravitačných vĺn tretej generácie s bezprecedentnou citlivosťou, vďaka ktorej sa Európa dostane na čelo výskumu v oblasti gravitačných vĺn.
EuPRAXIA – European Plasma Research Accelerator with Excellence in Applications, distribuované, kompaktné a inovatívne urýchľovacie zariadenie založené na plazmovej technológii, ktorého cieľom je vybudovanie plazmového urýchľovača poháňaného elektrónovým lúčom v metropolitnej oblasti Ríma nasledovaného laserovým plazmovým urýchľovačom na území Európy.
GGP – Program Generations and Gender Program, ktorého cieľom je poskytovať vysokokvalitné a medzinárodne porovnateľné longitudinálne údaje na riešenie naliehavých vedeckých a spoločenských výziev v oblasti populačnej a rodinnej dynamiky.
GUIDE – Growing Up in Digital Europe-EuroCohort, prvý európsky porovnávací prieskum zameraný na podporu rozvoja sociálnych politík na zlepšenie blahobytu detí, mladých ľudí a ich rodín v celej Európe.
MARINERG-i – Offshore Renewable Energy Research Infrastructure, výskumná infraštruktúra pre energiu z obnoviteľných zdrojov na mori, ktorej cieľom je stať sa vedúcou medzinárodne distribuovanou výskumnou infraštruktúrou v sektore energie z obnoviteľných zdrojov na mori (ORE) so sieťou testovacích zariadení rozmiestnených po celej Európe.
OPERAS – Open Access in the European Research Area through Scholarly Communication je distribuovaná výskumná infraštruktúra, ktorá má umožniť otvorenú vedu a modernizovať vedecké komunikačné postupy v sociálnych a humanitných vedách v súlade s Európskym cloudom pre otvorenú vedu (EOSC).
RESILIENCE – Religious Studies Infrastructure: Tools, Innovation, Experts, Connections and Centres je jedinečná interdisciplinárna vedecká výskumná infraštruktúra pre všetky religionistické štúdie, ktorá bude slúžiť pre vybudovanie vysoko výkonnej platformy poskytujúcej nástroje a prístup k fyzickým a digitálnym údajom vedcom zo všetkých vedných odborov.
SLICES – Scientific Large-Scale Infrastructure for Computing/Communication Experimental Studies má ambíciu sa stať pôsobivou výskumnou infraštruktúrou v oblasti digitálnych vied vrátane riešenia spotreby energie a implementácie Európskej zelenej dohody.
SoBigData++ RI – European Integrated Infrastructure for Social Mining and Big Data Analytics predstavuje zdroj na zdieľanie súborov údajov, metód, výskumných zručností a výpočtových zdrojov na podporu pochopenia sociálnych javov cez optiku veľkých dát.
Súvislosti:
ESFRI, Európske strategické fórum pre výskumné infraštruktúry, je strategickým nástrojom na rozvoj vedeckej integrácie Európy a na posilnenie jej medzinárodného dosahu. Konkurenčný a otvorený prístup k vysoko kvalitným výskumným infraštruktúram podporuje a porovnáva kvalitu činností európskych vedcov a priťahuje najlepších vedcov z celého sveta. ESFRI funguje na čele európskej a globálnej vedeckej politiky a prispieva k jej rozvoju pri transformácii politických cieľov do konkrétneho poradenstva pre RI v Európe.
Zdroj: ESFRI, zverejnené 14.7.2021, slord