Dňa 5. októbra 2021 sa uskutočnil online seminár IGLO Open na tému aktuálne prebiehajúceho procesu asociácie krajín mimo EÚ k programu Horizont Európa. Na toto podujatie sa zaregistrovalo 124 ľudí a mnoho z nich sa aj aktívne zapojilo.
Dňa 6. októbra naň nadviazalo zasadnutie pracovnej skupiny IGLO pre medzinárodnú spoluprácu a pracovnej skupiny IGLO pre implementáciu na rovnakú tému. Na stretnutí pracovných skupín boli diskutovanými asociačnými krajinami Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo, Kanada a Moldavsko. Pozvanými rečníkmi boli:
- Rahel Byland zo Stáleho zastúpenia Švajčiarska pri EÚ;
- Frank Moeschler zo Stáleho zastúpenia Spojeného kráľovstva pri EÚ;
- Aslin Unlusoy zo Stáleho zastúpenia Kanady pri EÚ;
- Olga Davidenco, Národná agentúra pre výskum a vývoj Moldavskej republiky.
Právnické osoby z asociovaných krajín sa môžu programu Horizont Európa zúčastniť za rovnakých podmienok ako právnické osoby z členských štátov EÚ, pokiaľ nie sú stanovené osobitné obmedzenia alebo podmienky stanovené v pracovnom programe a/alebo v texte výzvy/témy. Viac o špecifických obmedzeniach súvisiacich s ochranou strategickej autonómie EÚ si môžete prečítať v našom odporúčaní tu. Tieto obmedzenia pripadajú približne len na 1% príležitostí programu.
V tomto období prebiehajú rokovania o asociácii tretích krajín k programu, ktoré musia byť zavŕšené podpisom asociačnej dohody osobitne pre každú asociovanú krajinu. Asociačná dohoda zaväzuje asociovanú krajinu k finančným príspevkom do programu, ktoré navyšujú jeho disponibilný rozpočet. Po pripočítaní príspevkov asociovaných krajín tak program Horizont Európa presiahne svoj základný rozpočet 95,5 mld. EUR s určitosťou nad 100 mld. EUR.
Cieľom asociácie je mať čo najlepšie talenty na strane EÚ, aby mohla riešiť budúce globálne výzvy efektívne. Práve preto sa v tomto programe pozerá aj mimo geografického susedstva EÚ.
Všetkých 16 krajín mimo EÚ, ktoré boli asociované k predchádzajúcemu programu Horizont 2020, vyjadrilo záujem o pridruženie k programu Horizont Európa. Záujem tiež prejavili ďalšie tretie krajiny. Z pôvodných 16 krajín sa tak v priebehu trvania programu Horizont Európa môže počet zvýšiť na 18-24 krajín.
Asociované krajiny zároveň získavajú prístup k riadiacim štruktúram programu, kľúčovými sú najmä programové výbory Horizont Európa a riadiaca rada Spoločného výskumného centra EK (JRC) kde zástupcovia asociovaných krajín pôsobia ako pozorovatelia. Získavajú tiež podporné štruktúry (národné kontaktné body), môžu sa zapájať do európskych partnerstiev a byť súčasťou výskumných infraštruktúr ERIC.
Tu je niekoľko zaujímavých faktov súvisiacich s účasťou asociovaných krajín v programe Horizont 2020:
- asociované krajiny dokázali čerpať približne 9% rozpočtu programu Horizont 2020;
- účasť asociovaných krajín bola zaznamenaná v ¼ projektov;
- priemerná úspešnosť asociovaných krajín spoločne bola vyššia ako priemer EÚ, čo značí úspech EÚ v pritiahnutí talentov do programu;
- v skupine asociovaných krajín však nachádzame medzi krajinami veľké kapacitné rozdiely – niektoré krajiny boli čistými príjemcami, iné čistými prispievateľmi;
Štatistiky účasti asociovaných krajín v programe Horizont Európa výrazne ovplyvní prechod Spojeného kráľovstva z členského štátu EÚ na asociovanú krajinu. Je to preto, že Spojené kráľovstvo disponuje silnou výskumnou základňou a je mimoriadne skúsené v čerpaní prostriedkov z predchádzajúcich rámcových programov.
K novým modalitám asociácie k programu Horizont Európa patrí najmä možnosť čiastočnej asociácie, čo znamená, že krajina sa pridruží len k vybranej časti programu, najčastejšie by išlo o II. pilier adresujúci kolaboratívny výskum. Práve medzinárodná spolupráca s európskymi výskumníkmi je totiž najvýraznejšou pridanou hodnotou asociácie k programu z pohľadu tretích krajín. Ďalším aspektom je aj požiadavka reciprocity, asociované krajiny sa budú usilovať o otvorenosť voči EÚ tak, aby sa európski výskumníci mohli prihlásiť do obdobných programov, ktoré financujú. Nakoniec dochádza k úprave finančného modelu, s cieľom vyvážiť podiel čistých príjemcov a prispievateľov – pri výpočte finančného príspevku sa musí vyvážiť príspevok tretej krajiny a jej skutočný výkon v danom programe.
Špecifické prípady
Švajčiarsko
Rokovania o asociácii so Švajčiarskom sú v súčasnosti kvôli celkovej politickej situácii medzi EÚ a Švajčiarskom celkom pozastavené. Patová situácia nastala vzhľadom na pozastavenie rokovaní o prístupe k jednotnému trhu zo strany Švajčiarska. Napriek tomu je ambíciou Švajčiarska plná asociácia k programu Horizont Európa, Euratom, ITER, Erasmus+ a čiastočne aj program Digitálna Európa. Vôľa dokončiť asociačné rokovania je na strane Švajčiarska tak ako na strane EÚ – Švajčiarsko je krajinou úzko spolupracujúcou s EÚ vo všetkých oblastiach a asociuje sa k rámcovému programu už od FP6. Viac o aktuálnych možnostiach spolupráce nájdete v našom odporúčaní tu.
Spojené kráľovstvo
Ďalším špeciálnym prípadom je Spojené kráľovstvo, ktoré sa po vystúpení z EÚ stalo treťou krajinou. Keďže Spojené kráľovstvo postupuje v rokovaniach o asociácii k programu Horizont Európa, rovnako ako na veľkú skupinu ďalších krajín sa naň vzťahuje prechodné opatrenie a hodnotitelia ho považujú za asociovanú krajinu. Spojené kráľovstvo sa zúčastní na všetkých častiach programu Horizont Európa s jedinou výnimkou EIC fondu, ktorý je súčasťou EIC Akcelerátora III. piliera programu Horizont Európa. Konzorciá s účasťou partnerov zo Spojeného kráľovstva nemajú žiadne obmedzenia, odporúča sa však splniť minimálne požiadavky zloženia partnerov konzorcia aj bez ich účasti a aspoň do úplného ukončenia asociačného procesu preferovať koordinátora z krajín už plne oprávnených. Medzinárodná spolupráca zostáva pre krajinu kľúčová a jej cieľom je asociácia aj k programom EURATOM, Copernicus, Erasmus+ a k ITER. Ambíciou Spojeného kráľovstva je dosiahnuť výrazný nárast investícií, konkrétne 2,4% do vedy a výskumu, a to do roku 2024 – 2025.
Kanada
Záujem o asociáciu k programu prejavila aj Kanada. S EÚ zatiaľ uskutočnila dve kolá rokovaní. Kanada by bola nováčikom tohto programu, avšak vôľa užšie spolupracovať je viditeľná na oboch stranách.
Moldavsko
Všetky moldavské verejné orgány prejavili pozitívny postoj k doterajšej spolupráci v EÚ v rámci programu Horizont Európa. Vláda je momentálne politicky stabilná a zaviazaná k európskej integrácii. Podpísanie asociačnej dohody sa uskutoční 28. novembra 2021, kedy moldavský premiér navštívi Brusel alebo v decembri počas samitu Východného partnerstva.
Viac informácií:
- Zoznam asociovaných krajín programu Horizont Európa a ich aktuálny status (aktualizácia 4.10.2021)
- Island a Nórsko sa stali prvými asociovanými krajinami v programe Horizont Európa
- Pridruženie krajín západného Balkánu a Turecka k programu Horizont Európa
Zverejnené 8.10.2021, slord