Cvičenia vzájomného učenia sa cielia na konkrétne výzvy v oblasti výskumu a inovácií, ktoré sú v záujme viacerých členských štátov a vychádzajú z praktickej výmeny osvedčených postupov.
Zameriavajú sa na identifikovanie :
- osvedčených postupov;
- získaných skúseností;
- faktorov úspechu na základe spoľahlivých dôkazov;
- daňových stimulov v oblasti výskumu a vývoja;
- hodnotenia grantových schém pre podniky v oblasti výskumu a vývoja.
Nástroj Európskej komisie na podporu politiky (Policy Support Facility) bol zriadený v roku 2015 s cieľom podporiť členské štáty EÚ a pridružené krajiny pri zvyšovaní kvality a vplyvu ich systémov výskumu a vývoja a inovácií.
Tento nástroj zahajuje cvičenie vzájomného učenia sa o zhodnocovaní, respektíve valorizácií znalostí. Zhodnocovanie vedomostí je proces tvorby sociálnej a ekonomickej hodnoty z vedomostí prepojením rôznych oblastí a odvetví a premenou údajov, know-how a výsledkov výskumu na udržateľné a spoločensky prospešné výrobky, služby a riešenia.
Zvyšovanie valorizácie znalostí je nevyhnutné na zabezpečenie riešení nových príležitostí a výziev, ktorým EÚ čelí, predovšetkým dvojitej klimatickej a digitálnej transformácie. Prispieva k realizácii priorít Európskeho výskumného priestoru (ERA), najmä nedávneho odporúčania Rady EÚ o hlavných zásadách zhodnocovania znalostí, ohľadom ktorého sme Vás informovali na našej stránke.
Na cvičení, ktoré by sa malo ukončiť v apríli 2024, sa zúčastňuje 18 krajín bez účasti Slovenska a zameriava sa na zručnosti, medzisektorovú spoluprácu a motivačné systémy.
Cieľom cvičenia je tiež pomôcť členským štátom a pridruženým krajinám :
- zlepšiť ich politiky a verejnú podporu pre využívanie a zavádzanie znalostí;
- rozvíjať a pripravovať investície, ktoré dostanú podporu z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti (RRF) európskej kohéznej politiky;
- poskytnúť súbor nástrojov osvedčených postupov, opatrení a programov, ktoré uľahčia premietnutie výsledkov výskumu do hmatateľnej hodnoty pre spoločnosť a hospodárstvo;
- Podporiť atraktívnu a udržateľnú výskumnú kariéru a vyvážený obeh talentov.
Viac informácií :
Zverejnené : 20. 4. 2023, slord