Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) svojou správou mapuje slovenskú cestu digitálnych inovácií počas 30 rokov jej samostatnej existencii a ponúka víziu toho, kam by budúci vývoj mal smerovať. Michal Kardoš, výkonný riaditeľ SAPIE konštatuje, že počas uplynulých troch desaťročí sa Slovensko vyvinulo z krajiny, ktorú bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová v roku 1997 označila za “čiernu dieru Európy” na krajinu, ktorá je konkurencieschopná vďaka vzdelanej pracovnej sile a od roku 2007 je najväčším svetovým výrobcom automobilov na obyvateľa.
Startupy
Slovenská startupová scéna sa vyvíja sa každým rokom prináša viac a viac inšpiratívnych príbehov. Napriek tomu, že je malá sa čoraz viac startupov snaží o globálny presah.
Takéto úspešné príbehy sa na anglickej verzii našej stránke a sociálnych sieťach snažíme zviditeľniť pod #SKstartUP.
V záujme dosiahnuť čo najväčší potenciál sa však Slovensko nemôže spoliehať iba na talenty alebo kreativitu, ale celý ekosystém musí byť viac prepojený s cieľom prilákať viac talentov. Za inovatívne Slovensko je príkladom platformy, kde sa dá tento ekosystém urobiť efektívnym.
E-commerce
Pandémia Covid-19 prispela k tomu, že rast digitalizácie na Slovensku prebieha rýchlejšie, pretože firmy boli prinútené prispôsobiť ich stratégiu. Slovenský trh s e-obchodom čelí výzvam rozšíriť svoju zákaznícku základňu do zahraničia.
Digitálne zručnosti
Slovensko bolo vyhodnotené OECD ako najviac zraniteľným z hľadiska potenciálnej straty pracovných miest v dôsledku automatizácie a transformácie priemyslu 4.0. Aby zostalo konkurencieschopné, musí transformovať ekonomiku aby bola viac diverzifikovaná, odolná a digitálna so zameraním na výskum a celoživotné vzdelávanie.
Inteligentné mestá
Koncept smart cities ponúka udržateľné riešenia výziev založených na lepšom použití digitálnych technológií a výsledných dát. Najväčšou výzvou k tomu, aby slovenské mestá boli úspešnými bude celková stratégia, oboznámenie sa s dostupnými možnosťami a nasledovanie osvedčených postupov iných miest.
Kyberbezpečnosť
Kybernetické hrozby predstavujú obrovský risk ako pre súkromné, tak i verejné organizácie. Táto téma je na Slovensku úzko spojená s firmou ESET, ktorá je jasným príkladom digitálnej firmy dosahujúcej globálny úspech.
Odliv mozgov je nepochybne vážnym problémom, pretože 17% slovenských študentov sa každoročne rozhodne študovať za hranicami. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov a pracovníčok je citeľný práve v oblasti kyberbezpečnosti, kde je veľký i globálny dopyt.
Umelá inteligencia
Implementácia AI otvára možnosti ako zjednodušiť náš život, no cena za tento komfort leží v ťažkosti predvídania dopadov umelej inteligencie. KInIT a HOPERO sú organizácie, ktoré sa snažia poskytnúť využitie AI pre firmy k ich inovatívnosti a úspechu s ohľadom na zodpovedný prístup k tejto technológií.
Viac informácií :
Zverejnené : 9. 6. 2023, slord