Európska komisia s podporou Agentúry Európskej únie pre vesmírny program (EUSPA) vyhlasuje výzvu na zriadenie a účasť v Centre EÚ pre výmenu a analýzu vesmírnych informácií. Jej cieľom je posilniť bezpečnosť a odolnosť vesmírneho sektora EÚ rozvíjaním informovanosti a schopností jej členov. Prostredníctvom výmeny informácií medzi členmi o bezpečnostných incidentoch, bezpečnostných upozorneniach v ich počiatočnom štádiu a využívaním ich spoločných zdrojov a zhromažďovaním ich znalostí a skúseností sa dosiahne cieľ čo najefektívnejšej reakcie na bezpečnostné výzvy.
Na projekte sa môžu podieľať malé a stredné podniky (MSP), startupy a veľké priemyselné skupiny. Verejné subjekty ako napríklad výskumné inštitúcie relevantné pre vesmírny sektor EÚ sú tiež vítané, aby podporili vytvorenie a zúčastnili sa na činnosti ISAC EÚ pre vesmír.
Centrum EÚ pre výmenu a analýzu vesmírnych informácií bude dopĺňať sieť ostatných sektorových centier EÚ pre výmenu a analýzu informácií.
Výzvy na prejavenie záujmu stať sa členom sú otvorené kontinuálne do 31. októbra 2025 s pravidelnými termínmi uzávierok:
- 3. novembra 2023, 23:59 SEČ (len pre žiadateľov, ktorí sa uchádzajú o účasť ako zakladajúci účastníci, odzakladajúcich členov sa očakáva výrazná aktivita pri vytváraní centra !)
- 29. decembra 2023
- 30. apríla 2024
- 31. októbra 2024
- 30. apríla 2025
- 31. októbra 2025
Cielené konzultácie so zainteresovanými stranami ohľadom „Európskeho vesmírneho práva“
Európska komisia taktiež vyhlasuje cielené konzultácie so zainteresovanými stranami o legislatívnej iniciatíve EÚ o bezpečnosti, odolnosti a udržateľnosti vesmírnych činností („EU Space Law“).
Táto cielená konzultácia so zainteresovanými stranami sa uskutočňuje s cieľom pomôcť vyhodnotiť súčasnú situáciu a problémy a podložiť analýzu problémov prostredníctvom spätnej väzby od verejnosti.
Legislatívny návrh („EU Space Law“) Komisie by mohol byť prijatý v prvom trimestri roku 2024. Predpokladajú sa v ňom spoločné pravidlá EÚ týkajúce sa bezpečnosti, odolnosti a udržateľnosti vesmírnych činností a operácií. Jeho zámerom je predísť roztrieštenosti a prekážkam na jednotnom trhu spôsobeným nejednotnosťou alebo nedostatkom vnútroštátnych právnych predpisov v oblasti kozmického priestoru a odstrániť ich, pričom sa zabezpečí konkurencieschopnosť európskeho kozmického sektora v kontexte medzinárodného obchodu.
Cieľom prieskumu je získať názory, stanoviská a príspevky od tvorcov politiky a odborníkov na vesmír (na európskej a medzinárodnej úrovni a na úrovni členských štátov), zástupcov vesmírneho priemyslu (dodávateľského sektora – prevádzkovateľov satelitov, odberateľského sektora a užívateľov), mimovládnych organizácií, astronómov a občanov v súvislosti s politickou iniciatívou týkajúcou sa vesmírneho zákona EÚ.
Online dotazník bude k dispozícii do 2. novembra 2023.
Zverejnené 9.10.2023, slord