Európska komisia nedávno podpísala vznik nového Európskeho partnerstva pre výskum zriedkavých chorôb (ERDERA) ako aj nového Európskeho partnerstva pre globálne konkurencieschopné vesmírne systémy (ďalej len „Vesmírne partnerstvo“).
ERDERA je oficiálne v poradí piatym spolufinancovaným partnerstvom v oblasti zdravia v rámci programu Horizont Európa. S takmer 170 partnermi z 37 krajín, celkovým rozpočtom odhadovaným na 380 miliónov EUR, z ktorých približne 150 miliónov poskytne Európska únia prostredníctvom programu Horizont Európa a zvyšok pokryjú členské štáty EÚ, pridružené krajiny, ako aj verejní a súkromní partneri, a s plánovaným trvaním na sedem rokov, je toto partnerstvo doposiaľ najväčším v oblasti výskumu a inovácií zriedkavých chorôb.
Za Slovensko je do partnerstva zapojené Ministerstvo zdravotníctva SR a Slovenská akadémia vied.
Partnerstvo si kladie za cieľ transformovať výskum zriedkavých chorôb v celej Európe a prostredníctvom lepšej prevencie, diagnostiky a liečby priniesť významné zdravotné benefity pre viac než 30 miliónov ľudí, ktorí trpia týmito chorobami.
Dňa 28. októbra bude ERDERA organizovať slávnostné otváracie podujatie, na ktorom vystúpia zástupcovia Európskej komisie, ministerstiev zdravotníctva a výskumu, vedenia ERDERA a pacientskych organizácií.
Kontext
ERDERA nadväzuje na Európsky spoločný program pre zriedkavé choroby (EJPRD), ako aj na niekoľko predtým financovaných projektov EÚ v oblasti zriedkavých chorôb. Partnerstvo je koordinované francúzskym Národným inštitútom pre zdravie a lekársky výskum INSERM.
Súčasný strategický plán (2021 – 2024) zahŕňa tiež vytvorenie partnerstva pre pripravenosť na pandémie ako aj partnerstva zameraného na antimikrobiálnu rezistenciu v súlade so stratégiou One Health. V rámci druhého strategického plánu (2025 – 2027) by neskôr malo vzniknúť aj partnerstvo týkajúce sa zdravia mozgu.
Súvisiace dokumenty
Tlačová správa k spusteniu nového Európskeho partnerstva pre výskum zriedkavých chorôb (ERDERA)
Strategický plán programu Horizont Európa na obdobie 2025-2027
Nové Európske partnerstvo pre globálne konkurencieschopné vesmírne systémy vzniklo na základe podpisu memoranda zo strany Európskej komisie a spoločnosti SPACE aisbl (partnerské združenie zastupujúce zainteresované strany v oblasti vesmíru v Európe).
Vesmírne partnerstvo je súčasťou prvého strategického plánu programu Horizont Európa a je zamerané na zvýšenie konkurencieschopnosti vesmírneho priemyslu. Jeho cieľom je spojenie celého dodávateľského reťazca pri určovaní kľúčových výskumných priorít, čo by malo urýchliť inovácie a čas uvedenia vesmírnych systémov EÚ na trh.
Počas siedmich rokov dostane Vesmírne partnerstvo sumu 100 miliónov EUR z finančných prostriedkov EÚ na financovanie tém v oblasti satelitnej komunikácie, pozorovania Zeme a nových vesmírnych dopravných systémov. Ďalších 120 miliónov EUR by do partnerstva mali investovať súkromní partneri.
Témy výziev financované vesmírnym partnerstvom budú zahrnuté do pracovného programu Horizont Európa 2025 a budú otvorené pre všetkých žiadateľov. Partnerstvo by malo posilniť zapojenie súkromného sektora do plánovania programu Horizont Európa od roku 2025.
V zostávajúcom programovom období programu Horizont Európa sa partnerstvo zameria na využitie digitalizácie pre komerčné vesmírne riešenia.
Kontext
Vesmírne partnerstvo predstavuje nový spôsob spolupráce s priemyslom a výskumnými inštitúciami v oblasti výskumu a inovácií. Komisia konsolidovala rozsah a riadenie partnerstva so zakladajúcimi členmi SPACE aisbl a v úzkej spolupráci s členskými štátmi.
Súvisiace dokumenty
Tlačová správa Európskej komisie k vzniku nového vesmírneho partnerstva
Rámcový dokument vesmírneho partnerstva s cieľmi na roky 2025-2027
Odporúčania vesmírneho partnerstva týkajúce sa výziev v rámci pracovného programu Horizont Európa 2025
Strategický plán programu Horizont Európa na obdobie 2025-2027
Zverejnené 17.09.2024, slord