V dňoch 29. až 31. marca 2023 sa v Bruseli uskutočnila v poradí už trinásta edícia školenia pre projektových manažérov v oblasti výskumu organizovaná styčnými kanceláriami pre výskum a inovácie z krajín Vyšehradskej štvorky (V4).
Školenia sa zúčastnilo 35 projektových manažérov pôsobiacich na univerzitách a výskumných inštitúciách na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Poľsku, Francúzsku, Chorvátsku, Litve, Portugalsku a Slovinsku.
Účastníci absolvovali intenzívny trojdňový program, ktorý zahŕňal prezentácie rečníkov z generálnych riaditeľstiev a výkonných agentúr Európskej komisie, ako aj ďalších expertov so skúsenosťami z praxe. V rámci interaktívnych aktivít mali zároveň možnosť trénovať potrebné praktické zručnosti a budovať sieť profesionálnych kontaktov. To všetko so zameraním na aktuálny rámcový program EÚ pre výskum a inovácie, Horizont Európa (2021-2027).
Obsah tréningu
Školenie sa pod oficiálnym názvom V4 Training for Research Project Managers koná dvakrát ročne, vždy na jar a na jeseň. Jeho hlavnou ambíciou je zvýšiť odborné kapacity projektových manažérov poskytnutím cielených informácií s pridanou hodnotou z Bruselu. Snaží sa predovšetkým rozšíriť ich povedomie o politickom kontexte európskeho výskumu a o programoch a iniciatívach, ktoré presahujú rámcový program Horizont Európa, no sú preň vysoko relevantné.
Účastníci trinástej edície už tradične získali vedomosti napríklad o komitológii a systéme prípravy pracovných programov v programových výboroch Horizontu Európa. Oboznámili sa s postupmi Európskej komisie pri hodnotení projektov, postupmi pri uplatňovaní politík a iniciatív v oblasti otvorenej vedy, a tiež s tipmi a trikmi pre efektívne budovanie projektových konzorcií.
Nechýbala networkingová recepcia so zástupcami styčných kancelárií siete IGLO, zástupcami univerzít a ďalšími aktérmi vedy a výskumu pôsobiacimi v Bruseli. Priestory na prepojenie účastníkov a pozvaných hostí tentokrát poskytlo Stále zastúpenie Českej republiky pri EÚ.
Trinásta edícia školenia priniesla aj viacero noviniek. Medzi nimi prednášky o aktuálnej Politickej agende Európskeho výskumného priestoru (ERA), vrátane jej akcie č. 17 – Iniciatíva pre manažment výskumu, ktoré odzneli priamo z úst zástupcov generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej Komisie. Účastníci mali tiež prvýkrát možnosť zoznámiť sa s PM2 metodológiou projektového manažmentu a aspoň čiastočne si vyskúšať jej praktickú aplikáciu na vlastné projekty.
Vo vynovenom formáte prebehli interaktívne workshopy na rozvoj prezentačných zručností a výmenu osobných skúseností. Účastníci získali spätnú väzbu ku krátkej seba prezentácii a počas bohatej diskusie si vymenili príklady dobrej praxe projektového manažmentu v konkrétnych výskumných oblastiach, ako i naprieč odbormi a sektormi.
Celý PROGRAM školenia si môžete pozrieť TU.
Slovenské organizácie zastúpené medzi účastníkmi a účastníčkami 13. edície V4 tréningu:
- Ekonomická univerzita v Bratislave
- Slovenská technická univerzita v Bratislave
- Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, v. v. i.
- Biomedicínske centrum SAV, v. v. i.
- FunGlass – Trenčianska Univerzita A. Dubčeka
- Univerzita Komenského v Bratislave
- SEC Technologies
Nasledujúca edícia – jeseň 2023
Ďalšia edícia V4 tréningu pre projektových manažérov v oblasti výskumu sa bude konať na jeseň 2023. Jej náplň bude aktualizovaná podľa získanej spätnej väzby účastníkov aktuálnej edície.
Sledujte nás na sociálnych sieťach a prihláste sa k odberu nášho mesačného newslettra, aby ste nezmeškali zverejnenie novej výzvy na podávanie prihlášok!
Podujatie spoluorganizujú:
Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD)
Styčná kancelária ČR pre vzdelávanie a výskum (CZELO)
Zastúpenie Národnej kancelárie Maďarska pre výskum, vývoj a inovácie v Bruseli (NRDIO)
a Styčná agentúra Poľskej akadémie vied (PolSCA).
Spoločným cieľom partnerov je zvyšovanie národnej účasti v európskych programoch pre výskum, vývoj a inovácie a zviditeľňovanie V4 regiónu v Bruseli.
Zverejnené 3.4.2023, slord