Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Budú európske partnerstvá zohrávať kľúčovú úlohu v FP10?



Zdroj: https://sciencebusiness.net

“Vývoj partnerstiev vo výskume a inováciách bude skôr evolučný než revolučný.” odznelo na Európskom summite civilného letectva, uvádza článok ScienceBusiness. Podľa Rosalinde van der Vlies, ktorá vedie Riaditeľstvo pre čistú planétu, ktoré je súčasťou DG RTD, sa v budúcom rámcovom programe FP10 očakáva menší počet európskych partnerstiev fungujúcich v rámci zjednodušených procesov. Van der Vlies zdôraznila, že nastupujúca eurokomisárka pre start-upy, výskum a inovácie, Ekaterina Zaharieva, považuje zjednodušenie procesov za kľúčovú prioritu svojho mandátu.

Podľa Van der Vlies partnerstvá budú, aj naďalej, tvoriť kľúčovú súčasť budúceho rámcového programu  napriek pretrvávajúcim otázkam týkajúcich sa ich úlohy. Van der Vlies zdôrazňuje však potrebu zjednodušenia ich riadiacej štruktúry, čo by malo prispieť k ich efektívnejšej realizácii. 

V súčasnosti program Horizont Európa zahŕňa 49 výskumných a inovačných partnerstiev, zameraných na výskum a inovácie, pričom ďalších 9 je vo fáze prípravy. Partnerstvá sú kategorizované na základe ich právneho statusu a typu zapojených subjektov, ktorými môžu byť verejní alebo súkromní partneri, do 3 kategórií: spoluprogramované, spolufinancované a inštitucionalizované.

Van der Vlies v tejto súvislosti hovorí o príliš zložitej aktuálnej štruktúre partnerstiev v programe Horizont Európa. Zdôrazňuje, že existuje priestor na zjednodušenie spôsobu, akým Európska komisia spolupracuje s priemyslom, čo by mohlo zvýšiť efektivitu a uľahčiť zapojenie ďalších subjektov. 

Vyjadrenie Rosalinde van der Vlies sú doteraz najsilnejším signálom, že spolupráca vo výskume nebude marginalizovaná, aj keď EÚ intenzívne podporuje základný výskum a technologické start-upy. Prezidentka Európskej komisie, Ursula von der Leyen,Mario Draghi, bývalý taliansky premiér a bývalý prezident Európskej centrálnej banky, v rámci jeho  Správy o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti, apelovali na rozšírenie činnosti Európskej rady pre výskum (ERC), ktorá financuje základný výskum a Európskej rady pre inovácie (EIC), podporujúcej inovácie. 

Zjednodušenie a posilnenie partnerstiev by mohlo predstavovať kľúčový krok, ktorý zabezpečí, že tento typ spolupráce si zachová svoje miesto v budúcom európskom výskumnom a inovačnom prostredí. 

Viac informácií 

Zverejnené 29.11.2024, slord