Stratégia ľudských zdrojov pre výskumníkov (HRS4R) predstavuje nástroj na zosúladenie riadenia ľudských zdrojov so štyridsiatimi princípmi Európskej charty výskumných pracovníkov ako súborom všeobecných zásad a podmienok, ktorý definuje úlohy, povinnosti a nároky výskumníkov, zamestnávateľov a organizácií financujúcich výskum a Kódexom správania pre nábor výskumných pracovníkov, tvoriacim súbor všeobecných zásad a podmienok, ktoré by mali dodržiavať zamestnávatelia pri otvorenom, transparentnom a na zásluhách založenom nábore výskumníkov.
Zosúladenie stratégie ľudských zdrojov s princípmi Charty a Kódexu Európska komisia oceňuje udelením značky HR Excellence in Research Award, ktorá v európskom výskumnom priestore zvyšuje atraktivitu inštitúcie ako zamestnávateľa a potenciálneho projektového partnera v rámci medzinárodných konzorcií.
Toto ocenenie garantuje, že Ekonomická univerzita v Bratislave sa kontinuálne snaží napĺňať európske štandardy v oblasti starostlivosti o svojich zamestnancov, podpory ich profesionálneho rozvoja a transparentnosti ich výberového procesu v súlade so štandardmi Európskej charty výskumných pracovníkov a Kódexu správania pre nábor výskumných pracovníkov.
Ekonomická univerzita v Bratislave prijala Európsku chartu výskumných pracovníkov a Kódex správania pre nábor výskumných pracovníkov 1. februára 2021, čím sa zaviazala implementovať princípy Charty a Kódexu prostredníctvom HRS4R.
Pri príprave participovali všetky zložky univerzity pod vedením prorektorky pre vedu, výskum a doktorandské štúdium Pauly Puškárovej. Podľa metodiky Európskej komisie boli vypracované tzv. Gap Analýza – t.j. analýza silných a slabých stránok v oblasti manažovania ľudských zdrojov a Akčný plán na 2 roky, ktorý sa univerzita zaväzuje splniť.
Prevzané z EUBA 09.05.2022,slord