Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Európska komisia spúšťa Európsky cloud pre otvorenú vedu



V nadväznosti na veľké úsilie Európskej komisie (EK), členských štátov a vedeckej komunity bol dňa 23. novembra 2018 spustený Európsky cloud pre otvorenú vedu (European Open Science Cloud – EOSC) s cieľom poskytnúť bezpečné prostredie na ukladanie, analýzu a opätovné použitie údajov pre výskum, inovácie a vzdelávacie účely. EK predstavila štruktúru riadenia cloudu a jeho portál európskym ministrom pre vedu a výskum a budúcim používateľom na konferencii rakúskeho predsedníctva v Rade EÚ vo Viedni.

EOSC poskytne Európe globálnu výhodu tým, že umožní plné využitie všetkých výhod vedy založenej na údajoch. Zároveň umožní miliónom výskumných pracovníkov ukladať, spravovať, analyzovať a opätovne využívať rozsiahle množstvo údajov v dôveryhodnom prostredí naprieč technológiami, disciplínami a krajinami.

Štruktúra riadenia zahŕňa ľudí a inštitúcie, ktoré budú nominované za členov správnej rady EOSC, výkonnej rady a fóra zainteresovaných strán. Spoločne vytvoria strategický implementačný plán, ročné pracovné plány, ako aj pravidlá účasti v EOSC. EK bude predsedať správnej rade, zatiaľ čo každý členský štát nominuje jedného člena rady. Členstvo vo fóre zainteresovaných strán je otvorené pre všetkých; víťazné konzorcium pre koordináciu a podporu by malo byť vyhlásené v januári 2019.

Spustenie portálu, ktorý umožňuje prístup k prvým súborom služieb a zdrojov, je dôležitým krokom k dokončeniu EOSC do roku 2020. Umožnením prístupu k narastajúcemu množstvu otvorených zdrojov zo širokej škály národných, regionálnych a inštitucionálnych verejných výskumných infraštruktúr v Európe má tento univerzálny vstupný bod potenciál pomôcť 1,7 miliónom výskumných pracovníkov a 70 miliónom odborníkom v oblasti vedy, techniky a humanitných a sociálnych vied.

Na vytvorenie EOSC do roku 2020 bolo v rámci programu Horizont 2020 vyčlenených 600 mil. EUR. V rámci ďalších krokov sa vynaloží úsilie na to, aby spoločná infraštruktúra EOSC zahŕňala čo najviac aktérov, pokrývajúc všetky fázy výskumného cyklu a všetky typy vedeckých komunít. Toto úsilie pôjde ruka v ruke s iniciatívami na rozšírenie používateľskej základne o verejný a súkromný sektor.

Očakáva sa, že účastníci konferencie vo Viedni príjmu Viedenskú deklaráciu, ktorá potvrdí ich súhlas so štruktúrou riadenia EOSC a ich ochotu pokračovať v spolupráci s cieľom naplno využiť jeho potenciál v prospech európskych občanov, spoločnosti a hospodárstva.

Súvislosti:

EOSC bol navrhnutý v apríli 2016 ako súčasť oznámenia EK European Cloud Initiative – Building a competitive data and knowledge economy in Europe. EOSC Portál je výsledkom postupnej integrácie a konsolidácie projektov v oblasti e-infraštruktúry, financovaných s pomocou programu Horizont 2020. Jedná sa o kolektívne úsilie projektov OpenAIRE, EOSC-hub, eInfraCentral a EOSCpilot, ktoré stavajú na skúsenostiach a technológiách hlavných celoeurópskych e-infraštruktúr, univerzít a výskumných infraštruktúr.

Viac informácií: