Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Hlavné výstupy zo zasadnutia Rady pre konkurencieschopnosť – časť vesmír a výskum



Dňa 29. mája 2018 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Rady pre konkurencieschopnosť (časť vesmír a výskum). Slovenskú delegáciu na zasadnutí Rady viedla veľvyslankyňa Petra Vargová, zástupkyňa stáleho predstaviteľa SR pri EÚ. V dopoludňajšej časti venovanej vesmíru diskutovali európski ministri na tému „Budúcnosť vesmírnej politiky“. Hlavným bodom popoludňajšieho zasadnutia bola politická diskusia k výskumu a inováciám v kontexte budúceho viacročného finančného rámca na obdobie 2021-2027.

Výskum, vývoj a inovácie sú jednou z najdôležitejších oblastí európskej politiky, keďže významnou mierou prispievajú k rozvoju spoločnosti. V súčasnosti sú vlády postavené pred výzvy a príležitosti digitálnej transformácie, ktorá bude prioritou aj v ďalšom programovacom období. Verejné orgány v Európe čoraz viac integrujú vesmírne programy do svojich služieb a rozhodovacích procesov. Vesmírne dáta prispievajú výraznou mierou k digitálnym inováciám, tvorbe nových produktov, služieb a novým obchodným modelom, ktoré vedú k hospodárskej transformácii a v konečnom dôsledku k vytváraniu nových pracovným miest.

V tomto ohľade je práve rámcový program EÚ pre výskum a inovácie kľúčový pre podporu európskej konkurencieschopnosti, rastu a zamestnanosti. Vítaný bol preto návrh Európskej komisie, ktorý v súvislosti s novým viacročným finančným rámcom predpokladá zvýšenie rozpočtu na výskum a inovácie. Veľvyslankyňa Vargová vo svojom vstupe zdôraznila, že pre efektívnejšie využitie finančných zdrojov, ktoré ponúka Európska komisia, je potrebné vytvoriť synergiu a harmonizovať pravidlá medzi európskym programom pre výskum a inovácie a štrukturálnymi fondami.

Európska verejnosť, vrátane Slovenska, považuje za kľúčové riešiť vedeckými metódami problémy v oblasti zdravia, prírodných zdrojov, energetiky, klimatických zmien, životného prostredia, bezpečnosti, ale aj demografických zmien. Je preto dôležité, aby nový rámcový program pre výskum a inovácie reagoval flexibilne na budúce megatrendy a spoločenské výzvy.

Rada schválila aj závery o „Urýchlení obehu poznatkov v EÚ“ a „Európskom cloude pre otvorenú vedu“. Ministri sa ďalej zhodli na všeobecnom smerovaní návrhu „Nariadenia Rady o výskumnom a vzdelávacom programe Euratom na roky 2019-2020, ktorý dopĺňa program pre výskum a inovácie Horizont 2020“ a vzali na vedomie správu o stave v pripomienkovaní návrhu „Nariadenia Rady o zriadení Európskeho spoločného podniku pre vysokovýkonnú výpočtovú infraštruktúru“.

Zdroj