Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Hodnotiaca správa k systému paušálneho financovania (lump sums)



Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre výskum a inovácie (DG RTD) nedávno zverejnilo analytickú správu, v ktorej hodnotí implementáciu paušálnych súm v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa. Správa opisuje stav na začiatku roka 2024, keď bolo podpísaných takmer 1 400 paušálnych grantov, pričom mnohé z nich boli už aj ukončené. 

Stav grantov s paušálnym financovaním k januáru 2024 (Európska komisia)

Zber dát 

Výsledky novej správy vznikli na základe analýzi komplexných údajov zo zverejnených pracovných programov, z interných projektových návrhov ako aj z dvoch prieskumov, do ktorých sa v čase od 20. septembra do 31. októbra 2023 zapojilo viac ako 3 600 respondentov (2 982 účastníkov a 650 odborných hodnotiteľov zapojeným do paušálneho financovania).

 

Výsledky analýzy

Zo správy vyplýva, že paušálne sumy sú medzi používateľmi a odborníkmi obľúbené a vnímané ako zníženie administratívnej záťaže, keďže odvracajú pozornosť od finančnej otázky a kladú väčší dôraz na obsah samotných výskumných a inovačných projektov programu Horizont Európa, pričom nezasahujú do ich fungovania. Paušálne sumy si pochvaľujú najmä noví účastníci programu a malé a stredné podniky (MSP)

Celková spokojnosť s paušálnymi sumami (Európska komisia)

Analýza ukazovateľov ako sú výška finančných prostriedkov, typy zapojených organizácií, veľkosť konzorcií a počet dodatkov grantových zmlúv, tiež ukázala, že fungovanie grantov cez paušálne sumy sa významným spôsobom nelíši od tých s vykazovaním skutočných nákladov. Výška finančných prostriedkov na účastníka je pri oboch typoch grantového financovania veľmi podobná. 

Okrem toho sa nepotvrdilo, že by pri využití paušálnych súm dochádzalo k výraznému zníženiu platieb. Podľa Komisie veľká väčšina úspešných žiadateľov dostala pôvodne požadovaný grant v plnej výške alebo len s minimálnym znížením. Finančné riziko sa teda pri tomto type financovania pre príjemcov nezvýšilo, čím sa rozplynuli obavy niektorých skupín zainteresovaných strán.

Výskyt krátenia konečných paušálnych platieb (Európska komisia)

Európska komisia považuje využitie paušálnych súm za prínosné najmä pri projektoch s počtom účastníkov do 20 a s rozpočtom do 10 miliónov EUR. Zároveň však zdôrazňuje, že tento typ financovania je vhodný pre všetky granty, ktoré v súčasnosti vykazujú skutočné výdavky. Správa preto odporúča ďalšie zavedenie paušálnych súm v programe Horizont Európa v súlade so schváleným zámerom, aby do roku 2027 dosiahli 50 % podiel všetkých grantov v tomto programe. 

Rozdelenie oprávnených žiadostí podľa typov organizácií v rámci programu Horizont Európa (Európska komisia)

Výsledky prieskumov 

Odpovede väčšiny respondentov potvrdili, že paušálne sumy im umožňujú flexibilne riadiť projekt a výrazne uľahčujú vykazovanie finančnych nákladov. Aj spätná väzba od odborníkov bola vo všeobecnosti pozitívna. Väčšina z nich je presvedčená, že vďaka ich posudku k financovaniu, bola konečná hodnota stanovenej paušálnej sumy odôvodnená a primeraná. 

Keďže paušálne sumy sú v rámci programu Horizont Európa stále relatívnou novinkou, je zrejmé, že ešte existuje priestor na ďalšie dolaďovanie procesov, čo potvrdila aj väčšina respondentov prieskumu. 

Predovšetkým je potrebné zlepšiť štyri hlavné aspekty: usmernenie k príprave pracovných balíkov (WP), používateľskú prívetivosť tabuľky paušálneho rozpočtu, kvalitu spätnej väzby z hodnotenia a prehľadnosť pri vedení záznamov a kontrol. 

 

Kontext

Európska komisia sa snaží paušálnymi sumami zjednodušiť systém grantov EÚ, keďže tento typ financovania odstraňuje povinnosť vykazovať skutočné náklady, čím značne znižuje administratívnu záťaž.

Po úspešnom pilotnom projekte, ktorý prebiehal počas posledných troch rokov programu Horizont 2020, bol systém paušálnych súm postupne rozšírený v rámci programu Horizont Európa.

V prvých dvoch rokoch programu predstavoval tento typ financovania len 2 % rozpočtu výziev na predkladanie návrhov, ale od roku 2023 sa už paušálne sumy využívajú vo väčšej miere. Spolu s „hlavným“ pracovným programom na roky 2023 – 2024 bolo zverejnených viac ako 200 tém s využitím paušálnych súm (hlavne v rámci piliera II). 

S pracovnými programami na rok 2024 sa paušálne financovanie rozšírilo aj na pilier I (ERC granty pre pokročilých) a pilier III (hlavné schémy financovania EIC), čím sa podiel grantov s paušálnymi sumami zvýši na približne 27 %. 

Cieľom nedávno publikovanej správy je nadviazať na predošlé hodnotenie paušálneho financovania z roku 2021

 

Súvisiace dokumenty

Správa Európskej komisie o paušálnych sumách v rámci programu Horizont 2020 a Horizont Európa 

Inštruktážne videá o paušálnych sumách v programe Horizont Európa

 

Zverejnené 16.09.2024, slord