Dňa 12.1.2021 sa uskutočnil online seminár IGLO Open organizovaný Styčnou kanceláriou Veľkej Británie pre výskum a inovácie v Bruseli. Jeho hlavnou témou bolo posilnenie Európskeho výskumného priestoru a schém nadchádzajúceho programu Horizon Europe, ktoré budú napĺňať jeho ciele. Hlavným rečníkom seminára bol Stijn Delaure z Generálneho riaditeľstva pre výskum a inovácie Európskej komisie.
Európsky výskumný priestor (European Reseach Area – ERA) je jednotný priestor či platforma, ktorého ambíciou je zoskupiť a posilniť výskumné úsilie na úrovni EÚ a koordinovať ho s národnými a medzinárodnými iniciatívami. ERA bol prvýkrát uvedený do života v roku 2000, ale koordinácia národných a výskumných programov nebola dostatočne efektívna a zároveň členské štáty nedokázali zvýšiť národné investície do výskumu a vývoja na minimálne 3 percentá HDP. Aj z tohto dôvodu, bol v roku 2020 predstavený nový plán pre ERA na zlepšenie európskeho výskumu a inovácií a urýchlenia prechodu EÚ ku klimatickej neutralite a digitalizácii.
Aby sa v rámci ERA dosiahli nové stanovené ciele, bude nevyhnutné sa sústrediť na prekonávanie pretrvávajúcich bariér aj za pomoci nových iniciatív, nástrojov a efektívnejších synergií napríklad s Akčným plánom pre digitálne vzdelávanie, Európskym vzdelávacím priestorom či Európskou agendou zručností.
Na úrovni ekosystémov sa plánuje maximalizovať hodnota vytvárania znalosti, ich využívania a obehu. Tejto aktivite zodpovedá iniciatíva ERA Hubs – nová politická iniciatíva určená na prepojenie znalostných ekosystémov, ich mapovanie, identifikácia faktorov pre úspech a uľahčovanie prístupu k talentom a investíciám.
Na inštitucionálnej úrovni sa plánuje posilňovať univerzity, mapovať ich priority, uľahčovať ich transformáciu a modernizáciu. EÚ plánuje tiež vytvoriť balík právnych úprav na uľahčovanie cezhraničnej spolupráce a investičnú stratégiu v synergii s inými EÚ a národnými finančnými nástrojmi. Cez dodatočnú podporu z Horizontu 2020 boli podporené aj výskumno-inovačné aktivity európskych univerzít, ako konkrétne prepojenie medzi ERA a EEA.
V tomto roku tiež spustí EK konzultačný proces medzi výskumným a vzdelávacím sektorom a prebehne tiež politické hodnotenie iniciatívy európskych univerzít. Výstupy z konzultácií a hodnotenia budú zapracované aj v Transformačnej agende pre vysokoškolské vzdelávanie, ktorej zverejnenie sa plánuje ku koncu roku 2021.
Celú prezentáciu s ďalšími informáciami nájdete tu.