Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Komisia posilňuje európske schopnosti pozorovania Zeme



Európska komisia spustila novú iniciatívu s názvom „Globálny systém pozorovania Zeme“ (Global Earth Observation System of Systems, ďalej len „EuroGEOSS“).

Vďaka EuroGEOSS, ktorý je financovaný v prostriedkov rámcového programu programu Horizont 2020, bude mať Európa zabezpečený prístup k pokročilým službám zemského pozorovania.

Cieľom tejto iniciatívy je prostredníctvom zlepšenia ochrany pred prírodnými katastrofami, zefektívnenia reakcií na zmenu klímy, lepšieho riadenia energetických zdrojov alebo posilnenia trvalo udržateľného poľnohospodárstva pomôcť európskym občanom a spoločnostiam.

EuroGEOSS predstavil Robert – Jan Smits (generálny riaditeľ z DG RTD) na výročnom plenárnom zasadnutí medzivládnej skupiny pre pozorovanie Zeme (Group on Earth Observations, ďalej len „GEO“) vo Washingtone, D.C.

EuroGEOSS bude podporovať synergie v rámci existujúcich európskych aktív a iniciatív zameraných na pozorovanie Zeme – v centre bude naďalej program Copernicus, európsky program pozorovania Zeme, ktorý poskytuje služby založené na úplných, voľných a otvorených údajoch zo satelitov a pozemných zdrojov. Tieto služby ďalej posilňujú výskumné infraštruktúry; projekty financované v rámci programu Horizont 2020, program EÚ v oblasti výskumu a inovácií; a iniciatívy európskych členov GEO.

Konkrétny vplyv otvoreného prístupu k údajom o pozorovaní Zeme je už zrejmý: poľnohospodári kombinujú poznatky o poľnohospodárstve s informáciami o pozorovaní Zeme s cieľom optimalizovať výnosy udržateľnejším spôsobom; vlády využívajú tieto údaje na monitorovanie, včasné varovanie a reakciu na prírodné katastrofy (vrátane nedávnych hurikánov); a tvorcovia politík využívajú dôležité vedecké údaje poskytované systémami pozorovania uhlíka na monitorovanie skleníkových plynov.

EuroGEOSS

Tlačová správa Európskej komisie