Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Komisia predkladá diskusný dokument Smerom k udržateľnej Európe do roku 2030



V rámci diskusie o budúcnosti Európy, ktorá sa začala bielou knihou Komisie z 1. marca 2017, Komisia zverejnila 30. januára 2019 diskusný dokument Smerom k udržateľnej Európe do roku 2030.

Príspevok je súčasťou záväzku EÚ splniť ciele OSN pre trvalo udržateľný rozvoj vrátane Parížskej dohody o klimatických zmenách. Článok analyzuje rozsah výziev pre Európu a predstavuje scenáre pre budúcnosť. Zámerom tohto dokumentu je smerovať diskusiu k tomu, ako dosiahnuť tieto ciele čo najlepšie a ako môže Európska únia do roku 2030 k tomuto procesu čo najviac prispieť, a to preskúmaním rozsahu výziev pre Európu a predložením názorných scenárov do budúcnosti. Vychádzajúc z toho, čo sa v posledných rokoch dosiahlo, tieto scenáre zdôrazňujú potrebu ďalších opatrení, ak majú EÚ a svet zabezpečiť udržateľnú budúcnosť v záujme kvality života občanov.

V priebehu rokov sa EÚ stala priekopníkom v oblasti udržateľnosti s najvyššími sociálnymi a environmentálnymi normami, presadzovaním Parížskej dohody o zmene klímy a inovatívnymi koncepciami, ako je napríklad obehové hospodárstvo. Junckerova Komisia zapracúva priority v oblasti trvalo udržateľného rozvoja do svojich politík od začiatku svojho mandátu.

Podobne ako zvyšok sveta aj EÚ čelí zložitým, meniacim sa a naliehavým výzvam, najmä pokiaľ ide o ekologický dlh a zmenu klímy, demografické zmeny, migráciu, nerovnosť, hospodársku a sociálnu konvergenciu a tlak na verejné financie. Rastúce izolacionistické a nacionalistické tendencie sú navyše znakom toho, že priveľa Európanov sa necíti dostatočne v bezpečí v tomto meniacom sa svete. Tieto nepopierateľné fakty by v nás nemali vyvolávať strach, ale mali by nás inšpirovať k činom.

Dnešný diskusný dokument sa zameriava na kľúčové politické základy pre prechod na udržateľnosť, medzi ktoré patrí prechod od lineárneho na obehové hospodárstvo, náprava nerovnováh v našom potravinovom systéme, do budúcnosti orientovaná energia, budovy a mobilita, ako aj zabezpečenie toho, aby bol tento prechod spravodlivý, aby sa nezabudlo na nikoho a aby si v ňom každý našiel svoje miesto. Dokument sa zameriava aj na horizontálne faktory, ktoré musia podporovať prechod na udržateľnosť, ako sú napríklad vzdelávanie, veda, technológia, výskum, inovácie a digitalizácia; financie, cenotvorba, zdaňovanie a hospodárska súťaž; zodpovedné správanie podnikov, sociálna zodpovednosť podnikov a nové obchodné modely; otvorený obchod založený na pravidlách; riadenie a súdržnosť politík na všetkých úrovniach. Končí sa zdôraznením významu razenia cesty pre prechod na udržateľnosť v globálnom meradle, keďže naše politiky budú mať len obmedzený vplyv na planétu, ak iní sledujú protichodné politiky.

V tomto diskusnom dokumente sa predkladajú tri rôzne scenáre, ktorých cieľom je podnietiť diskusiu o tom, ako nadviazať na ciele trvalo udržateľného rozvoja v rámci EÚ. Tieto scenáre sú názorné: ich cieľom je ponúknuť rôzne názory a podnietiť úvahy a debaty. Napokon môžu priniesť výsledok, ktorý bude kombinovať prvky každého z nich. Ide o tieto tri scenáre:

  • Zastrešujúca stratégia EÚ zameraná na CUR, ktorá bude usmerňovať postup EÚ a jej členských štátov;
  • Komisia bude pokračovať v zapracúvaní CUR do všetkých relevantných politík EÚ, ale členské štáty sa nebudú musieť angažovať;
  • Zvýšený dôraz na vonkajšiu činnosť a zároveň konsolidácia súčasných ambícií v oblasti udržateľnosti na úrovni EÚ.

Viac informácií: