Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Nové európske partnerstvá pre pokročilé materiály, textil a fotovoltiku



Zdroj: APRE

Európska komisia nedávno oznámila vznik troch nových spoluprogramovaných partnerstiev v rámci programu Horizont Európa. Tieto partnerstvá sú súčasťou deviatich nových európskych partnerstiev, ktoré boli oznámené v  druhom Strategickom pláne programu Horizont Európa na obdobie 2025 – 2027.

 

Tri nové európske partnerstvá

V strategickom pláne Horizont Európa 2025 – 2027 boli nasledovné tri partnerstvá identifikované ako kľúčové: 

  1. Európske partnerstvo pre inovácie vo fotovoltike: cieľom tejto iniciatívy je posilniť pozíciu Európy v globálnom fotovoltickom priemysle a podporiť prechod na obnoviteľné zdroje energie, najmä solárnu energiu. Partnerstvo je v súlade s Európskou zelenou dohodou, plánom REPowerEU a Smernicou o obnoviteľných zdrojoch energie z roku 2023. Partnerstvo má zvýšiť výrobnú kapacitu fotovoltiky v Európe, vybudovať odolnejší hodnotový reťazec v EÚ a znížiť závislosť od fosílnych palív. Komisia a súkromní partneri plánujú do partnerstva investovať až 240 miliónov eur v období rokov 2025–2030;
  2. Európske partnerstvo pre textil budúcnosti: táto iniciatíva má viesť textilný priemysel k udržateľnosti a cirkularite v súlade s EÚ stratégiou pre udržateľný a cirkulárny textil. Partnerstvo sa bude opierať o digitálne inovácie a nové obchodné modely v odvetví, zvýši strategickú autonómiu Európy a zároveň pomôže udržať priemysel konkurencieschopný, odolný a udržateľný na rýchlo sa meniacom globálnom trhu. Komisia a súkromní partneri do tejto iniciatívy plánujú investovať každý až 30 miliónov EUR  medzi rokmi 2025 a 2030;
  3. Európske partnerstvo pre inovatívne pokročilé materiály: partnerstvo nadväzuje na  Správu o pokročilých materiáloch pre priemyselné líderstvo. Jeho cieľom je posilniť technologickú suverenitu a priemyselnú konkurencieschopnosť v oblasti pokročilých materiálov. Iniciatíva reaguje na potreby priemyslu, urýchli návrh, vývoj a priemyselné využitie bezpečných a udržateľných pokročilých materiálov a technológií vhodných pre cirkulárnu ekonomiku. Komisia a súkromní partneri plánujú do roku 2030 investovať každý až 250 miliónov EUR.

 

Základom spolupráce je medzi Európskou komisiou a partnermi Memorandum o porozumení, ktoré formálne ustanoví vznik nových spoločne programovaných partnerstiev.  Po schválení a podpísaní sa partnerstvá oficiálne spustia prostredníctvom výziev v pracovnom programe Horizont Európa, doplnených o dodatočné investície a aktivity partnerov. Všetky tri partnerstvá vypracovali Strategickú agendu pre výskum a inovácie (fotovoltaika, textil, pokročilé materiály), ktorá bude základom pre ich výskumné a inovačné aktivity.

Financovanie EÚ pre spoluprogramované partnerstvá sa realizuje prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov v rámci tematických klastrov Horizont Európa. Konkrétne ide o klaster 5 Klíma, energetika a mobilita pre fotovoltiku a klaster 4 Digitalizácia, priemysel a vesmír pre textil a pokročilé materiály. Prvé výzvy v rámci nových partnerstiev budú súčasťou Pracovného programu Horizont Európa 2025, ktorý bude zverejnený v druhom štvrťroku 2025.

 

Kontext

Tieto tri nové partnerstvá doplnia a posilnia existujúce portfólio 12 spoluprogramovaných partnerstiev, ktoré vznikli na základe Strategického plánu Horizont Európa 2021 – 2024.

Európske partnerstvá v rámci programu Horizont Európa sú kolaboratívne iniciatívy, ktoré spájajú verejné a/alebo súkromné subjekty s cieľom riešiť naliehavé výzvy EÚ prostredníctvom spoločného výskumu a inovácií.

Spoluprogramované partnerstvá zahŕňajú spoluprácu medzi Komisiou a prevažne súkromnými partnermi, často zastúpenými priemyselnými asociáciami. Umožňujú spoločné záväzky na podporu strategických výskumných a inovačných projektov, synergiu medzi verejnými a súkromnými investíciami a zabraňujú fragmentácii a duplicite v rámci európskeho výskumného a inovačného priestoru.

 

Viac informácií

 

Zverejnené 27.3.2025, slord