Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Pracovný program Európskej komisie na rok 2025 a Cesta k novému Viacročnému finančnému rámcu



Zdroj: EUnews

Európska komisia zverejnila začiatkom februára 11.2.2025 svoj Pracovný program na rok 2025, ktorý má posilniť konkurencieschopnosť, bezpečnosť a ekonomickú odolnosť EÚ. Program vychádza z politických usmernení predsedníčky Ursuly von der Leyen, pričom reaguje na aktuálne výzvy a smeruje k vytvoreniu príležitostí pre inovácie, rast podnikov a celkový rozvoj EÚ, čo v konečnom dôsledku podporí bezpečnejšiu a prosperúcejšiu budúcnosť. 

 

V oblasti výskumu a inovácií Komisia v programe vyzdvihuje napríklad: 
  • Kompas konkurencieschopnosti: tento nástroj bude slúžiť na posilnenie konkurencieschopnosti, čo je kľúčovou prioritou mandátu novej Komisie. Posilnenie jednotného európskeho trhu je súčasťou agendy konkurencieschopnosti EK. Prostredníctvom Stratégie jednotného trhu pripraví Komisia novú horizontálnu stratégiu na modernizáciu jednotného trhu, ktorá sa okrem iného zameria na nové a rastúce podniky s cieľom vyriešiť problémy, ktoré postihujú startupy a scaleupy v EÚ. Táto iniciatíva položí základy pre Inovačný zákon, na ktorého návrhu Komisia aktuálne pracuje. Zavedenie tzv. 28. režimu  umožní inovatívnym spoločnostiam investovať a pôsobiť na jednotnom trhu bez nutnosti čeliť 27 rôznym právnym režimom;
  •  Oceánsky pakt: oceány a moria zohrávajú kľúčovú úlohu pre prosperitu, udržateľnosť a bezpečnosť Európy, a to aj vďaka svojej jedinečnej schopnosti regulovať klímu ako najväčší planetárny “ukladací priestor“ pre uhlík. Oceánsky pakt vytvorí jednotný referenčný rámec pre všetky politiky súvisiace s oceánmi a stanoví komplexný prístup k oceánu vo všetkých jeho dimenziách – od ochrany biodiverzity cez udržateľné rybárstvo až po výskum morských ekosystémov a boj proti znečisteniu;
  • Akčný plán AI kontinentu a Kvantová stratégia EÚ: spolu so zlepšeným prístupon k dátam, podporeným Zákonom o vývoji cloudových technológií a AI, bude EK pracovať aj na plnom využití príležitosti, ktoré ponúka AI. To bude cieľom Akčného plánu pre AI kontinent, ktorý zahŕňa aj vytvorenie “AI fabrík,“ posilňujúcich konkurencieschopné ekosystémy umelej inteligencie. S pomocou Kvantovej stratégie EÚ, nasledovanej Kvantovým zákonom, si EÚ udrží vedúcu globálnu pozíciu v tejto kritickej oblasti, ochráni strategické aktíva, záujmy, autonómiu a bezpečnosť. Táto stratégia prispeje k rozvoju vlastných kapacít na výskum a vývoj kvantových technológií a k výrobe zariadení a systémov založených na týchto technológiách; 
  • Vízia pre poľnohospodárstvo a potraviny: Nadväzujúc na výsledky strategického dialógu o budúcnosti európskeho poľnohospodárstva, Vízia pre poľnohospodárstvo a potraviny zabezpečí stabilný rámec pre farmárov a načrtne cestovnú mapu pre kľúčové strategické návrhy. Táto vízia poskytne dlhodobú perspektívu pre podnikateľské subjekty, vrátane malých a stredných podnikov a ostatných článkov potravinového reťazca, aby mohli efektívne plánovať svoju činnosť v kontexte udržateľnosti a klimatických výziev. 

 

Viacročný finančný rámec (VFR): Cesta k modernému rozpočtu EÚ

Zdroj: CINEA

Súčasne s Pracovným programom Komisia zverejnila dokument “Cesta k ďalšiemu Viacročnému finančnému rámcu,“ ktorý mapuje kľúčové politické a rozpočtové výzvy pre budúci rozpočtový cyklus 2028 – 2034. VFR predstavuje základný pilier dlhodobého finančného plánovania EÚ. Jeho hlavným cieľom je zabezpečiť predvídateľnosť a usporiadaný rozvoj výdavkov, čím umožňuje prispôsobenie EÚ meniacim sa potrebám a prioritám. 

 

Prečo je nový VFR dôležitý? 

Európsky rozpočet zohráva veľmi dôležitú úlohu – podporuje občanov, farmárov, výskumníkov, podnikateľov a regióny v Európe. Nový rozpočet má byť štruktúrovaný okolo strategických priorít EÚ, ako je klimatická neutralita, digitálna transformácia a posilnená bezpečnosť. Komisia navrhuje vytvoriť pre každú krajinu národný plán reforiem a investícií, ktorý bude vypracovaný v spolupráci s národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi. Rozpočet má taktiež obsahovať dodatočné záruky na ochranu právneho štátu, ktorý zabezpečí demokratické a zodpovedné smerovanie EÚ.

Komunikácia, okrem mnohých iných aspektov, kriticky zhodnocuje počet a zložitosť súčasných výdavkov, pričom poukazuje na nedostatok plynulého financovania – najmä v prepojení výskumu a inovácií. V rámci výskumu a inovácií je tiež predpokladaný vznik budúceho Európskeho fondu konkurencieschopnosti, ktorý bude podporovať strategické sektory a technológie počas celej investičnej cesty – od počiatočného výskumu až po priemyselnú aplikáciu.


Oblasť výskumu a inovácií

Komunikácia zdôrazňuje, že doterajší stav financovania VaI nedosiahol stanovený cieľ 3 % a trpí nedostatkom koncentrácie. Verejné výdavky na VaI na európskej úrovni predstavujú len zlomok celkového financovania, pričom prostriedky sú rozptýlené naprieč mnohými oblasťami a nie sú dostatočne zamerané na prelomové inovácie. Okrem nedostatku verejných financií Komisia poukazuje aj na nedostatok súkromného kapitálu – súkromný sektor neinvestuje dostatočne do vysokorizikových technologických projektov. Ako samotná EK uvádza, “budúcnosť konkurencieschopnosti Európy závisí od našej schopnosti začať novú éru vynaliezavosti a inovácií, pričom výskum, inovácie, veda a technológie budú stredobodom našej ekonomiky. 

 

Verejné konzultácie o budúcnosti rozpočtu EÚ

súvislosti s prípravou VFR 2028-2034 spúšťa EK verejné konzultácie, do ktorých sa môžete zapojiť.

Konzultácie oficiálne začali 12. februára 2025 a budú otvorené 12 týždňov do 6. mája 2025. Občania a organizácie môžu svoje názory zasielať prostredníctvom týchto odkazov: 


Okrem online prieskumov a dotazníkov bude vytvorený aj
občiansky panel, v ktorom sa stretne 150 Európanov. Cieľom panelu budú diskusie o prioritách budúceho rozpočtu zakončené konkrétnymi odporúčaniami, ktoré Komisia zahrnie do svojho návrhu. Tento proces bude sprevádzaný interaktívnou online platformou, ktorá umožní každému záujemcovi zapojiť sa do diskusie a prispieť svojimi nápadmi a návrhmi.

Ďalšou iniciatívou je osobná Tour d’Europe, ktorú počas roka 2025 podnikne komisár pre rozpočet, boj proti podvodom a verejnú správu — Piotr Serafin. Počas tejto cesty sa bude stretávať s orgánmi členských štátov, regionálnymi aktérmi a príjemcami fondov EÚ, za účelom získania čo najširšieho pohľadu na potreby a očakávania jednotlivých krajín. Tieto jednorazové konzultácie majú za cieľ prehĺbiť dialóg a zabezpečiť, aby budúci rozpočet reflektoval potreby na úrovni jednotlivých regiónov aj celej EÚ.

Komisia plánuje predstaviť svoj formálny návrh na nasledujúci viacročný finančný rámec už v júli 2025. Na dosiahnutie včasnej dohody o VFR bude prebiehať sedem špecializovaných diskusií, ktoré sa zamerajú na: 

  •     kohéznu politiku,
  •     poľnohospodárstvo,
  •     vnútornú bezpečnosť,
  •     výskum a inovácie, 
  •     regionálny rozvoj,
  •     podporu Ukrajinu, 
  •     klimatickú adaptáciu.


Pre viac informácií kliknite
sem a sem.

Zverejnené 19.2.2025, slord