Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Prečo inovatívne startupy a scaleupy odchádzajú z EÚ?



Zdroj: Study on Drivers of relocation by innovative EU startups and scaleups

Nová štúdia Európskej investičnej banky (EIB), vypracovaná spoločne s Európskou komisiou v rámci poradenského centra InvestEU, skúma, čo vedie inovatívne začínajúce a rozvíjajúce sa podniky v EÚ k presunu ich činností do zahraničia, a načrtáva spôsoby, ako pomôcť Európe udržať si viac svojich vysoko potenciálnych podnikov.

Na základe cieleného prieskumu a hĺbkových rozhovorov so zakladateľmi a výkonnými riaditeľmi 440 firiem štúdia ponúka priamy pohľad na to, prečo, ako a za akých okolností sa podniky rozhodujú presunúť časť svojich činností mimo EÚ. Štúdia sa zamerala na spoločnosti pôsobiace v troch strategických odvetviach – deep tech, biotechnológie a čisté technológie, ktoré boli založené v EÚ a následne presunuli časť svojich činností do zahraničia, hlavne do Spojených štátov.

Štúdia ukazuje, že rozhodnutia o presune aktivít sú ovplyvnené podobným súborom faktorov v rôznych odvetviach a krajinách. Spoločnosti majú tendenciu presúvať svoje aktivity do lokalít, kde nachádzajú:

  • ľahší prístup k rizikovému kapitálu,
  • blízkosť veľkých integrovaných trhov,
  • priaznivejší a predvídateľnejší regulačný rámec,
  • silnejšiu skupinu skúsených profesionálov v oblasti obchodu.

USA sú vo veľkej miere vnímané ako krajina, ktorá ponúka atraktívnejšie prostredie vo všetkých týchto ohľadoch. Naopak, EÚ je vnímaná ako roztrieštená, byrokratická a neochotná riskovať, najmä pokiaľ ide o podporu spoločností po raných fázach rastu.

Premiestnenie činností však zvyčajne neznamená úplné stiahnutie sa z EÚ, keďže zakladatelia startupov chcú zriedka úplne opustiť Európu. Rozhodnutie o presune činností sa týka skôr hľadania prostredia, ktoré lepšie podporuje tempo, riziko a flexibilitu, ktoré inovatívne spoločnosti vyžadujú. Mnohí zakladatelia startupov a scaleupov, ktorí sa presťahovali, zdôrazňujú, že ak by sa vyriešili určité prekážky v EÚ, uprednostnili by zotrvanie, rast a rozširovanie v rámci regiónu.

Preto sa väčšina firiem rozhoduje pre stratégiu čiastočného premiestnenia. To často znamená presun právneho sídla alebo centrálnych riadiacich funkcií do zahraničia, pričom kľúčové činnosti, ako je výskum a vývoj a inžinierstvo, zostávajú v EÚ. V niektorých prípadoch sú hlavným dôvodom takýchto krokov požiadavky investorov, najmä investorov so sídlom v USA. Takýto typ čiastočného presunu umožňuje ťažiť z amerických kapitálových trhov, dodávateľských reťazcov a jasnosti regulácie bez toho, aby prerušili väzby s európskym zdrojom talentov a nákladovými výhodami.

Alternatívne sa spoločnosti môžu rozhodnúť pre úplné presídlenie, ktoré zahŕňa presun ich právneho sídla a všetkých činností do inej krajiny. Toto rozhodnutie môže byť motivované túžbou naplno využiť priaznivejšie trhové podmienky, prístup k rizikovému kapitálu alebo výhodnejšie regulačné prostredie.

Hoci oba typy presunov predstavujú riziko pre dlhodobú konkurencieschopnosť EÚ, odrážajú aj globálny charakter inovačných ekosystémov. Presun do medzinárodných klastrov umožňuje startupom rýchlejšie škálovať, získať prístup k dôležitým zdrojom alebo urýchliť vývoj produktov spôsobmi, ktoré by inak neboli možné.

Respondenti tvrdia, že presídleniu by sa dalo zabrániť, ak by Európa urobila nasledovné:

  • modernizovala a zjednotila predpisy, aby bolo možné testovať, pilotovať a zavádzať nové technológie bez toho, aby sa dostali do slepej uličky v súvislosti s dodržiavaním predpisov;
  • uvoľnila viac finančných prostriedkov a znížila náklady v počiatočnej fáze, najmä pre spoločnosti zaoberajúce sa pokročilými a digitálnymi technológiami, biotechnológiami a čistými technológiami, ktoré potrebujú dlhý čas na vývoj produktov a služieb;
  • zlepšila politiky v oblasti práce a imigrácie, ktoré obmedzujú flexibilitu a spomaľujú cezhraničný nábor;
  • investovala do vzdelávania, mentorovania a systémov podpory zakladateľov, ktoré umožnia podnikateľom sa lepšie orientovať na globálnych trhoch od prvého dňa.

 

Štúdia zistila, že presun činností nie je uniformný alebo binárny proces, ale skôr spektrum strategických rozhodnutí ovplyvnených faktormi, ako je zrelosť spoločnosti, sektor, cieľový trh a očakávania investorov. Zároveň respondenti potvrdili, že rozhodnutie o presune činností je vo všeobecnosti vnímané ako pozitívne, pričom spoločnosti uvádzajú jasné výhody z hľadiska prístupu na trh, získavania zákazníkov a generovania príjmov.

Kontext

EIB v spolupráci s Generálnym riaditeľstvom Európskej komisie pre výskum a inováciu a Spoločným výskumným centrom poverila spoločnosť EY vykonaním cieleného kvalitatívneho prieskumu zameraného na dôvody a spôsob, akým sa startupy a scaleupy založené v EÚ rozhodujú o presune ich činností do zahraničia.

Štúdia prispieva k prebiehajúcim aktivitám v kontexte stratégie EÚ pre startupy a scalepupy, ktorej cieľom je urobiť z Európy najlepšie miesto na svete na zakladanie a rozvoj technologicky orientovaných inovatívnych podnikov a posilniť konkurencieschopnosť a technologickú suverenitu EÚ.

Viac informácií

Celé znenie štúdie

Zverejnené 23.1.2026, slord