Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

PRIMA: Nová iniciatíva, ktorá pomôže nájsť inovatívne riešenia problémov stredomorských štátov



Dňa 16. novembra 2018 sa v Bruseli uskutočnilo zasadnutie Pracovnej skupiny IGLO INCO (International Cooperation). Hlavný rečník p. Pavel Mišiga (HoU Eco-Innovation, DG RTD) predstavil iniciatívu PRIMA (Partnerstvo pre výskum a inovácie v oblasti Stredomoria), ktorá je jedným z najambicióznejších spoločných programov v rámci spolupráce medzi EÚ a stredomorskou oblasťou.

PRIMA je desaťročnou iniciatívou (2018 – 2028) s cieľom:

  • budovať výskumné a inovačné partnerstvá,
  • rozvíjať vedomosti a spoločné inovatívne riešenia agropotravinárskych systémov,
  • zabezpečiť ich udržateľnosť a integrované zásobovanie vodou,
  • vytvoriť  nákladovo a environmentálne aktívne udržateľné zdroje,
  • prispieť k riešeniu problému nedostatku vody, potravinovej bezpečnosti, výživy, zdravia, blahobytu a migračných problémov,
  • prispieť k Agende 2030 OSN prostredníctvom dosiahnutia cieľov trvalo udržateľného rozvoja.

Členmi tohto partnerstva sú členské štáty Európskej únie, pridružené krajiny rámcového programu Horizont 2020 a stredomorské partnerské krajiny (s rovnakými právami a povinnosťami v rámci spoluvlastníctva, spoločného riadenia a spolufinancovania) s účasťou Európskej komisie v rámci článku 158. Zmluvy o fungovaní EÚ.

Krajiny, ktoré sa stali oficiálnymi členmi partnerstva sú: Alžírsko, Chorvátsko, Cyprus, Egypt, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Izrael, Taliansko, Jordánsko, Libanon, Luxembursko, Malta, Maroko, Portugalsko, Slovinsko, Španielsko, Tunisko a Turecko.

Partnerstvo bude financované prostredníctvom kombinácie finančných prostriedkov od zúčastnených štátov PRIMA (v súčasnosti 274 mil. EUR) a príspevku EÚ vo výške 220 mil. EUR prostredníctvom rámcového programu pre výskum a inovácie Horizont 2020 (2014 – 2020).

Za realizáciu projektu bude zodpovedná nadácia PRIMA (PRIMA Foundation), vytvorená za týmto účelom. Nadácia PRIMA je nezisková organizácia, ktorá spadá pod španielsku jurisdikciu a má sídlo v Barcelone. Nadácia je zodpovedná za všetky riadiace, administratívne, podporné, monitorovacie a kontrolné činnosti potrebné na implementáciu iniciatívy PRIMA.

Súvislosti
      
Ako vznikla iniciatíva PRIMA? Dňa 23. decembra 2014 po prijatí záverov Rady pre konkurencieschopnosť z 5. decembra 2014 predložilo deväť členských krajín Európskej únie (Chorvátsko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Taliansko, Malta, Portugalsko, Slovinsko a Španielsko) návrh pre účasť EÚ na spoločnom programe  v oblasti výskumu a inovácií zameranom na vývoj a uplatňovanie inovatívnych riešení pre potravinové systémy a vodné zdroje v stredomorskej oblasti (prostredníctvom iniciatívy podľa článku 185 v rámci programu Horizont 2020).

Iniciatíva reaguje predovšetkým na zhoršujúcu sa situáciu v oblasti dostupnosti vodných zdrojov. V súčasnosti je celý stredomorský región silne zasiahnutý klimatickými zmenami, dezertifikáciou a znehodnocovaním pôdy, ktoré negatívne ovplyvňujú celý systém produkcie potravín. Región sa taktiež pasuje so zvyšujúcou mierou urbanizácie a populačného rastu. Jedným z veľkého počtu následkov je aj politická nestabilita a zvýšený počet migračných vĺn, predovšetkým v krajinách južného Stredomoria. Preto je hlavným cieľom iniciatívy prepojiť vedeckú sféru zúčastnených krajín a priniesť tak inovatívne riešenia týchto problémov. Úlohou iniciatívy PRIMA bude zároveň koordinácia národných projektov a vytváranie vzájomnej spolupráce. V neposlednom rade bude aj platformou pre určovanie hlavných priorít pre zúčastnené štáty v daných oblastiach.

Podrobnosti

PRIMA už dnes zverejnila výzvy na predkladanie projektov na rok 2019, ktorých cieľom je mobilizácia európskych a stredomorských vedeckých komunít, zainteresovaných strán, verejných a súkromných subjektov v nachádzaní vedeckých a inovatívnych riešení problémov pre udržateľnejšie riadenie vodných zdrojov a potravinových zásob.

Obsahová stránka výziev na predkladanie projektov sa určuje na základe ročného pracovného programu. Návhy projektov sú hodnotené nezávislými expertami vybranými z databáz EÚ ako aj z prostredia zúčastnených krajín. Samotné projekty sú rozdelené do 3 podskupín:

  1. projekty plne financované programom Horizont 2020 a riadiace sa pravidlami výberu definované pre tento program,
  2. projekty, ktoré sa riadia pravidlami výberu Horizontu 2020, ale víťazné konzorciá sú financované z národných rozpočtov štátov, ktoré ich tvoria,
  3. projekty, ktoré sú v plnom rozsahu riadené národnými agentúrami zúčastnených štátov – ak jeden zo zúčastnených štátov zverejní výzvu spadajúcu do kategórií adresovaných iniciatívou PRIMA, bude sa tento projekt považovať ako za príspevok do spoločného projektu.

Výskumné organizácie štátov, ktoré nie sú oficiálnymi partnermi iniciatívy PRIMA sa môžu do projektov typu 1 a 2 zapojiť na vlastné náklady.

Na záver diskusie vystúpil diplomatický zástupca Tuniska s krátkou spätnou väzbou k tejto iniciatíve. Z jeho názoru vyplynulo, že Tunisko oceňuje možnosť byť súčasťou iniciatívy PRIMA a to aj napriek tomu, že cesta k zapojeniu sa nebola vždy jednoduchá. Tunisko sa stalo v roku 2015 pridruženou krajinou k programu Horizont 2020 a považuje to za jedinečnú príležitosť spolupracovať s krajinami EÚ v oblasti výskumu a inovácií. Potvrdil, že zapojenie Tuniska do programu Horizont 2020 je vnímané ako úspech a je v súlade so želaním Tuniska zvýšiť kvalitu svojej výskumnej sféry.

Viac informácií: