Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Rozpočet EÚ na roky 2021–2027: Komisia víta predbežnú dohodu o budúcom programe EÚ pre výskum a inovácie Horizon Europe



Inštitúcie EÚ dosiahli čiastočnú politickú dohodu o programe Horizon Europe, ktorú ešte musia formálne schváliť Európsky parlament a Rada.

 

Program Horizon Europe, ktorý Komisia navrhla v júni 2018 ako súčasť dlhodobého rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027, je doteraz najambicióznejším programom v oblasti výskumu a inovácií. EÚ vďaka nemu bude svetovým lídrom vo výskume a inováciách.

 

Súčasťou dohody je silná podpora novej Európskej rady pre inováciu (EIC) a výskumných programov zameraných na konkrétne ciele. Program bude formovať budúcnosť silného, udržateľného a konkurencieschopného európskeho hospodárstva a prinášať úžitok všetkým regiónom v Európe.

 

Horizon Europe bude stavať na výsledkoch a úspechoch súčasného výskumného a inovačného programu (Horizont 2020). Naďalej bude hnacou silou vedeckej excelentnosti prostredníctvom Európskej rady pre výskum (ERC) a štipendií a výmen v rámci akcií Marie Curie-Skłodowskej. Takisto bude využívať vedecké poradenstvo, technickú podporu a špecializovaný výskum Spoločného výskumného centra (JRC).

 

Zavedie nové prvky vrátane Európskej rady pre inováciu (EIC). Tá už funguje v pilotnej fáze a bude jednotným kontaktným miestom, vďaka ktorému sa radikálne a prelomové inovácie dostanú zo skúšobných podmienok na trh. Zároveň sa pomôže začínajúcim a malým a stredným podnikom rozširovať ich nápady. EIC bude poskytovať priamu podporu inovátorom prostredníctvom dvoch hlavných nástrojov financovania, jedného na počiatočné etapy a druhého na vývoj a uvádzanie na trh. Bude dopĺňať činnosť Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT).

 

Ďalšie kroky

Predbežnú politickú dohodu, ktorú dosiahli Európsky parlament, Rada a Komisia, teraz musia formálne schváliť Európsky parlament a Rada EÚ. Rozpočtové aspekty Horizontu Európa závisia od celkovej dohody o nasledujúcom dlhodobom rozpočte EÚ, ktorého návrh Komisia predložila v máji 2018.

 

O synergiách s ďalšími budúcimi programami a politikami EÚ sa stále diskutuje v závislosti od pokroku dosiahnutého pri práci na iných sektorových návrhoch v rámci dlhodobého rozpočtu EÚ. Zároveň sa budú prehodnocovať aj ustanovenia o medzinárodných dohodách o pridružení. 

 

Komisia teraz začne pripravovať vykonávanie programu Horizon Europe a má v pláne uverejniť prvé návrhy pracovných programov v dostatočnom predstihu pred spustením programu 1. januára 2021.

 

Súvislosti

Hoci Európa má len 7 % svetovej populácie, realizuje sa tu 20 % investícii do výskumu a vývoja a uverejňuje sa jedna tretina všetkých špičkových vedeckých publikácií. Európa navyše zastáva vedúce postavenie v takých priemyselných odvetviach, ako je farmaceutický a chemický priemysel, strojárstvo a móda.

Financovanie EÚ umožňuje tímom naprieč jednotlivými krajinami a vedeckými disciplínami spolupracovať a robiť nevídané objavy, vďaka čomu je Európa svetovým lídrom v oblasti výskumu a inovácií.

 

Bude sa dbať na silnú kontinuitu s Horizontom 2020, súčasným programom EÚ pre výskum a inovácie na roky 2014 – 2020: zachovajú sa tri piliere, excelentnosť ako hlavná zásada a odskúšané pravidlá financovania a postupy Horizontu 2020. Nový program bol však vylepšený tak, aby sa maximalizoval jeho vplyv, význam pre spoločnosť a potenciál pre prelomové inovácie.

 

Horizon Europe je rozhodujúcou súčasťou implementácie „obnoveného európskeho programu pre výskum a inovácie, ktorý je príležitosťou pre Európu, aby formovala svoju budúcnosť“. Tento program, o ktorom sa diskutovalo na stretnutí lídrov EÚ v Sofii v máji minulého roka, poukázal na kroky potrebné na zabezpečenie globálnej konkurencieschopnosti Európy.

Viac informácií:

Prevzaté: Tlačová správa Európskej komisie