Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Šiesta edícia V4 tréningu pre projektových manažérov v Bruseli



V dňoch od 27. do 29. marca 2019 sa v Bruseli uskutočnila jarná edícia školenia pre projektových manažérov z krajín Vyšehradskej štvorky zameraného na projekty rámcového programu Horizont 2020. Podujatie bolo opäť otvorené aj pre ďalšie partnerské krajiny, a tak sa školenia zúčastnilo celkovo 36 projektových manažérov pôsobiacich na univerzitách a výskumných inštitúciách v krajinách Vyšehradskej štvorky, Slovinsku, Litve, Rumunsku a Cypre. Na organizácii sa podieľala  Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli (SLORD), Styčná kancelária ČR pre výskum, vývoj a inovácie (CZELO), Stále zastúpenie Maďarska pri EÚ v Bruseli a Styčná agentúra Poľska pre výskum (PolSCA).

Spoločným cieľom týchto subjektov je zvyšovanie národnej účasti v európskych programoch pre výskum, vývoj a inovácie a zviditeľňovanie regiónu v Bruseli. Hlavnou ambíciou školenia bolo zvýšiť odborné kapacity projektových manažérov, a to poskytnutím cielených informácií s pridanou hodnotou z Bruselu, rozšírením ich povedomia o politickom kontexte európskeho výskumu a o programoch a iniciatívach, ktoré presahujú rámcový program Horizont 2020.

Vďaka organizácii mohli účastníci absolvovať intenzívny trojdňový program, ktorý zahŕňal ako rečníkov z Európskej komisie, ako aj celý rad prezentácií od expertov so skúsenosťami z praxe. Zástupcovia Komisie vo svojich príspevkoch hovorili o konkrétnych programoch vytvárania spolupráce naprieč Európskym výskumným priestorom (ERA) a o možnostiach využitia ďalších iniciatív, akými sú spoločné podniky, partnerstvo verejného sektora, iniciatívy spoločného programovania alebo EIP. Taktiež sa diskutovalo o procese hodnotenia a financovania takýchto projektov a otvorenom prístupe k výskumným dátam. Zástupcovia Komisie poskytli prezentácie aj o finančnom odmeňovaní účastníkov projektov Horizontu 2020 a ďalších finančných náležitostiach, či o nových funkciách Funding & Tenders portálu.

 

Odborníci so znalosťou bruselského prostredia a zástupcovia belgických inštitúcií potom zdieľali svoj pohľad do procedúry komitológie, tvorby pracovných programov a profesionálneho lobingu, štatistikách účasti na programe Horizont 2020, stratégie pre rozvoj ľudských zdrojov (HRS4R), komunikácii a šírení výsledkov projektov alebo sa podelili o svoje skúsenosti s hodnotením projektov Horizont 2020. Program školenia takisto zahŕňal aktuality európskej výskumnej politiky zamerané okrem iného na prvé informácie o podobe 9. rámcového programu pre výskum a inovácie (Horizon Europe) a nechýbala ani informatívna sekcia venovaná dopadom Brexit-u.

 

Tohtoročné podujatie venovalo špeciálnu pozornosť stratégiám pre profesionálny networking. Podujatie poskytlo priestor na vytváranie kontaktov medzi účastníkmi, napríklad pomocou tréningu 2 minútovej seba prezentácie či interaktívneho workshopu v skupinách zameraného na výmenu skúseností, odporúčaní, aj tipov a trikov pre úspešnú participáciu v medzinárodných projektoch. Účastníci sa mali taktiež možnosť spoznať s viacerými predstaviteľmi inštitúcií majúcich svoju styčnú kanceláriu v Bruseli a na základe ich prezentácií načerpať mnohé užitočné informácie týkajúce sa prostredia európskych inštitúcií. 

Školenie projektových manažérov bude nasledované ďalšími spoločnými aktivitami počas roka 2019, ku ktorým sa radí aj V4 konferencia k digitálnej transformácii dňa 6. júna 2019 v Bruseli. Ďalšie školenie projektových manažérov krajín Vyšehradskej štvorky sa bude konať na jeseň 2019 a jeho náplň bude aktualizovaná podľa spätnej väzby prevzatej od účastníkov.

Celý program školenia nájdete tu.

 

Fotografie z podujatia: <a href=/V4-Foto1.jpg target=“_blank“>Fotka č. 1, <a href=/V4-Foto2.JPG target=“_blank“>Fotka č. 2, <a href=/V4_Fotka_c.3.jpg target=“_blank“>Fotka č. 3, <a href=/V4-Foto4.JPG target=“_blank“>Fotka č. 4