Styčná kancelária SR pre výskum a vývoj v Bruseli

ERA PORTÁL SLOVENSKO

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) zverejnilo novú štúdiu o umelej inteligencii



Dňa 10. decembra 2018 Spoločné výskumné centrum Európskej komisie (JRC) zverejnilo novú štúdiu s názvom „Artificial Intelligence: A European Perspective„. Štúdia nadväzuje na zverejnenie oznámenia Európskej komisie ku koordinovanému plánu v oblasti umelej inteligencie – dňa 7. decembra 2018 Európska komisia predložila koordinovaný plán pripravený spoločne s členskými štátmi na podporu rozvoja a využívania umelej inteligencie v Európe, ktorý vychádza zo stratégie pre rozvoj umelej inteligencie prijatej v apríli 2018.

Hlavným cieľom štúdie je vysvetliť odbornej a širokej verejnosti, že pokiaľ nebude EÚ urýchlene a koordinovane konať, dopad umelej inteligencie nesplní naše očakávania a umelá inteligencia môže mať negatívny vplyv na život občanov, kognitívne a vzdelávacie  procesy, pracovné miesta a medziľudské a spoločenské vzťahy. Štúdia zároveň vyhodnocuje aktuálny vývoj v oblasti umelej inteligencie a identifikuje slabé stránky politík EÚ zameraných na oblasť umelej inteligencie, ktoré čelia veľmi silnej konkurencii zo strany USA a Číny.

Štúdia obsahuje najnovšie informácie o vývoji umelej inteligencie, ktoré vyplývajú zo zvýšenia výkonnosti spracovania, zlepšenia algoritmov, rastu počtov a rôznorodosti digitálnych zdrojov. Aplikácie vyvinuté v oblasti umelej inteligencie môžu byť mimoriadne prínosné a perspektívne, avšak vyvolávajú aj mnoho obáv napríklad v nasledovných oblastiach:

  •     politická kampaň
  •     riadenie ľudských zdrojov
  •     systém trestného súdnictva

Kľúčovým problémom je, že mnoho aplikácií a technológií v oblasti umelej inteligencie sú ako „čierne skrinky“ a nie je k dispozícii dostatočné množstvo informácií potrebných na pochopenie vnútorného fungovania týchto systémov. Podľa štúdie sú jednotliví hráči v oblasti umelej inteligencie v USA, Číne a v Európe na veľmi odlišných vývojových úrovniach a majú rôzne prístupy k tejto téme.

Okrem „umelej inteligencie pre zisk“ a „umelej inteligencie pre kontrolu“ by Európa mohla vyvíjať „umelú inteligenciu pre spoločnosť“ s cieľom vytvoriť spravodlivé systémy v oblasti umelej inteligencie, ktoré sú „bezpečné a eticky koncepčné“  a mohli by byť charakteristickým znakom európskeho rozvoja v oblasti umelej inteligencie.

V oblasti umelej inteligencie je špecificky zdôraznené riziko straty odborníkov a špičkových talentov, ktorí môžu kedykoľvek odísť z Európy z dôvodu nadobudnutia lepších pracovných podmienok. 

Spoločné výskumné centrum Európskej komisie v závere štúdie upozorňuje, že pokiaľ chce Európska únia vytvoriť vlastné aplikácie a technológie v oblasti umelej inteligencie, ktoré majú byť prínosom pre spoločnosť, potrebuje koordinovanú stratégiu založenú na svojich silných stránkach vo výskume a priemysle.

Viac informácií: